Dodik nakon ročišta: Dokaz da je neovlašteno lice Kristijan Šmit prekršio Ustav
20.11.2024. | 16:15Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je na današnjem ročištu u Sudu BiH dokazano da je neovlašteno lice Kristijan Šmit prekršio Ustav, a da je on kao predsjednik Srpske postupao u skladu sa Ustavom Republike Srpske.
Dodik je na konferenciji za novinare rekao da je današnje ročište bilo nastavak političkog procesa, što je od početka.
“Putem dokaza koji su iznijeti pred Sudom jasno smo pokazali sve ono što tvrdimo oduvijek – da ne postoji visoki predstavnik, da on niti bilo ko drugi nije mogao da donese zakone, da je time prekršio Usstav i da se, umjesto njemu, sudi meni”, istakao je Dodik.
On je dodao da je ročište potvrdilo da je ovo suđenje farsa i da sada Sud pokušava da ubrza suđenje zakazujući svake sedmice ročište.
Dodik je naveo da mu je predsjednik HDZ-a Dragan Čović rekao da je proces njemu u Sudu BiH trajao pet godina, a sada pokušavaju da suđenjem iz sedmice u sedmicu sve riješe.
“To stvara razne sumnje u to da se Sud ne može i ne želi ponašati neutralno”, istakao je Dodik.
Predsjednik Srpske precizirao je da je danas odbrana predočila relevantne dokaze za ovaj proces – od Dejtonskog sporazuma objavljenog u “Službenom glasniku Srbije” i Ustava BiH u kojem se navodi da je jedini zakonodavac u BiH Parlamentarna skupština.
“U Ustavu niti igdje drugo se ne spominje da neki stranac može donositi zakone”, istakao je Dodik.
Dodik je naglasio da je na današnjem ročištu iznijet dokaz da se on kao predsjednik Srpske ponašao u skladu sa Ustavom koji mu izričito nalaže da potpiše i proglasi zakone koje donosi Narodna skupština kada se ispuni sva procedura.
“U slučaju za koji oni hoće da naprave da je inkriminisan, ispoštovana je sva zakonom predviđena procedura – zakon je usvojen u Narodnoj skupštini i Vijeće naroda ga je potvrdilo, nije osporilo, nije podignut vitalni interes, te je meni došlo na potpis, što sam i učinio”, podsjetio je Dodik.
Navodeći da u BiH nema vladavine prava, Dodik je rekao da najveću štetu nanosi Tužilaštvo, kojem je važnije da bude poltron lažnom visokom predstavniku i Ambasadi SAD u Sarajevu, nego da budu lojalni Ustavu BiH.
“Da imaju imalo pravničkog morala i stručnaosti ne bi sebe doveli u ovakvu situaciju da učestvuju u jednoj farsi”, istakao je Dodik.
Komentarišući činjenicu da Sud BiH pokušava da nametne održavanje ročišta svake sedmice, Dodik je rekao da je uvođenje ove prakse neprimjereno i da Sud to ne radi u drugim slučajevima.
“Dakle, veoma je indikativno zašto se to ubrzava. Zar je tolika ljubav prema /ambasadoru SAD Majklu/ Marfiju koji će otići 1. januara i je li penzionisani građanin SAD toliko važan da oni moraju da završe dok on ovdje stoluje? Vidjećemo, ja mislim da neće završiti”, rekao je Dodik.
Navodeći da odbrana ima još mnogo toga da izvede kao dokaze, da ima i kvalitetne svjedoke, a treba da iznese i završnu riječ, Dodik je ocijenio da to daje još malo šanse da Tužilaštvo BiH sačuva svoj obraz i povuče se iz ovog procesa.
On je ukazao na činjenicu da se tužilac u ovom predmetu već mjesecima ne pojavljuje i da na suđenje dolaze drugi tužioci, te upitao znači li to da taj tužilac ne stoji iza ovog predmeta.
“Sve to doprinosi sumnji u sve ovo i potvrđuje da se radi o isključivo političkom procesu”, zaključio je Dodik.
U SUDSKI SPIS UŠAO ORIGINALNI TEKST ANEKSA DESET
Advokat Goran Bubić, branilac predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, rekao je da su se na današnjem ročištu u Sudu BiH dogodile tri važne stvari, ističući kao prvu da je u sudski spis ušao originalan tekst Aneksa deset Dejtonskog mirovnog sporazuma.
“U javnosti se otvorno priznaje da Aneks 10 nije pravni osnov za zakonodavne intervencije visokog predstavnika, već da su to bonski zaključci, odnosno, takozvana konferencija Savjeta za implementaciju mira”, rekao je Bubić na konferenciji za novinare u Istočnom Sarajevu, nakon ročišta predsjedniku Srpske i vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika” Milošu Lukiću.
Bubić smatra da je u vezi sa tim dokumentom Tužilaštvo BiH ostalo praznih ruku, zato što je odbrana odustala od toga da se izvedu ovi zaključci jer njihov tekst nigdje ne postoji zvanično.
“Tako da je, prema mojoj procjeni Tužilaštvo prosto u praznom prostoru. Ako Aneks deset nije osnov, već su osnov bonski zaključci, a njih nemamo u dokazima onda ne znam kako je moguće donijeti bilo kakvu osuđujuću presudu”, ističe Bubić.
On je naglasio da je odbrana danas napokon, uspjela u sudnici da predstavi šta raniji visoki predstavnici misle o djelatnosti Kristijana Šmita, napominjući da to nema nikakve veze sa vladavinom prava, niti pravnom državom, te da su u pitanju autokratske metode, strahovlada i da je riječ o direktnim udarima na suverenitet BiH.
“Daj Bože da su se raniji visoki predstavnici kao što su Miroslav Lajčak i Volfgang Petrič, te Karl Bilt čije stavove smo danas predstavili Sudu tako i sami ponašali, ali u svakom slučaju nije bilo takav otvoren udar na pravni poredak BiH kao što se dogodilo to sa djelatnošću ovog nelegitimnog visokog predstavnika Kristijana Šmita”, rekao je Bubić.
On je ukazao na činjenicu da je i predsjednik Dodik tokom konferencije za novinare pomenuo jedno potpuno netipično i neuobičajeno ubrzanje krivičnog postupka koji se u Sudu BiH vodi protiv njega.
“Apsolutno prema praksi nemamo sedmične pretrese u pritvorskim predmetima. U ovom slučaju predmet optuženja je događaj iz prošle godine. Imamo mnoge događaje iz prošlog rata, stare 30 godina gdje se pretresi u takvim predmeti pred Sudom BiH ne zakazuju. Znači svjedoci smo jedne brzine”, naveo je Bubić.
On kaže da se može samo nagađati šta stoji iza toga ubrzanja procesa, ali i ističe da je danas na početku glavnog pretresa razjašnjeno da je Tužilaštvo BiH kroz svoje dokaze i replike potrošilo čitavo ljeto i jesen, dokazujući nešto što je imalo u svom posjedu još 26. aprila ove godine.
“Dakle, sve vrijeme je potrošilo Tužilaštvo BiH i sada se to nastoji nadomjestititi ovim neuobičajenim ubrzanjem ovog krivičnog postupka. Naredni pretres je zakazan za 27. novembar, dakle za sedam dan, pa vidjećemo dalje”, rekao je Bubić.