Dozvola ističe, zgrade ni na vidiku
05.12.2020. | 07:47Građevinska dozvola za izgradnju zgrade Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA) u krugu bivše kasarne Trapisti u Banjaluci ističe zaključno sa 31. decembrom ove godine, a još nisu završena ni zemljani radovi do nultog nivoa, odnosno prva faza izgradnje zgrade.
Da stvar bude gora, poslovi na izgradnji sjedišta IDDEEA počeli su prije više od 11 godina ili preciznije 30. septembra 2009. godine. Tada je Savjet ministara BiH pod predsjedavanjem Nikole Špirića donio zaključak kojim se “zadužuje IDDEEA da pokrene aktivnosti na iznalaženju odgovarajuće lokacije na kojoj bi bili stvoreni svi neophodni uslovi za smještaj Agencije”. Isti Savjet ministara je 21. januara 2010. godine usvojio izvještaj IDDEEA o preduzetim aktivnostima i donio novi zaključak kojim su “zaduženi IDDEEA i Obavještajno-bezbjednosna agencija BiH da, u saradnji s Pravobranilaštvom BiH, Vladom Republike Srpske i drugim nadležnim organima, pokrenu aktivnosti na rješavanju imovinsko-pravnih odnosa u vezi sa smještajem organizacionih jedinica u Banjaluci”, te da “IDDEEA u saradnji s Ministarstvom finansija i trezora BiH pristupi planiranju budžeta za ove namjene”.
U skladu sa tim odlukama, zgrada za sjedište IDDEEA u vrijednosti od 16,7 miliona maraka trebalo je da bude završena 2014. godine, ali zbog tromosti institucija na nivou BiH cijeli posao je prolongiran do kraja ove godine. Grad Banjaluka je 2014. godine izdao građevinsku dozvolu za izgradnju objekta, koja je važila tri godine, ali nakon što za to vrijeme nije izabran ni izvođač radova, građevinska dozvola je produžena za još tri godine, tačnije do kraja 2020. godine. Cijeli posao usporila je Kancelarija za razmatranje žalbi BiH, zbog čijih odluka je IDDEEA nekoliko puta ponavljala tender za izbor izvođača radova.
U međuvremenu, vrijednost radova je povećana na više od 28 miliona maraka, a iz IDDEEA su Savjetu ministara nedavno uputili novu odluku kojom traže da izgradnju zgrade uvrste u program višegodišnjih kapitalnih ulaganja do 2024. godine, piše Glas Srpske.
– Imajući u vidu da je postupak rješavanja imovinsko-pravnih pitanja za izgradnju objekta, na koje iz objektivnih razloga Agencija nije mogla uticati, trajao znatno duže nego što je bilo predviđeno, nisu se u navedenom periodu mogli realizovati svi predviđeni koraci. S ciljem preduzimanja daljih koraka na realizaciji ovog projekta, potrebno je da se izmijeni odluka na način da se period prolongira i da se utvrde iznosi predviđeni za taj period – navodi se u predloženoj odluci.
Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Saša Trivić kaže da institucije BiH svojom tromošću šalju jako lošu poruku i privrednicima, ali i svim građanima BiH.
– To je jako loša poruka, jer ako neka zajednička institucija za više od deset ili 11 godina nije u stanju sebi da izgradi zgradu, šta da očekuju građani kojima ta ili bilo koja druga institucija treba da služi kao servis i bude u njihovoj službi – kaže Trivić.
Postupak
Postupak javne nabavke za izgradnju zgrade IDDEEA pokretan je tri puta, ali je poništavan zbog odluka Kancelarije za razmatranje žalbi BiH. Poslije silnih peripetija, na kraju je izabran samo izvođač, koji treba da ukloni postojeći objekat i pripremiti teren za izgradnju novog.