Graorac reagovala na otvoreno pismo premijeru: Isključiti politiku iz procesa traženja nestalih
24.05.2023. | 12:11Otvoreno pismo premijeru Republike Srpske Radovanu Viškoviću koje su uputili predstavnici udruženja “Majke enklave Srebrenica i Žepa” i “Žena Podrinja” nije primjereno jer politiku hitno treba isključiti iz ovog procesa, smatra predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Isidora Graorac.
“Mi porodice srpskih žrtava pitamo gdje su izmještene masovne grobnice sa Ozrena, iz Sarajeva i iz drugih dijelova BiH za kojima već godinama tragamo, a nismo došli ni do kakvih saznanja”, rekla je Graorac Srni.
Ona je podsjetila da je Republika Srpska svojevremeno dala sve lokacije gdje su bila tijela stradalih Bošnjaka i Hrvata u proteklom ratu, a zauzvrat nije dobila nikakvu informaciju o mjestima gdje se nalaze tijela stradalih Srba.
Prema njenim riječima, otvoreno pismo koje su pomenuta udruženja uputila premijeru Srpske govori porodicama žrtava iz Republike Srpske da ni ta bošnjačka udruženja nisu zadovoljna radom Instituta za nestala lica BiH i da je to reagovanje na objave o neradu te institucije.
“Porodice srpskih žrtava iz Republike Srpske smatraju da je ovo linija preko koje se ne smije preći i da smo došli do trenutka kada se treba napraviti rez i prekinuti dosadašnji nerad Instituta za nestala lica BiH”, istakla je Graorac.
Prema njenim riječima, krajnje je vrijeme da se u ovom procesu stvari okrenu u drugu stranu i da se ovim pitanjem pozabave oni koji mogu pomoći, a ne da se samo iznose grupni podaci koji ne odgovaraju stvarnom stanju.
“Zajednički treba da tražimo da se Institut reorganizuje i da se sa mjesta povuku oni koji su do sada radili, kako bi na njihovo mjesto došli oni koji će nam pomoći da nađemo mjesta masovnih i pojedinačnih grobnica, jer je Institut formiran da bi se bavio traženjem nestalih lica”, navela je Graorac.
Ona je dodala da se u suprotnom više ne vidi svrha postojanja Instituta za traženje nestalih BiH i dodala da Republika Srpska može u najvećoj mogućoj mjeri, koliko joj zakon dozvoljava, preuzeti proces traženja nestalih lica.
U otvorenom pismu predsjedniku Vlade Republike Srpske Radovanu Viškoviću predstavnici Udruženja Pokret “Majke enklave Srebrenica i Žepa” i Udruženja “Žena Podrinja” naveli su da “majke Srebrenice, Bratunca i drugih opština Podrinja i nakon 28 godina još tragaju za svojom djecom, koja su pobijena u julu 1995. godine”.
“Obraćamo Vam se sa molbom da nam dostavite informacije o grobnicama za koje još ne znamo”, navedeno je u otvorenom pismu.