Evropski predstavnici protiv zakona o NVO! Stevandić: U Srpskoj se uvijek može čuti kritičko mišljenje FOTO/VIDEO

22.11.2023. | 14:15

Zakon o stranim agentima, odnosno finansiranju nevladinih organizacija udaljiće zemlju od osnovnih evrospkih vrijednosti i zato treba uspostaviti dijalog sa vlastima Republike Srpske, rekao je Johan Satler, šef delegacije EU u BiH, na današnjoj konferenciji “Civilno društvo i mediji: Kritički glasovi pod pritiskom”, koju su u Banjaluci organizovali Evropska unija, OEBS i Transparency International. 

On je rekao da takav dijalog još nije uspostavljen i da, s obzirom na već usvojene izmjene Krivičnog zakona kojim je kriminalizovana kleveta, taj dijalog “mora biti drugačiji”.

„Tu smo već u nevolji, kada je riječ o tom zakonu. Čuli smo da su već neki predmeti otvoreni“, rekao je Satler i dodao da takvi zakoni postoje u Rusiji, Kazahstanu, Kini, Bjelorusiji…

„Ne želite biti u tom društvu“, rekao je on.

Komentarišući argumente Republike Srpske koje kažu da zakon o stranim agentima odnosno finansiranju nevladinih organizacija imaju i Sjedinjene Američke Države, Satler kaže da je to “miješanje jabuka i krušaka”.

“To je argument kroz koji pokušavate zamaglititi proces. Jedna članica EU je usvojila sličan zakon, ali ga je Evropski sud pravde oborio. Organizacije civilnog društva su okosnica svakog demokratskog društva, oni pomažu u stvaranju inkluzivnog društva. Nevladin sektor to podstiže kroz svoje aktivnosti, širenjem jasnih informacija“, dodao je Satler.

Stevandić: U Srpskoj nikada nisu bila ugrožena osnovna ljudska prava

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić poručio je sa današnje konferencije u Banjaluci da u Srpskoj nikada nisu bila ugrožavana ili ograničavana osnovna ljudska prava i slobode, kako tvrde pojedini iz EU i OEBS-a. Prema njegovim riječima, to se nije dogodilo ni nakon što je parlament usvojio izmjene Krivičnog zakonika Srpske kojim je predviđena kriminalizacija klevete i Nacrt zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija.

Stevandić je rekao novinarima da u Srpskoj vlada demokratska atmosfera, te da i ljudi iz EU i OEBS-a mogu javno da iznesu svoje kritike.

“To je odraz demokratskog kapaciteta čitavog društva”, rekao je Stevandić i dodao da Srpska, sa druge strane, zadržava vrstu digniteta da odluke donosi demokratski u parlamentu.

On je istakao da bi bilo korektno da se predstavnici EU osvrnu na nedemokratsko donošenje odluka i nametanje zakona od nelegalnog visokog predstavnika.

“Sa druge strane, u Srpskoj nema ništa slično. Mi smo društvo otvoreno za kritike i razgovore. I tu sam da demonstriram tu veliku različitost institucija Srpske u odnosu i na neke evropske zemlje koje danas ne dozvoljavaju da se na demokratski način komentariše ukrajinski i sukob u Gazi”, rekao je Stevandić.

Stevandić je rekao da predstavnici EU i drugi često preuranjeno reaguju i bez ikakve objektivne analize, a pogotovo kada je riječ o aktu koji tretira djelovanje nevladinih organizaciji u Srpskoj.

Kada je riječ o kritikama da Srpska koči put BiH prema EU, Stevandić je rekao da je taj put zaustavilo “političko Sarajevo”, iako su predstavnici Srpske pristali gotovo na sve.

“Uostalom, u Sarajevu su oni koji prihvataju da nelegalni visoki predstavnik donosi zakone umjesto parlamenta, a u Banjaluci su oni koji prihvataju stav Evropske komisije da akte donosi parlament. Naše je da istrajemo i zadržimo dijalog”, rekao je Stevandić.

OEBS: Razočarani smo potezima vlasti Republike Srpske

Šef Misije OEBS-a u BiH Biran Ageler rekao je kako su Zakonom o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija, takođe poznatim i pod nazivom „zakon o stranim agentima“, vlasti predložile  zakon kojim civilno društvo, zaštitnici ljudskih prava i nezavisni mediji podliježu povišenom nivou praćenja rada od strane vlasti.

Podsjetio je i da je OEBS-ova Kancelarija za demokratske institucije i ljudska prava, zajedno sa Venecijanskom komisijom Savjeta Evrope, objavila detaljno mišljenje o ovom zakonu prema kojem bi vlasti u Srpskoj morale da preispitaju njegovo donošenje.

„Duboko smo razočarani time što su vlasti Republike Srpske odabrale da zanemare to mišljenje, kao i mišljenja nekoliko drugih međunarodnih mehanizama za zaštitu ljudskih prava, uključujući tri UN-ova specijalna izvjestioca, te da umjesto toga nastave sa usvajanjem ovog štetnog i regresivnog zakona“, rekao je Ageler.

Luben Panov, viši programski savjetnik Evropskog centra za neprofitno pravo iz Holandije rekao je da u Evropi postoji trend pokušaja da se regulišu strana finansiranja.

„Nijedna država EU nije usvojila ovakav zakon osim Mađarske, koja ga je kasnije poništila. Daću vam pet argumenata zašto je to problem: vjerujemo da se zakon zasniva na pogrešnoj pretpostavici da finansiranje znači stranci uticaj, u osnovi ovaj tip zakona stvara više problema nego što ih rješava. Ako prihvatimo argument da je fianasiranje strani uticaj to bi moglo značiti ograničavanje ili zabranu stranog finansiranja, ovakav zakon je u suprotnosti sa međunarodnim standardima, ovaj vid zakona targetira nevladine organizacije“, rekao je Panov.