“Dok ima Srpske, ima i slobode”: U Višegradu obilježen Dan boraca i Prvog srpskog ustanka
14.02.2021. | 16:01Srbi su uvijek bili slobodarski narod, ali su istovremeno bili i stradalnički narod i kroz vijekove u borbi za slobodu platili su veliku cijenu životima mnogih časnih i poštenih Srba, rekao je u Višegradu predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković povodom obilježavanja Prvog srpskog ustanka i Dana boraca odbrambeno-otadžbinskog rata Vojske Republike Srpske.
On je podsjetio du Srbi u zadnjem odbrambeno-otadžbinskom ratu izgubili preko 23.000 najboljih sinova Republike Srpske i naglasio da njihova žrtva nije uzaludna.
“Imamo Republiku Srpsku, imamo institucije Srpske i sve dok imamo naše institucije imaćemo i slobodu. Svima je jasno da tamo gdje Srbi nemaju svoje institucije nemaju ni svoju slobodu i to vidimo i današnjih dana i u neposrednom okruženju. Zato treba da svi učinimo da se ne dijelimo na politike, nego da učinimo napor da sačuvamo naše institucije, da sačuvamo slobodu”, naglasio je Višković.
Na centralni spomenik borcima Vojske Republike Srpske u Višegradu vijence su, pored predsjednika Vlade Republike Srpske Radovana Viškovića, položili i ministar rada i boračko-invalidske zaštite Srpske Duško Milunović, izaslanik srpskog člana Predsjedništva BiH Boško Tomić, delegacija Narodne skupštine Republike Srpske u kojoj su narodni poslanici Pero Petrović, Ljubiša Krunić i Aleksandar Glavaš, predsjednik Boračke organizacije Srpske Milomir Savčić, te državni sekretar Ministarstva za rad, boračka i socijalna pitanja Vlade Srbije Miodrag Kapor.
Cvijeće su položili i načelnik opštine Višegrad Mladen Đurević i predstavnici Boračke organizacije Višegrad.
Savčić je izjavio danas u Višegradu da se Dan boraca Republike Srpske i 217 godina od Prvog srpskog ustanka obilježava u teškim uslovima, jer je ponovo Srpska, kao ko zna koliko puta ranije, udruženim snagama međunarodne zajednice napadnuta na mnogim poljima.
“Pokušavaju nešto slično kao u prošlom sistemu kada su nam zabranili i nismo mogli decenijama da spomenemo ni da se sjetimo javno svojih žrtava, mnogih stradalih, od Jasenovca do rijeke Drine, do Broda. Sada nam žele nametnuti zakon kojim bi nam zabranili da govorimo istinu o događajima iz proteklog odbrambeno-otadžbinskog rata”, rekao je Savčić novinarima poslije pomena i polaganja vijenaca u okviru obilježavanja Dana boraca Republike Srpske i 217 godina od Prvog srpskog ustanka.
On je istakao da radna grupa formirana od Vlade Republike Srpske, odnosno Ministarstarstva rada i boračko-invalidske zaštite, radi na sveobuhvatnoj analizi stanja u oblasti boračko-invalidske zaštite.
“Vršimo analizu svakog prava iz postojećeg zakona o pravima boraca. Ima ideja da se radi novi zakon i na kraju ćemo da vidimo koje mišljenje će prevladati, ali je želja, težnja i namjera da se položaj boraca poboljša, prije svega nezaposlenih demobilisanih boraca. Mi smo kroz budžet za 2021. godinu obezbijedili sredstva za samozapošljavanje i obezbijedili sredstva za pomoć privredi za vraćanje poreza i doprinosa”, rekao je Savčić.
Na taj način, rekao je on, ako bi iskoristili potpuno oba programa moglo bi se riješiti pitanje više od osam hiljada nezaposlenih demobilisanih boraca.
“Moramo tražiti rješenje i imamo ideje kako da nađemo rješenje za one koji nisu iz bilo kog razloga sposobni da rade i privređuju i da sami obezbijede egzistenciju”, rekao je Savčić.
Državni sekretar u Ministrstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Miodrag Kapor rekao je da mu je zadovoljstvo što je u ime Vlade Republike Srbije na svečanosti gdje dvije srpske države obilježavaju Sretenje i slave srpske borce.
“Srpske države i Srbi su vrlo često u istoriji bili u prilici da Sretenje koriste kao dan okupljanja, sabiranja ili da krenu u borbu za oslobođenje ili da se bave uređenjem svoje države donošenjem ustava. Sretenje je uvijek u srpskoj istoriji poznat datum i uvijek veliki”, naveo je Kapor.
On je naglasio da današnji datum i mjesto obavezuje da ne zaboravimo ni Sretenje ni te ustanke, ali ni sve ostale borce koji su tokom istorije, pa i ove najnovije naše istorije, ugradili u srpske države ono najveće što su imali, a to su njihovi životi.
Organizator obilježavanja Dana boraca Srpske i Dana Prvog srpskog ustanka je Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova. U odbrambeno-otadžbinskom ratu od 1992. do 1995. godine bio je angažovan 215.671 pripadnik Vojske Republike Srpske, a njih 23.184 položila su živote za Srpsku.
Prvi srpski ustanak podignut je 15. februara 1804. godine u Orašcu, a u njemu su, osim hajdučkih četa, učestvovali seosko stanovništvo i srpska vojska koja je imala 25.000 vojnika.