Dodik: Moja kandidatura je potvrđena, pravo naroda je da bira

23.03.2025. | 09:49

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da je njegova kandidatura za tu poziciju potvrđena i da će zloupotreba procesa na nivou BiH završiti tako što će Srpska u maju krenuti u izbor nove republičke izborne komisije i izbore na nivou Srpske provesti u skladu sa svojim izbornim zakonom.

“Neki će zbog toga skakati po Evropi, ali nije važno šta oni o tome misle. Pravo naroda je da bira”, naglasio je Dodik.

On je ukazao da je Centralna izborna komisija /CIK/ BiH uzurpirala nadležnosti i upitao šta oni imaju sa izborima u Republici Srpskoj.

“Uzimajući na sebe previše obaveza, zagušili su se. Previše su preuzeli i ne mogu to da iznesu”, rekao je Dodik za “Politiku”.

On je naglasio da je situacija u BiH nakaradna, te da je stoga Srpska u poziciji da ili da odbrani svoju ustavnu poziciju ili će prihvatiti nakaradna nametanja.

“Ovdje je sada igra moći. Ili će oni putem hibridnih institucija nametnuti svoju volju ili ćemo mi istrajati i dokazati da oni ne mogu ovdje da djeluju. Republika Srpska ne može da odlučuje šta će oni da rade u Federaciji BiH, ali ako dođu u Srpsku suočiće se sa optužbama da napadaju njen ustavni poredak. U toj igri moći, ubijeđen sam da smo mi ti koji će da pobijede”, istakao je Dodik.

On je ukazao da su neustavni Sud BiH i Tužilaštvo BiH po svim ocjenama pod upravom kriminalnih klanova, a tužioci takvih institucija nedodirljivi, ma koliko grešaka napravili.

“Bošnjaci ne žele da čuju nijedan argument, zatvoreni su u svoje iluzije u kojima je sve što je kreirano njima u prilog, a kada se iznesu suprotni argumenti onda prijete pritvorom, ali vidjećemo šta će biti sa pritvorom. Pa se zabavljaju pričom kako smo mi neki bjegunci, što je zaista `simpatična` kvalifikacija kada dolaze od neustavne institucije”, rekao je Dodik.

On je ukazao i da je Sarajevo postalo mjesto gdje se sva politika svodi na petljanje, mazanje i laganje.

“Nemamo mi tamo ozbiljne ljude i politike sa kojima bismo sarađivali”, naveo je Dodik.

Komentarišući to što je iz Eufora saopšteno da nemaju namjeru asistirati u njegovom privođenju, Dodik je rekao da su Sarajevu toliko izmješteni iz realnosti da su njihove žalopojke dojadile svijetu.

“Na kraju su spali na to da nas progone zato što sam potpisao ukaz. Ako smo toliko loši, kako ste ranije pričali, zašto nas ne ganjate za neke malverzacije? U pozadini je široka hibridna akcija obezglavljivanja Srpske. Iz istorijske perspektive gledano, to je staro majstorstvo i licemjerstvo Sarajeva – kad god su htjeli da pritisnu nekog Srbina, radili su putem pravosuđa”, naveo je Dodik.

Prema njegovim riječima, bilo bi interesantno napisati spisak viđenijih Srba koji su bili potisnuti od pedesetih godina prošlog vijeka, kada su se na scenu vratili muslimani koji su bili u ustašama i saradnici fašista.

“Obračun je počeo tada, stotine Srba su strpali u zatvore ili ih istjerali u Srbiju. I sada to rade i nadaju se da će neko pobjeći, ali ovaj put se to neće desiti. Bude li se tako odvijalo ide i 49 odsto naše teritorije”, poručio je Dodik.

U TOKU JE ŠIROKA HIBRIDNA AKCIJA POKUŠAJA OBEZGLAVLJIVANJA SRPSKE 

Protiv Republike Srpske vodi se organizovana hibridna akcija sa ciljem da se ona politički obezglavi, a sve što rade ide u pravcu toga da Srpsku ostave bez političkog vođstva i tako omoguće njeno slabljenje i centralizaciju, izjavio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

Dodik je ukazao da je pravosudni progon protiv njega, kao i premijera i predsjednika skupštine Republike Srpske samo jedan od instrumenata tog šireg plana.

“Vidjeli su da narod stoji uz svoju Republiku, da ne mogu da nas slome, pa to sada pokušavaju preko pravosuđa koje je u funkciji bošnjačke politike”, rekao je Dodik.

On je ukazao da je pravosudni progon kojem je izložen samo površina, dok je suština kršenje čitave osnove jednog društva.

“Stranac je donio odluku da je krivično djelo ako ga ne slušamo. A sa druge strane je moj primarni zadatak da ne dozvolim da neko potcjenjuje moj narod i Republiku Srpsku. Mislite da je meni bilo dosadno pa sam se usprotivio nametanjima i zbog toga doživio ovaj progon?”, upitao je Dodik.

Predsjednik Republike Srpske je naglasio da su Bošnjaci sramno i podlo prihvatili Šmitovu odluku kako bi se on obračunao sa Srbima u uvjerenju da će na taj način da eliminiše svaki otpor u budućnosti.

