Inicijativa američkog ambasadora novi pokušaj unitarizacije BiH? VIDEO
19.08.2020. | 20:40Izmjene Ustava BiH, odnosno reforma Dejtonskog mirovnog sporazuma nije moguća bez saglasnosti Republike Srpske, poruka je srpskog člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika. Ističe da će se o izmjenama govoriti kada se bude poštovao izvorni Dejton i dodao da i Srpska ima prijedloge.
Analitičari ističu da inicijativa pruža šansu Srpskoj, ali upozoravaju da postoji opasnost od zloupotrebe jer o izmjenama najviše govore diplomate sa zapada.
Dvije i po decenije na snazi je Dejtonski mirovni sporazum koji je u svom izvornom obliku davao široka ovlašćenja Republici Srpskoj, koja je dio suverentiteta ugradila u BiH. Najava reforme Dejtonskog mirovnog sporazuma pozdravljena je u Federaciji BiH. Ipak, srpski član Predsjedništva Milorad Dodik poručuje da neće dozvoliti da se ranije nezakonite odluke sada ugrade u novi dokument čime bi se, kako navodi, legalizovalo pravno nasilje.
– Prvo moramo da se vratimo izvornom Dejtonu i izvornom Ustavu, da od njega počnemo, pa tek onda da vršimo određene dogovore. Naš zahtjev će biti da se u novo ustavno uređenje stavi da konstitutivni narodi, kao i u svijetu, imaju pravo na samoopredjeljenje i da to piše u Ustavu. Samo na taj način i s tom rečenicom mi možemo razgovarati o Ustavu – ističe Dodik.
Inicijativa američkog ambasadora Erika Nelsona mogla bi da nosi i opasnost, upozoravaju stručnjaci. Procedura izmjene Ustava u Parlamentu BiH je jasna, a prethodno je potrebna saglasnost entiteta. Dejtonski sporazum izdržao je test vremena, a zadiranje u njegovu strukturu bio bi uvod u autokratiju, naglašava profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu Radomir Lukić.
– Taj koncept koji u glavi ima gospodin Nelson, sigurno ima na umu unitarizaciju BiH, desegmentiranje ,odnosno nestanak Republike Srpske, njenu podjelu na više dijelova unutar BiH i na eliminisanje svega onoga što smo mi, kada smo se našli u situaciji nestanka Јugoslavije, za čije smo se očuvanje zalagali, izborili i za šta smo platili veliku cijenu – kaže Lukić.
Iako je u Dejtonskom mirovnom sporazumu, tačnije Aneksu 4, navedeno da će BiH funkcionisati po demokratskim principima, i prema slovu zakona, to u prošlosti nije bio slučaj. Pojedinci zaduženi za implementaciju sporazuma smjenjivali su Srbe sa izabranih funkcija i razvlašćivali institucije Srpske. Analitičari ističu da je potrebno oprezno pristupiti izmjenama Dejtona, jer incijativa dolazi sa zapada.
– Amerikanci ne žele da mijenjaju Dejton za dobro Srba i Republike Srpske. Oni žele da mijenjaju Dejton u skladu sa njihovim interesima. Јedan od interesa, glavni koji su oni izrazili, je da BiH uđe u evroatlantske integracije, to jest da postane član NATO pakta – naglasio je politički analitičar Aleksandar Pavić.
Od 1997. do 2012. godine visoki predstavnici u BiH nametnuli su oko 900 odluka, a skoro polovinu Britanac Pedi Ešdaun. Većina odluka nema uporište u Ustavu zbog čega se sve ćešće mogu čuti apeli za izmjene Dejtonskog mirovnog sporazuma, odnosno Aneksa 4.
Ipak, bez dogovora i saglasnosti Republike Srpske neće ni biti izmjena, poruka je srpskih političkih predstavnika.
Izvor:(RTRS)