I u Banjaluci o novom ustavu! Kuzmanović: Pokazati da nije akt stranaca

02.04.2025. | 14:41

Predsjednik Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske Rajko Kuzmanović rekao je da danas da javna rasprava o Nacrtu ustava Republike Srpske treba da pokaže da je Ustav akt srpskog naroda i Republike, a ne inostranih pojedinaca, te da je u skladu sa Ustavom BiH.

Kuzmanović je rekao da Ustav predstavlja odraz stanja svake demokratije i društva, te da se novi ustav donosi kada postojeći pređe granicu od 50 odsto izmjena.

“Ustav Republike Srpske je promijenjan oko 110 puta i te promjene su najčešće bile izazvane djelovanjem takozvanih visokih predstavnika”, rekao je Kuzmanović novinarima u Banjaluci, gdje prisustvuje raspravi o Nacrtu ustava Srpske.

Prema njegovim riječima, novi ustav treba da pokaže da centralna promjena mora biti u tome da postoji veza između naroda i institucija.

“Ovaj nacrt treba da govori o tome kakav je sistem podjele vlasti, što znači da se raspravlja o tri pitanja – zakonodavnoj, izvršnoj i sudskoj vlasti”, pojasnio je Kuzmanović, te dodao da se to odnosi i na pitanje imovine.

Popović: Krajnje vrijeme da Srpska zaštiti svoj nacionalni interes

Predsjednik Radne grupe za izradu novog ustava Republike Srpske Vitomir Popović rekao je da Srpska ide u pravcu donošenja novog ustava jer je krajnje vrijeme da zaštiti svoj nacionalni interes.

Popović je rekao da izvorne nadležnosti utvrđene Dejtonskim mirovnim sporazumom nisu bile sporne, ali da je potom došlo do nametanja donošenjem bonskih ovlaštenja visokih predstavnika.

“Tako se znatan dio tih institucija koje su bile isključivo u nadležnosti Republike Srpske našao u nadležnosti zajedničkih institucija bez postojanja uporišta u Ustavu BiH. Ovdje prije svega mislim na Vojsku Srpske koja je bila u nadležnosti Republike sve do 1999. ili početka 2000. godine i tada smo na Ustavnom sudu raspravljali inicijativu Alije Izetbegovića, koji je smatrao da Vojska pripada, kako je on to rekao, državi”, naglasio je Popović.

On je pojasnio da će nakon što budu izložene sve sugestije i prijedlozi tokom javnih rasprava Radna grupa sačiniti dio za koji smatra da je važno da se treba unijeti u novi tekst ustava, što se prosljeđuje Odboru za Ustavna pitanja Narodne skupštine, koja angažuje posebnu komisiju koja se bavi pisanjem teksta i dalje ide na usvajanje.

Popović kaže da je na proteklim javnim raspravama o Nacrtu ustava bilo prijedloga da se Istočno Sarajevo nazove administrativnim centrom, te da prijestonica bude Pale, dok su u Trebinju predlagali da administrativni centar bude Trebinje.

“To su uobičajene stvari i svako to posmatra iz svog ugla i mi to tako shvatamo i ono što smatramo da bi zadiralo u suštinu, to ćemo proslijediti nadležnima neka o tome donesu odluku”, zaključio je Popović.

Narodna skupština je na posebnoj sjednici, 13. marta, usvojila odluku o utvrđivanju Nacrta ustava Srpske, koji je zaključkom parlamenta stavljen na javnu raspravu koja će biti sprovedena u roku od 30 dana.