Dodik u Skupštini: Neprihvatljivo je da nas niko ne pita kako mi vidimo svoju budućnost
10.03.2021. | 12:59Srpski član i predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik rekao je da je za njega apsolutno neprihvatljivo da se o sudbini naroda u BiH razgovara na nekim udaljenim destinacijama sa kojih se ne vidi priroda problema u BiH, umjesto u samoj BiH.
“Neprihvatljivo je i to da nas niko ne pita kako mi vidimo svoju budućnost, što nas konstantno zadržava u statusu objekta a nikako subjekta međunarodnih pa i lokalnih odnosa. Ovim ne pretendujem da mi treba da se bavimo velikim svjetskim temama i problemima, jer smo isuviše mali za to, ali da se ne bavimo svojim problemima bilo bi previše, pa i za ovakvu BiH kakva je danas pod međunarodnim protektoratom”, rekao je Dodik u obraćanju poslanicima u Narodnoj skupštini Srpske.
On je naglasio da je odavno bilo vrijeme da BiH od objekta međunarodne politike, postane aktivan činilac i učesnik međunarodnih odnosa i procesa koji se tiču njene budućnosti i regionalne stabilnosti.
“U ostvarivanju puta za BiH, a nakon 17. jula 2008. godine kada je BiH i zvanično stupila u ugovorni odnos sa Evropskom unijom, trebalo je da nastupi period bez OHR-a, kao postratne institucije i ružne prošlosti BiH. Dugo godina visoki predstavnik je, umjesto da odgovorno ohrabruje instrumente samoodrživosti BiH, stvarao instrumente vlastite održivosti. Pritom mu nije bila strana ni instrumentalizacija institucija BiH. To je BiH sve više udaljavalo od stvaranja međusobnog povjerenja i održivosti”, naglasio je Dodik.
Iako Bošnjaci najviše svojataju visokog predstavnika i OHR, očekujući ukidanje ili bar djelimično razvlašćivanje Republike Srpske, rekao je Dodik, ostajanje OHR-a je zapravo najviše na štetu njih samih.
“Održavanje zablude da će međunarodna zajednica, odnosno OHR, napraviti građansku državu, donijeti novi ustav i time poništiti ‘Republiku Srpsku kao genocidnu tvorevinu’, krade vrijeme svima. U toj iluziji bošnjačka politička elita drži svoj narod zatočen već 26 godina”, istakao je Dodik.
On je naglasio da je sigurno da se u BiH ne može nametati jednostran model unutrašnjeg uređenja, pa zato se očekuje da bošnjački političari shvate potrebu sporazumijevanja i odustanu od ekskluziviteta svojih unitarističkih i centralističkih rješenja i modela, te konstantnog izazivanja unutrašnjih kriza putem lobiranja uticajnih međunarodnih krugova za svoje isključive ideje.
“Kada dobiju jasan odgovor iz Republike Srpske da to nije u skladu sa Dejtonskim sporazumom, onda od toga prave argument za navodnu opstrukciju od strane Republike Srpske. Ne može Republika Srpska praviti kompromis sa sobom, tako što će pristajati na zahtjeve za prenos nadležnosti ili samoukidanje”, istakao je Dodik.
On je istakao da je institucija visokog predstavnika, ustanovljena Aneksom 10, prevaziđena i nepotrebna, te da je sasavim sigurno da ne odgovara današnjem trenutku u kojem se nalazi BiH.
Dodik je konstatovao da je institucija visokog predstavnika godinama unazad dio svakog problema u BiH, a nikad dio rješenja.
“Koliko ste puta čuli riječ ‘vladavina prava’ najčešće od predstavnika tzv. međunarodne zajednice, EU i zemalja članica, SAD, međunarodnih multilateralnih organizacija, i koliko puta je bilo jasno da su baš oni najveći kršioci ‘vladavine prava’, ne treba ići dalje od današnje teme – ‘Visoki predstavnik’ – nametali, blefirali, kažnjavali”, istakao je Dodik.
On je naglasio da je Narodna skupština Republike Srpske ključno mjesto na kojem treba da se raspravlja o svim vitalnim pitanjima za Republiku Srpsku i donose najvažnije odluke koje se tiču Republike Srpske i njenih građana, te da zato nije imao dilemu ko treba da se izjasni o pitanju zbog kojeg je zatražio održavanje sjednice Narodne skupštine.
“Pandemija koja je zaokupila cijeli svijet usmjerila je pažnju i naše javnosti na spašavanje života i očuvanje ekonomije, što i jeste vrhovni cilj svakog odgovornog društva. Međutim, pandemija ne smije biti izgovor nikome, pa ni nama, zašto bi nam, žargonski rečeno, ispod radara promicali događaji, od kojih zavisi naša budućnost. Zato sam smatrao da bez odlaganja ovaj visoki dom mora da zauzme stav po ovom važnom pitanju, koje može odrediti samu budućnost Republike Srpske”, rekao je Dodik.
Najava da bi u BiH trebalo da bude upućen novi visoki predstavnik, mimo procedure koja predviđa njegovo imenovanje, rekao je Dodik, više je nego dovoljan razlog da se o tome razgovara u Narodnoj skupštini, jer Republika Srpska nije tražila da u BiH dođe novi visoki predstavnik, niti je iko od Srpske tražio saglasnost za to, iako Aneks 10 izričito propisuje ko i kako bira visokog predstavnika i ko potvrđuje njegov izbor.
“Jasno je da je institucija Visokog predstavnika, ustanovljena aneksom 10. prevaziđena i nepotrebna i ako je odgovarala nekom poslijeratnom trenutku iz objektivnih razloga, sasavim sigurno ne odgovara današnjem trenutku u kojem se nalazi BiH. Institucija Visokog predstavnika godinama unazad je dio svakog problema u BiH i nikad dio rješenja. Onda se postavlja logično pitanje zašto bismo podržali još jedan problem ako znamo da ih imamo sasvim dovoljno i bez njega”, naglasio je Dodik.
