HNS: Članovi CIK-a BiH moraju podnijeti ostavke
22.12.2020. | 08:59Hrvatski narodni sabor Bosne i Hercegovine smatra kako Centralna izborna komisija BiH mora podnijeti ostavke zbog navodnih neregularnosti na izborima u Mostaru.
“Odluka Središnjeg izbornog povjerenstva BiH o ponovnom prebrojavanju čak 70 (od 150) biračkih mjesta u Mostaru potvrdila je sumnje o teškim neregularnostima i manipulacijama koje je Hrvatski narodni sabor (HNS) jutros predočio javnosti”, navodi se u saopštenju HNS-a.
“U nedjelju od 17 sati imate tektonske promjene i trend izlaznosti na prostoru gdje živi stanovništvo bošnjačke nacionalnosti što se ne može racionalno objasniti jer nikakve veće gužve nisu zabilježene na tim mjestima, a izlaznost neviđeno raste za nekoliko postotaka. Nakon što su zatvorena biračka mjesta u 19 sati prestaju bilo kakve informacije o daljnjem postupku prebrojavanja što je apsolutno nedopustivo za demokratski proces”, dodali su.
Ističu kako nadležne institucije za održavanje izbora u svim evropskim državama prebroje uzorke od više stotina hiljada glasova za svega sat vremena, dok se u Mostaru događa da nikakve informacije javnost ne može dobiti i 37 sati poslije zatvaranja biračkih mjesta.
“Uz izborni inženjering koji su skandaloznim premještanjem iz jednog u drugo gradsko područje odradile bošnjačke stranke, SIP BiH stavlja izborni proces pod veo tajnosti gdje glasovi s tri gradska područja naseljena Hrvatima, bez ikakvog objašnjenja, nestaju ili ih se uopšte ne prebrojava. Najveću odgovornost ovakvog postupanja snosi upravo ispolitizovani SIP BiH koji je nakon mostarskog sporazuma, ukrao demokratiju svim Mostarkama i Mostarcima”, piše u saopštenju HNS-a.
“Odluka SIP-a BiH potvrdila je opravdane sumnje o kompromitaciji izbora što dovodi u pitanje cjelokupan izborni proces jučerašnjeg istorijskog dana za sve stanovnike Mostara. Nakon ovakvog skandala neviđenog razmjera, naročito u Mostaru koji je bio toliko godina bez izbornog procesa, zahtijevamo neopozive ostavke članova Središnjeg izbornog povjerenstva BiH jer nisu u mogućnosti uspostaviti standarde i uslove za demokratsko održavanje izbornog procesa, kao i uključivanje pravosudnih i policijskih institucija u sve daljnje aktivnosti koje slijede”, saopšteno je iz Ureda za informisanje HNS-a, prenosi “N1“.