Došao u Banjaluku i podržao Srpsku: Ovaj evroparlamentarac je slavio Dan Republike
20.01.2023. | 07:26Srbi su narod iz kojeg Francuzi treba da crpe inspiraciju u teškim vremenima u kojima se naša zemlja trenutno nalazi, istakao je u razgovoru za BL portal Nikolas Bej, francuski političar i poslanik u Evropskom parlamentu. On je boravio u Banjaluci i Istočnom Sarajevu tokom proslave Dana Republike, 9. janura, i tako postao jedan od rijetkih evroparlamentaraca koji su otvoreno podržali politiku vlasti Republike Srpske u, kako često navode, odbrani interesa srpskog naroda u Bosni i Hercegovini.
Proslavi dana Republike Srpske, Bej, inače konzervativni političar, prisustvovao je na poziv predsjednika Milorada Dodika, a ističe da je to uradio iz „lične simpatije prema srpskom narodu“.
„Francuzi i Srbi imaju duboko prijateljstvo vijekovima. Ovo putovanje je bila prilika da se još jednom pokaže ovom narodu, čija je nedavna istorija toliko tragična, da Francuzi ne zaboravljaju Srbe i pored loših vrijednosnih izbora naših lidera“, istakao je Bej u odgovoru na pitanje zašto je odlučio da dođe i podrži Srpsku.
Takođe, ističe da vjeruje kako je njegova dužnost kao evroparlamentarca, Francuza i hrišćanina, da „podrži srpski narod, kome je uskraćeno pravo da brani svoj identitet i svoju kulturu“, i dodaje da mu je bila velika čast i zadovoljstvo prisustvovati, kako kaže, državnom prazniku Republike Srpske.
„Prilikom ovog putovanja, upoznao sam ljude koji su ponosni na svoje korijene, svoje vrijednosti i običaje, koji su vezani za svoje sjećanje, kao i za našu evropsku civilizaciju i koji žele da brane svoj identitet“, objašnjava Bej.
Lična simpatija prema Srbima, kako Bej priznaje, razvila se iz istorijske povezanosti Srbije i Francuske još od srednjeg vijeka.
„Naša zajednička istorija, još od braka kralja Uroša sa princezom Jelenom Anžujskom, do Prvog svjetskog rata, tokom kojeg su se naši djedovi borili rame uz rame, znači da su naše veze neraskidive“, navodi naš sagovornik, a dodaje i da ovo nije njegov prvi dolazak u region kako bi pružio podršku Srbima.
„Prije nekoliko mjeseci otišao sam na Kosmet, da se sretnem sa progonjenim hrišćanima kako bih upozorio javno mnjenje o načinu na koji se prema Srbima postupa na njihovoj istorijskoj zemlji“, kaže Bej.
U BiH latentne tenzije stalno rastu
Bej smatra da je Bosna i Hercegovina država u kojoj se etničke zajednice, kako kaže, muče da žive zajedno.
„To sam vidio na svom putovanju od Banjaluke do Sarajeva, hrišćani i muslimani zapravo ne žive zajedno, već jedni pored drugih, sa latentnim tenzijama koje samo rastu“, smatra on i dodaje je da u tom slučaju „sasvim prirodno da Srbi žele da žive među sobom“.
Smatra da su multikulturalna društva plodno tlo za izbijanje velikog broja konflikata raznih intenziteta.
„Nijedno društvo u kojem su živjeli različiti narodi, sa drugačijim običajima, sjećanjima, različitim interesima, nije uspjelo izbjeći nasilje. Današnja Francuska, sa svojom masovnom imigracijom iz Afrike i velikim brojem muslimana, koja vodi ka kriminalu i nasilju, dobar je primjer za to“, tvrdi Bej i dodaje da je BiH, kako kaže, više država u administrativnom smislu nego prava nacija sa narodom čija sudbina je zajednička.
Umjesto tradicionalnog saveznika, vlast Francuske zauzela antisrpsku politiku
Nikolas Bej veliki je protivnik politike aktuelnog predsjednika Francuske prema Balkanu, koja je, kako kaže, zauzela antisrpski stav.
„Umjesto da zagovara ravnotežu na Balkanu i podržava tradicionalnog saveznika i prijatelja Francuske, Emanuel Makron se svrstava uz Berlin i Brisel, koji sistematski zauzimaju antisrpsku stranu. To vidimo sa priznavanjem nezavisnosti srpske pokrajine Kosova koja je kolijevka srpskog naroda i gde su Srbi i danas proganjani“, tvrdi on.
Kada je riječ o odnosu Brisela prema BiH, Bej smatra da Evropska unija igra „opasnu igru“, jer će, kako kaže“, Bošnjaci imati najviše koristi od pretpristupnog finansiranja iz fondova Unije, što će za rezultat imati povećanje tenzija u državi. Savjetuje i da za dobrobit svih zajednica, BiH ne smije upasti u ovu zamku.
Kada je riječ o promjeni kursa politika država zapadne Evrope prema Balkanu, Bej ističe da su “Srbi nedvosmisleno ti koji su proganjani u regionu“.
„Ovakva situacija može izazvati poštovanje i simpatije prema srpskim interesima širom Evrope. Ja ću to braniti i dalje, u ime vjekovnog prijateljstva naših naroda“, zaključuje Bej.
Srđan Banović, BL portal