Javna preduzeća u sve težoj poziciji: Imovine sve manje, a obaveze rastu
11.07.2022. | 08:17Javna preduzeća u Srpskoj, čija reforma se najavljuje već nekoliko godina, u sve težoj su poziciji jer imovina im je sve tanja, a, s druge strane, obaveze rastu.
Vlada Srpske već nekoliko godina najavljuje reformu javnih preduzeća, pa je 2020. godine formirala radnu grupu za sređivanje stanja u toj oblasti koja je pripremila i akcioni plan, koji je i dobio zeleno svjetlo prije tačno godinu. Nakon toga osnovana je i organizaciona jedinica za nadzor nad radom javnih preduzeća u okviru Generalnog sekretarijata Vlade RS.
Međutim, i pored tih aktivnosti, na tom polju ništa konkretno nije urađeno, što je otkriveno i u dokumentu Okvirni budžet RS za period od 2023. do 2025. godine koji je Vlada Srpske nedavno usvojila. U tom dokumentu stoji da niska profitabilnost narušava finansijsku poziciju javnih preduzeća jer nivo imovine opada, dok, s druge strane, rastu obaveze.
– Produktivnost u sektoru javnih preduzeća je niža nego u privatnom, što predstavlja značajan izvor fiskalnog rizika. Da bi se izbjeglo dalje akumuliranje rizika, potrebno je poboljšati kvalitet finansijske analize i transparentnost u izvještavanju javnih preduzeća – navedeno je u vladinom dokumentu.
Kao i prethodnih godina, naglašavaju da bi reforma javnih preduzeća mogla biti posmatrana kroz tri segmenta, odnosno pod lupom treba da budu javna preduzeća koja opterećuju ili traže dodatni novac iz budžeta Republike, te komunalna javna preduzeća u vlasništvu jedinica lokalne samouprave, čije je reformisanje potrebno hitno započeti. Treći segment čine strateška javna preduzeća od kojih se očekuje da budu profitabilna i jedan od izvora prihoda budžeta Republike.
Ekonomisti naglašavaju da je reforma javnih preduzeća goruća tema u Srpskoj već 15 ili 20 godina.
– Kako vrijeme prolazi ta tema je sve aktuelnija jer sve više stanje u javnim preduzećima utiče na privredni rast i razvoj. