
Interpolovo NE i “tri boda” za Dodika! Marković: Kad Tramp imenuje novog ambasadora sve će biti jasnije
03.04.2025. | 14:44Nema dileme da odbijanje Interpola da raspiše međunarodnu potjernicu za državnim vrhom Republike Srpske može da se posmatra ne kao osvajanje jednog, nego najmanje tri boda u njihovu korist, kaže za BL portal Žarko Marković, dugogodišnji novinar.
Ne sporeći da je scenarija mnogo i da je prognoze nezahvalno davati, jer se na ovoj političkoj “klackalici” stvari mijenjaju gotovo iz sata u sat, takav “bodovni skor” Marković objašnjava efektom Interpolovog “NE” i na međunarodnom i na unutrašnjem planu.
“Na međunarodnom planu potvrđeno je da je na sceni politički progon, a ozbiljna organizacija kao što je Interpol ne upušta se u priče takve vrste. Sada su na svoje došli svi koji tvrde da je priča o ‘rušenju ustavnog poretka’ politički motivisana i svakako da će ta odluka dati vjetar u leđa zvančnicima iz Srpske, dok će onaj drugi dio Bosne i Hercegovine, uključujući i dio međunarodne zajednice, natjerati da se zapita kako dalje i da li je moguće bilo šta preduzeti”, kaže Marković.
Ono što takođe smatra važnim je i uloga Srbije, dijelom i Mađarske, koje su ukazale centrali Interpola u Lionu o čemu je riječ, što, kako naglašava, potvrđuje da Banjaluka ima oslonac, konkretno, u Beogradu i Budimpešti.
“Mislim da će taj oslonac biti važan i za buduće procese, koliko god su oni živa stvar i koliko god, kao što sam već pomenuo, stalno na sceni imamo neki vid klackalice. Ono što se da uočiti je da vrh Republike Srpske, prije svega predsjednik Republike, ne gleda nijemo i bez reakcije na sve što se događa, pa makar nešto od toga bilo i neugodno po njega ili Republiku, već pokušava da bude proaktivan, da se nametne, da ukaže na svoje stavove na najvažnijim svjetskim adresama”, kaže Marković koji u tom svjetlu posmatra i diplomatske aktivnosti u proteklih nekoliko sedmica, od Izraela do Rusije.
Koliko god je nakon Dodikove posjete Jerusalimu i Moskvi situacija po Republiku Srpsku bolja, treba biti realan i priznati da na adresi u Vašingtonu ipak nismo u centru pažnje, napominje Marković i dodaje da generalno griješe svi koji misle da smo im previše bitni u ovom momentu. To, kako kaže, ne znači da se u nekom trenutku nećemo ponovo naći u fokusu i upravo zato treba učiniti sve da do tada pozicija Srpske bude što povoljnija.
“Mislim da o tome svjedoči činjenica da nam SAD još nisu poslale novog ambasadora. Ono što je sasvim sigurno je da će, koga god Donald Tramp nominuje za tu poziciju, već od tog momenta biti jasnije kako bi stvari mogle dalje da se razvijaju. Zato kažem da ne treba ni naslućivati ni prognozirati, već rezonovati na osnovu dostupnih informacija. Svaka spekulacija unosi dodatnu pomutnju u ionako komplikovanu situaciju i s te strane ne treba pomagati onima kojima odgovara haotično stanje”, vjeruje Marković.
Ono što se, ipak, iz američkih stavova zasad može iščitati i što je, kako kaže, ujedno i ključna poruka je da Americi nije potrebno novo žarište u svijetu, što je u skladu sa sa politikom nove administracije u Vašingtonu.
“Upravo tu poruku poslao je državni sekretar SAD Mark Rubio, govoreći za ‘Glas Amerike’. Naravno, sjećamo se i njegovog tvita koji je u jednom dijelu bio, da kažemo, nepovoljan po Banjaluku, ali zato u drugom prilično u skladu sa zvaničnim srpskim stajalištem. Nakon toga uslijedili su i određeni sastanci u Savjetu bezbjednosti, a posljednja izjava iz Njujorka ukazuje da na najvažnijim svjetskim adresama ipak ne stanuje mišljenje koje odgovara političarima iz Sarajeva”, zaključuje Marković.
Srđan Banović, BL portal