“Onda su planirali da donesu odluku da je imovina nadležnost BiH i tome niko više ne bi imao volje ili smjelosti da se suprotstavi. Naivno mislite da je to slučajno”, rekao je Dodik za “Politiku”.

On je ukazao da su nastojanja za preknjiženje imovine počela prije više od godinu dana, ali da su vidjeli da je narod u Srpskoj spreman da se homogenizuuje u odbranu.

“Ozbiljno su shvatili naša upozorenja da ćemo proglasiti nezavisnost ako nam dirnu imovinu. Pa su onda odlučili da sruše najveće političke i moralne autoritete, a onda da nastave dalje, a stvarnost u BiH niko od njih ne želi da vidi”, rekao je Dodik.

On je naveo da se sa dvije strane entitetske granice odvija potpuno zaseban život, a da je minulih 30 godina otišlo u bezdan koji nikome nije ništa donio.

“Da smo živjeli jedni pored drugih, bez zidova, vratilo bi se i povjerenje. A pogledajte gdje smo sada”, rekao je Dodik.

On je istakao da vjeruje da Srpska zaslužuje nezavisnost.

“A narod ovdje veoma dobro razumije šta se može, a šta ne može da bude ostvareno isključivo političkim putem, ne revolucijama”, naglasio je Dodik.

Prema njegovim riječima, ako u BiH nije moglo normalno da se živi u prethodnih 30 godina zašto bi bilo opravdanje da to potraje još petnaestak godina.

“Umjesto da smetamo jedni drugima, zašto svoje razlike ne bismo riješili tako da se raziđemo na miran način?”, upitao je Dodik.

On je ukazao da je Dejtonski sporazum riješio pitanje podjele BiH tako što je postavio granice između entiteta.

“Možda su neki nezadovoljni time, ali i mi mislimo da smo dobili manje nego što nam pripada. Međutim, imamo granicu i ona je garancija da ovdje neće biti rata”, rekao je Dodik.

Prema njegovim riječima, Amerikanci su tada bili dovoljno pametni i potvrdili granicu između entiteta.

“Ta granica, sem podjele, određuje da se sa njene dvije strane odvija potpuno zaseban život. Naravno, granica može da bude čvrsta i meka, a vidjećemo kako će ona izgledati”, naveo je Dodik.

On je dodao da je izvjesno da će ta granica jednog dana postati međunarodna linija.

“Hrvati, Bošnjaci i Srbi uvijek tačno znaju sa koje strane se granica nalazi. Pitanje je samo da li ćemo imati granične prelaze ili nećemo. Upravo ta granica određuje sve – pitanje katastra, školstva, vrijednosti, načina života, integrcije, izbora”, rekao je Dodik.

IZLAZ IZ TRENUTNE KONFUZIJE JE TO DA SRPSKA NE PRIHVATI NEUSTAVNO STANJE

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da je izlaz iz trenutne konfuzne situacije u BiH to da Republika Srpska ne prihvati neustavno stanje.

“Izlaz je u tome da mi ne prihvatamo neustavno stanje”, rekao je Dodik za “Politiku”, odgovarajući na pitanje šta vidi kao mogući izlaz iz konfuzne situacije u kojoj su se Republika Srpska i Federacija BiH našle nakon što je Kristijan Šmit donio zakon po kom je on presuđen, a Narodna skupština Srpske usvojila zakone o zabrani rada pravosuđa i bezbjednosnih agencija BiH, koje je potom privremeno suspendovao Ustavni sud BiH, čije se odluke u Srpskoj ne sprovode.

On je naglasio da krnji Ustavni sud BiH nema pravnu moć da nešto zabrani jer nije u kapacitetu predviđenim Ustavom.

“Kako neko može da postupa ustavno ako djeluje na antiustavnoj osnovi?”, upitao je Dodik.

On je ukazao da prema Ustavu sudija u tom sudu može da sjedi do 70. godine, ali da sada postoji primjer Seade Palavrić, istaknutog kadra SDA, koja je sebi produžila mandat.

“Takođe, pri izboru stranih sudija u ovaj sud nije bilo konsultovanja Predsjedništva BiH, što je ustavna obaveza. Povrh svega nedostaju dvojica sudija iz Republika Srpske. O kakvom Ustavnom sudu mi onda govorimo?”, upitao je Dodik.

U osvrtu na to što je predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić predložio arbitražu i nudi da Republika Srpska povuče svoje zakone ako Šmit poništi svoje odredbe, Dodik je rekao da treba razgovarati o svemu, ali da je to posao za pravnike.

“Moja uloga su politički procesi. Kao predsjednik Srpske moj zadatak je da odražavam jedinstvo i predstavljam njene interese. Stevandić je veoma aktivan i agilan u borbi za našu poziciju i poštujem sve što on radi”, naveo je Dodik.

On je ukazao da je Dejtonski mirovni sporazum međunarodni ugovor i svaki takav ugovor može da uđe u neki spor, što se ovdje već odavno desilo.

“Pristojno je vidjeti šta o tome misle neka autoritarna mjesta. Nisam siguran da su te daleke destinacije spremne da se upuste u to, ali smatram da je ideja vrijedna pažnje”, rekao je Dodik.