Incko pokušao da zakoči gradnju HE “Buk Bijela”
24.05.2021. | 07:48Visoki predstavnik u BiH Valentin Incko usprotivio se izgradnji hidroelektrana “Buk Bijela”, “Foča” i “Paunci” na rijeci Drini još u novembru prošle godine, kada su Vlade Srpske i Srbije potpisale sporazum o realizaciji tog projekta, a samo nekoliko dana uoči prošlosedmičnog polaganja kamena temeljca za ovaj projekat uputio je pismo premijerima Srpske i Srbije, u kojem ih je otvoreno pozvao da to ne rade.
Incko je u pismu, u čijem posjedu je ‘Glas Srpske‘, naveo da su 28. decembra 2020. godine 24 poslanika Predstavničkog doma Parlamenta BiH pokrenula spor pred Ustavnim sudom BiH u vezi sa planiranom izgradnjom hidroelektrana na rijeci Drini.
– U pomenutom zahtjevu se, uz pozivanje na postojeću sudsku praksu Ustavnog suda BiH, tvrdi da osporavane odluke i ugovori o dodjeli koncesije Vlade Republike Srpske predstavljaju akta raspolaganja državnom imovinom koja pripada BiH. Napominjem da je Ustavni sud u svojoj dosadašnjoj sudskoj praksi utvrdio da se vode kao javna dobra smatraju državnom imovinom, a da to takođe uključuje i “unutrašnje vode” – piše, između ostalog, Incko u pismu, navodi Glas Srpske.
Ustavni sud BiH, navodi dalje šef OHR-a, utvrdio je da se “odluke u vezi s državnom imovinom trebaju donositi na nivou BiH, s obzirom na to da država BiH ima isključivu nadležnost za odlučivanje o statusu državne imovine”.
– Namjera mi je da vas obavijestim o trenutnoj situaciji, budući da sam uvjeren da ćete se složiti da svi preduzeti ili planirani akti i aktivnosti moraju biti u potpunosti usklađeni s Ustavom BiH – naveo je Incko.
Premijer Srpske Radovan Višković izjavio je poslije polaganja kamena temeljca da BiH nije nadležna za izgradnju hidroelektrana.
– Granica između Republike Srbije, Crne Gore i BiH nije Drina u Brodu na Drini, nego je to isključivo teritorija Republike Srpske i koncesija je u nadležnosti Komisije za koncesije Republike Srpske – rekao je Višković.
On je reagovao i na navode visokog predstavnika, izražavajući uvjerenje da će projekat izgradnje hidroelektrana na Drini biti doveden do kraja.
– Drina, na tom potezu, ni sa lijeve, ni sa desne strane, nije nikakva granica. To je teritorija Republike Srpske. Zašto hidrocentrale na rijeci Bosni i Neretvi, koje radi federalna komisija za koncesije i Vlada Federacije BiH, nisu sporne? Zašto je sporna Drina u Foči, a nije Bosna, koja dobrim dijelom teče kroz teritoriju Republike Srpske – upitao je Višković.
Ministar energetike i rudarstva RS Petar Đokić rekao je za “Glas Srpske” da jednostavno nije prirodno da visoki predstavnik na jedan politikantski način posmatra projekat vrijedan više od milijardu maraka.
– Nikome nije jasno iz čega Incko crpi tvrdnju da se unutrašnje vode smatraju državnom imovinom?! Onda on praktično dovodi u pitanje sve odobrene koncesije za izgradnju malih hidroelektrana širom Srpske – kaže Đokić.
On dijeli mišljenje premijera Srpske i takođe pita zašto Incko nije osporio izgradnju hidroelektrana na rijekama Bosna i Neretva.
– Navodi iz pisma visokog predstavnika mogu se tumačiti i kao svojevrstan pritisak na Ustavni sud BiH – ocjenjuje Đokić.
Brnabić
Premijerka Srbije Ana Brnabić navela je da je Srbija uradila analizu svih pravila, zakona i Ustava i ustanovila da je u posljednjih 20 godina na teritoriji BiH izdato oko 280 različitih koncesija.
– Sve ove koncesije su izdavali entiteti ili kantoni i ni u jednoj nije postojao problem. Ukoliko bi se pokazalo da je naša investicija problematična, to bi značilo da su i sve prethodne investicije problematične. Mislim da bi se tu ušlo na jednu pravnu nesigurnost na nivou BiH, a mi smo nastupili kao strani investitor u najboljoj mogućoj vjeri – izjavila je Brnabićeva novinarima poslije polaganja kamena temeljca.