Izazovan slučaj! Nobilo otkrio zašto je prihvatio da bude u timu odbrane predsjednika Dodika
31.10.2024. | 20:44Advokat Anto Nobilo u novoj emisiji Tet-a-Tet sa Tatjanom Trninić govorio je o suđenju koje se protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i vršioca dužnosti direktora Službenog glasnika Srpske Miloša Lukića vodi pred Sudom BiH.
Nobilo kaže da je poziv da bude u timu odbrane predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika prihvatio da bude zato što je taj slučaj za njega izazov.
“Braniti predsjednika Srpske u postupku koji je politički, ima politički cilj a politički cilj je eliminisati predsjednika Srpske iz političkog života jer ako bude osuđen može se izreći i prateća mjera koja znači zabranu obavljanja političkih i državnih funkcija“, kaže Nobilo i dodaje da ako ako imate politički cilj, ako znate kakav je odnos snaga u BiH onda je to jedan apsolutni izazov jer ovo, dodaje, nije samo pravo – ovo je više od prava.
“Ja sam morao ući u situaciju BiH koju sam načelno poznavao ali ne detaljno, ulazim u jedan novi svijet i izučavam ustavno-pravnu poziciju BiH koja je jedinstvena u svijetu, jedinstvena pozicija jer imate jednog guvernera koji 28 godina u ime međunarodne zajednici faktički upravlja BiH. Postavlja se pitanje zašto međunarodna zajednica kad vidi da ovaj model nije dao rezultat 28 godina ne napravi neki novi model jer svaki čovjek kad nešto radi pa vidi da mu taj model za koji e se opredijelio ne daje rezultate promijeni ga“, kaže Nobilo. Nobilo kaže da je stav odbrane predsjednika Srpske jasan – ovdje nema krivičnog djela.
“Mi smatramo da predsjednik nije počinio krivično djelo a onda smatramo i da treba da bude oslobođen“, dodao je.
Pojasnio je i šta označava termin politički proces.
“Politički proces je ako pokrećete proces radi ostvarivanja političkih interesa onda je to politički proces, ako nisu interesi pravde, prava, primjene zakona nego ostvarivanja političkih ciljeva onda je to politički proces a ovdje je to apsolutno tako“, pojasnio je Nobilo. Kaže da je vršilac dužnosti direktora Službenog glasnika Srpske Miloša Lukića postupio u skladu sa zakonima te da bi svako drugo njegovo postupanje u datoj situaciji bilo zapravo krivično djelo.
“Kada Parlament, kao najviše tijelo Republike Srpske, usvoji nešto, pa predsjednik Srpske donese Ukaz, kako on može to odbiti i to bi onda bilo krivično djelo, on to ne može odbiti, ovo je Službeni glasnik ono što mu Parlament pošalje on mora objaviti“, kaže Nobilo.
Nobilo poručuje da je posao advokata da komentariše odluke i da se bori protiv odluka koje mu se ne sviđaju.
“Sud mora biti gluv i slijep na sve ono što se vani govori, moraju raditi isključivo u okviru zakona, na Sud ne bi trebalo uticati ništa pa ni komentari advokata. Advokati su jedna stvar, oni su zainteresovana strana, oni se bore za svoje stavove, oni na Sud mogu uticati samo kvalitetom svojih stavova. Druga je stvar kada oni koji imaju političku moć komentarišu i naređuju ili tvrde da je već dogovoreno, kao ovdje što smo imali slučaj Izetbegovića koji je rekao da je zapadna politika, odnosno ambasadori koji su ovdje, konačno odlučili stati iza tog procesa, da će Dodik biti osuđen i da će Dodiku biti zabranjeno da djeluje da je ta priča gotova. Bakir je jedan od najmoćnijih političara bošnjačke zajednice i prema presudama i Еvropskog suda i stavova drugih evropskih sudova političari na poziciji moći ne smiju na takav način komentarisati procese koji su u toku“, rekao je on.
Advokat Nobilo kaže da kada je već Izetbegović, a slično je uradio i Konaković, dao takvu izjavu to znači da se nešto dešava iza zavjese.
“Sud i predsjednik Suda koji treba zaštititi sudiju koji je u postupku on je trebao reagovati. Ne znam zašto nije ali posljedica je toga što je narušio povjerenje Suda u odnosu na okrivljenog i odbranu. Okrivljeni i odbrana moraju imati povjerenje u Sud, oni su reagovali na izjavu Dodika vezano za sudiju i to je u redu ali zašto nisu reagovali na izjavu Bakira Izetbegovića. To ugrožava Dodika ali diskredituje Sud i predsjednik Suda ali i ministar pravosuđa morali su žestoko reagovati“, kaže on.
Nobilo ističe da narod nema povjerenja u pravosudne institucije i, kako kaže, to bi trebalo da zabrine i one koji vode ovu državu ali i Sud.
“Ako narod ne vjeruje Sudu onda presude nemaju ulogu koju zakon namjenjuje. Presuda mora djelovati na pojedinca koji je počini krivično djelo ali mora djelovati i na javnost kako bi odvratila druge nepoznate da u budućnosti ne čine krivična djela“, dodao je Nobilo.