Dodik poručio Marfiju da se sabere: Miješanje u političke procese BiH je bezobrazno
24.01.2024. | 20:02Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da ne zna s kojim pravom američka Ambasada daje ocjene o integritetu izbornog procesa u BiH, te ocijenio bezobraznim miješanje u političke procese i dogovore u BiH.
“Sve dok ne kažete da li postoji poslanički klub /američkog ambasadora u BiH/ Majkla Marfija s kojim treba da se dogovaramo o našim zakonima, miješanje u političke procese i dogovore unutar BiH je, u najmanju ruku, bezobrazno”, naveo je Dodik na svom profilu na društvenoj mreži “Iks”.
Dodik je dodao da američka Ambasada današnjim saopštenjem šalje nedvosmislenu poruku da hoće da se pita i odlučuje u BiH, da nemaju šta da se dogovaraju predstavnici tri naroda, već da će biti kako oni kažu, kao i da izbori nisu prilika da Srbi, Bošnjaci i Hrvati izaberu predstavnike koji će raditi za njihove interese, već koji će služiti Amerikancima.
“Teško mi je da se otmem utisku da Marfi neskriveno želi da u BiH dođe do nestabilnosti. Posebno je interesantno da nam o integritetu izbornog procesa priča Majkl Marfi koji je delegiran od administracije nakon čijeg izbora smo svjedočili najvećoj krizi u SAD, upadu u Kapitol i odsustvu primopredaje vlasti. Nažalost, svjedočili smo i ljudskim žrtvama”, naveo je Dodik.
Dodik je dodao da i sada, kada je Amerika nadomak nove izborne krize, ekipa Majkla Marfija pokušava da u BiH drži pridike o integritetu izbornog procesa.
“Saberite se”, poručio je Dodik.
Dodik, koji je lider SNSD-a, naglasio je da ova stranka ostaje pri dogovoru postignutom 18. januara i da poziva sve ostale stranke koje su učestvovale u dogovoru da se izjasne o tome ostaju li pri njemu nakon nelegitimnog miješanja američke Ambasade.
Ambasada SAD o dokumentu iz Laktaša: Mnogo govori o izborima, ali vrlo malo o integritetu
Američka Ambasada u Sarajevu navela je u današnjem saopštenju, između ostalog, da “BiH ne može u EU bez izmjene Ustava, odnosno Dejtonskog sporazuma”.
“Prijedlozi sadržani u dokumentu napisanom u Laktašima 18. januara govore mnogo o izborima, ali vrlo malo o izbornom integritetu. Kao što su Sjedinjene Američke Države već napomenule, jedini pravni način rješavanja presuda Evropskog suda za ljudska prava u vezi s Predsjedništvom su ustavne izmjene. Ostali prijedlozi u dokumentu bi ojačali trenutni neodgovorni sistem i pomaknuli stranačku politiku Bosne i Hercegovine prema oligarhiji, upravo pogrešnom smjeru za demokratiju u zemlji. Čini se da je terminologija koja se odnosi na skeniranje glasačkih listića osmišljena tako da sačuva mogućnost izborne prevare, koja je napravila problem i tokom izbora u oktobru 2022., a ne da osigura da se glasački listić svakog građanina prebroji ispravno. Konačno, reforma biračkih odbora koja smanjuje kontrolu političkih stranaka nad tim tijelima ključna je za jačanje demokratije u zemlji”, naveli su iz Ambasade SAD u BiH.