Dovoljno je bilo samo da donesu odluku! Zvaničnici u BiH budžetski novac dijelili šakom i kapom

13.01.2025. | 07:59

Kao i svih prethodnih godina, i na kraju prošle, zvaničnici u Bosni i Hercegovini bez ikakvih kriterijuma podijelili su stotine hiljada KM iz budžeta, a dovoljno je bilo da samo donesu odluku kome će novac biti dodijeljen, bez ikakvih prethodno ispunjenih uslova.

Naime, članovi Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, Željko Komšić i Denis Bećirović te Borjana Krišto, predsjedavajuća Savjeta ministara BiH, u ovoj godini mogli su podijeliti po 360.000 KM kome god žele.

Dalje, po 180.000 KM budžetskog novca po istom principu mogli su podijeliti i Staša Košarac i Zukan Helez, zamjenici predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH, dok su po 60.000 KM mogli dodijeliti Nebojša Radmanović, Denis Zvizdić, Dragan Čović, Nikola Špirić, Kemal Ademović i Marinko Čavara, članovi Kolegijuma Predstavničkog doma i Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, pišu Nezavisne.

Uglavnom, svi oni su manje-više taj novac i dodijelili. Samo u posljednjem mjesecu prošle godine Krišto je podijelila više od 300.000 KM, a njene “donacije” kretale su se od 2.000 pa do 15.000 KM.

Novac su dobijali franjevački samostani, župni uredi, crveni krstovi širom BiH, zatim sportske organizacije, udruženja građana itd.

Malo manje od Krišto podijelio je Denis Bećirović, oko 200.000 KM, a on je iz budžeta dijelio od 1.000 do čak 25.000 KM, po koliko su, recimo, dobili Olimpijski komitet BiH, Paraolimpijski komitet BiH, dok su udruženja građana, javne ustanove itd. dobijale manje novca, uglavnom od 3.000 do 10.000 KM.

U decembru prošle godine “svoju kvotu” praktično je ispucao i Špirić, koji je dodijelio oko 40.000 KM, a kao i ostali, i on je novac dijelio udruženjima građana, srpskim crkvenim opštinama itd., a od njega novac je, između ostalih, dobio i Klub studenata FPN iz Banjaluke, i to 3.000 KM.

Takođe, i Čović je na kraju prošle godine podijelio gotovo 50.000 KM, Čavara malo više od 15.000, a široke ruke su bili i Radmanović i Zvizdić.

Za razliku od njih, koji su uglavnom čekali kraj godine da budžetski novac podjele bez ikakvih kriterijuma, Cvijanovićeva i Komšić to su uradili nešto ranije.

Njih dvoje najviše novca podijelili su u toku kampanje, ukupno oko 200.000 KM, a odluke kojima se odobravaju sredstva donošene su i kasnije. Kao i ostali, novac je dijeljen udruženjima, vjerskim zajednicama i sportskim kolektivima.

Za razliku od ostalih koji su dodjeljivali manje novca velikom broju pojedinaca i udruženja, Cvijanovićeva je, recimo, u samo tri odluke dodijelila 75.000 KM, a tada su novac dobili Fakultet fizičkog vaspitanja i sporta Banjaluka 30.000 KM, Udruženje mladih ekonomista 25.000 KM i Udruženje za društveni i ekonomski razvoj “Nebo” iz Banjaluke, koje je dobilo 20.000 KM.

Ukupno, budžetom Bosne i Hercegovine za prošlu godinu zvaničnici Bosne i Hercegovine na raspolaganju za raspodjelu novca imali su malo više od dva miliona KM, a sve odluke kome je novac dodijeljen objavljivane su u “Službenom glasniku BiH”.

“Nedopustivo je da se javna sredstva dijele na takav način. To ostavlja ogroman prostor za korupciju. Moraju se uspostaviti procedure i jednaki kriterijumi po kojima bi se taj novac dijelio. Niko ne spori pravo vlasti da finansira određene programe, ali o tome se mora raspravljati, moraju postojati procedure i moraju biti javni pozivi. Oni novac sada dodjeljuju kome hoće, a kad imamo takvu situaciju, imamo ogromne korupcijske rizike”, rekao je Srđan Traljić iz “Transparency International u BiH”, dodajući da se novac koji se dodjeljuje bez ikakvih kriterijuma iz budžeta jednim dijelom koristi i za finansiranje izborne kampanje.