Generalni konzul BiH u Njemačkoj: Sajićeva zatražila zaštitu od policije

28.05.2024. | 15:31

Generalni konzul BiH u Štutgartu Vera Sajić zatražila je zaštitu njemačke policije nakon objave i komentara u sarajevskim medijima u kojima se poziva na njen linč pošto nije dozvolila ustupanje prostorija Konzulata za obilježavanje sjećanja na ratne žrtve u Srebrenici, što bi bila politizcija.

“Nakon objave u sarajevskim medijima i komentara koji su uvredljivi za mene i moju porodicu, koji me napadaju na nacionalnoj osnovi, kojima se širi mržnja i poziva na linč, uputila sam verbalnu notu Ministarstvu unutrašnjih poslova pokrajine Baden-Virtemberg i zatražila zaštitu”, rekla je Sajićeva Srni.

Ona je navela da je o svemu obavijestila i Ministarstvo inostranih poslova u Sarajevu.

Nakon što je dobila zahtjev za ustupanje prostorija Konzulata za obilježavanje sjećanja na ratne žrtve u Srebrenici, Sajićeva je poručila da diplomatsko-konzularna mreža BiH ne smije da služi za odavanje pomena žrtvama rata samo jednog naroda i da se žrtve ne smiju politizovati.

“S obzirom na to da se ista manifestacija održavala i u Minhenu, gdje sam tri godine bila generalni konzul, i da se organizatori nisu nikada obraćali, niti koristili prostorije konzulata bila sam iznenađena mejlom i zahtjevom kojim je izvijesna gospođa i kreator peticije poslala u Generalni konzulat BiH u Štutgartu”, navela je Sajićeva.

Ona je istakla da u BiH nema dogovora tri naroda o obilježavanju stradanja nijednog naroda, nema ni zajedničkog stava Predsjedništva BiH o stradanjima niti Srba, niti Bošnjaka, ni Hrvata.

Sajićeva je podsjetila da je Predsjedništvao BiH kolektivni organ koji donosi odluke konsenzusom i jedino je zaduženo za vođenje spoljne politike.

Ona je navela da se Generalni konzulat BiH u Štutgartu prethodnih godina koristio za potrebe samo jednog naroda i partije, te prikupljanja političkih poena i glasača, što je zloupotreba diplomatsko-konzularne mreže, poručujući da to neće dozvoliti.

“Želim da istaknem da mi je žao svih stradalih u građanskom ratu u BiH i svake ožalošćene porodice i majke. Žao mi je i što u BiH jedni druge ne pogledamo u oči i ne izvinimo se za sva stradanja, za sve žrtve”, rekla je Sajićeva.

Ona je poručila da diplomatsko-konzularna mreža BiH ne smije da služi za odavanje pomena žrtvama samo jednog naroda i da se žrtve ne smiju politizovati.

“Kao generalni konzul sam odgovorna za konzulat, zaposlene u njemu i moje je da upozorim vlasti zemlje prijema o potencijalno narušenoj bezbjednosnoj situaciji kada to procjenim. Zatražila sam ličnu zaštitu i zaštitu objekta Generalnog konzulata”, istakla je Sajićeva.

Ona je napomenula i da je u Generalni konzulat, odmah nakon medijskih objava, stigao i zahtjev srpskih udruženja Baden-Virtemberga za održavanje komemorativnog skupa za stradale Srbe na području Podrinja.

Sarajevski mediji objavili su 18. maja da su organizatori obilježavanja centralne manifestacije sjećanja na ratne žrtve u Srebrenici potpisali peticiju kako bi im se omogućilo korištenje Generalnog konzulata BiH u Štutgartu, te da im je ove godine, kako kažu, to uskratila Sajićeva.