
Građani sve više traže pravnu pomoć: BiH među najkorumpiranijim zemljama u Evropi
31.03.2025. | 19:37Tokom 2024. godine, Centar za pružanje pravne pomoći Transparency International u Bosni i Hercegovini (TIBiH) je na osnovu prijava građana postupao u 391 novom predmetu, što predstavlja povećanje od 8,1 odsto u odnosu na prethodnu godinu.
Kako navode u svom izvještaju, rast broja predmeta i prijava građana ukazuje na sve veću učestalost korupcije, potvrđenu nalazima Indeksa percepcije korupcije (CPI) prema kojem je BiH druga najkorumpiranija zemlja u Evropi, ali i na porast povjerenja građana u efikasnost pravne pomoći koju pruža TI BiH.
-TI BiH je odgovorio na 1694 poziva putem besplatne telefonske linije 0800 55555, a u 2024. godini, a 377 predmeta je pokrenuto na osnovu prijava građana dok je 14 predmeta inicirao Centar. Kao i ranijih godina, najveći broj prijava odnosio se na sektor državne uprave (166), zatim pravosuđe (36), obrazovanje (33), te zdravstvo i sukob interesa (po 26 prijava) – navode iz TI BiH.
Dodaju da je rad Centra dao konkretne rezultate i u postupanju pravosudnih institucija. Federalno tužilaštvo FBiH usvojilo je dvije pritužbe TI BiH, poništivši prethodne odluke o nesprovođenju istrage u slučaju namještanja konkursa u Orijentalnom institutu Univerziteta u Sarajevu, kao i odluku Kantonalnog tužilaštva SBK da ne sprovodi istragu zbog neplaćanje koncesionih naknada vrijednih preko 1,7 miliona KM.
-Značajan dio rada Centra odnosio se na zaštitu prava na pristup informacijama, pa su pokrenuta 32 upravna spora zbog kršenja Zakona o slobodi pristupa informacijama, što je najviše u protekle četiri godine, potvrđujući ranije nalaze TI BiH da javni organi pokazuju nezadovoljavajući stepen transparentnosti i zaštite javnog interesa – pojašnjavaju iz TI BiH.
Kako dalje navode, dva predmeta se odnose na uskraćivanja informacija od strane Tužilaštva BiH o slučajevima koji se odnose na sankcionisane osobe od strane OFAC-a i na istrage u vezi s krivičnim djelima korupcije.
Poručuju i da je TI BiH dobio 16 sporova koji su pokrenuti prethodnih godina, čime su građani i novinari dobili su pristup informacijama koje su prethodno bile uskraćene.
-Na osnovu predstavki TI BiH, Institucija ombudsmana za ljudska prava BiH donijela je četiri preporuke, a nadležnim tužilaštvima podnesene su tri krivične prijave za koruptivna krivična djela. Dodatno, Centar je podnio četiri apelacije Ustavnom sudu BiH, a jedna apelacija iz prethodne godine je usvojena, čime je potvrđena povreda prava na suđenje u razumnom roku – napominju iz TI BiH.
Osim toga, pojašnjavaju i ta institucionalni odgovori i sudske odluke u predmetima koje je TI BiH pokretao, potvrđuju potrebu za daljom reformom prakse imenovanja i postupanja u javnim institucijama.
– Tako je, između ostalog, Komisija za sprečavanje sukoba interesa RS donijela odluku da se odbornik i v.d. pomoćnika ministra u Vladi RS nalazi u sukobu interesa, a presuda Okružnog suda u Banjaluci potvrdila je da funkcija vršioca dužnosti nosi iste obaveze kao i stalna funkcija. Takođe, Komisija za žalbe RS poništila je odluku o obustavljanju postupka protiv savjetnika predsjednika RS zbog moguće nespojivosti funkcija, što otvara prostor za dalje postupanje po ovoj prijavi – navode iz TI BiH.
TI BiH je Centralnoj izbornoj komisiji uputio tri prijave ukazujući na obavljanje nespojivih funkcija i kršenje Izbornog zakona BiH, a u toku 2024. godine je ukupno zabilježeno 26 predmeta u oblasti sukoba interesa, što pokazuje da su institucije i dalje nedovoljno opredeljene za suzbijanje korupcijskih rizika u ovoj oblasti.