On je rekao da ogroman broj problema kojima se bave političari BiH potiču upravo od aktivnosti visokih predstavnika.
“Srbi zahtijevaju dosljedno poštovanje teksta (a ne volšebnog ‘duha’) izvornog Dejtonskog sporazuma, Hrvati bi da se riješi problem njihove realne diskriminacije u načinu na koji se tumači i primjenjuje pravni, posebno izborni sistem zasnovan na ‘kreativnom pristupu’ Dejtonu, dok Bošnjaci sporazum kao takav smatraju prevaziđenim i zrelim za korjenitu reviziju koja bi, navodno, obezbijedila istinsku građansku demokratiju, vraćanje na predratno stanje organizacije države, blefiraju sa principom ‘jedan čovek – jedan glas’ i ukinuli su načelo konstitutivnosti tri naroda, kojim se obezbjeđuje njihova ravnopravnost”, naglasio je Dodik.
On je ukazao da je cijeli društveni i politički život zarobljen i zamrznut u tom konfliktnom trouglu, a za stalno održavanje, pa i rast napetosti uredno brinu bošnjački političari /i poneki hrvatski i srpski/ koji uporno odbijaju da shvate nemogućnost da se nesuglasice prevaziđu neuvažavanjem mišljenja druga dva konstitutivna naroda i nametanjem svog, kao jedinog i politički i moralno ispravnog.
“Oni koče sve procese i donošenje odluka na nivou zajedničkih organa zakonodavne i izvršne vlasti, a povremeno daju zapaljive, pa i prijeteće izjave, molećivog pogleda uprtog ka Zapadu, očekujući odatle presudnu pomoć i intervenciju kojom bi bili nametnuta njihova vizija jedinstvene, a zapravo unitarne BiH”, rekao je Dodik.
On je naveo da od pobjede Džoa Bajdena na predsjedničkim izborima u SAD i oglašavanja “zbora derviša” iz vremena kad su se problemi rješavali bombardovanjem Srba, hor zagovornika “preuzimanja odgovornosti” za BiH od strane tzv. “međunarodne zajednice” (zapadnih zemalja) za nekoliko oktava je pojačao svoje zapjevanje.
“Probudili su i visokog predstavnika Valentina Incka, pa je i on pohrlio da opravda svoju, takođe visoku, platu, prijeteći konkretnim posljedicama Skupštini Republike Srpske ako se ne povinuje nekim njegovim ponižavajućim nalozima, podgrevajući priču o donošenju zakona o kriminalizaciji poricanja kako kažu ‘genocida u Srebrenici’ i najavljujući ‘treću fazu’, naravno robusniju, sprovođenja Dejtonskog sporazuma”, naglasio je Dodik.
Značajno okupljanje oko važnih nacionalnih pitanja za srpsku
Srpski član i predsjedavajući Predsjedništva BiH izjavio je da je značajno da u Republici Srpskoj svi budu okupljeni oko važnih nacionalnih i državnih pitanja za Republiku.
Komentarišući stav opozicije u Republici Srpskoj, odnosno SDS-a da današnju posebnu sjednicu Narodne skupštine koristi za prikupljanje političkih poena, Dodik je rekao da je to njihov politički stav.
“Mislim da imamo probleme sa činjenicom da su upravo te političke partije prekinule zajednički nastup na nivou BiH i pružaju svojim kapacitetima mogućnost za donošenje nekih odluka koje nisu u interesu Republike Srpske”, rekao je Dodik danas novinarima u Banjaluci.
On je naveo da je najava dolaska novog visokog predstavnika u BiH važno političko pitanje za Republiku Srpsku, te da samo naivni vjeruju da nije tako.
“Zato sam kao odgovoran čovjek, biran od naroda da ga predstavljam u Predsjedništvu BiH, smatrao da mi treba primarno da zaštitimo interese Republike Srpske”, istakao je Dodik.
On je rekao da nema namjeru da na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske polemiše i svađa se sa opozicijom, jer to je njihov izbor.
“Ponudili smo materijal koji je veoma jasan. Izbor visokog predstavnika je predviđen Aneksom 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma. Potrebno je da se parlament Republike Srpske izjasni ne samo zbog nas, već i zbog međunarodne javnosti i naših prijatelja koji djeluju u procesu usaglašavanja na međunarodnom nivou, da imaju stav iz Republike Srpske”, kaže Dodik.
On je podsjetio da je stav Republike Srpske da postoji spremnost za prihvatanje visokog predstavnika koji je imenovan u skladu sa Aneksom 10, ali ne i prihvatanje visokog predstavnika koji je na drugi način imenovan ili je ovdje samo uveden.
Dodik je istakao da Republika Srpska ima parlament koji znatnom većinom može donijeti zaključke koji idu za tim da potvrde poziciju Republike Srpske u Aneksu 10 i da se taj aneks mora poštovati.
On je naveo da se u okvirnom sporazumu koji su potpisale Srbija, Hrvatska, Savezna Republika Jugoslavija i “Alijina” BiH nigdje ne spominje visoki predstavnik.
“Visoki predstavnik se samo spominje u Aneksu 10 gdje se kaže da je jedini njegov okvir i ovlaštenje to da je konačni tumač sporazuma o civilnoj implementaciji, ali on nije implementator. Visoki predstavnik je intervenisao u ustave. Visoki predstavnici su donijeli 1.050 akata, kršeći Ustav i Dejtonski sporazum”, naveo je Dodik.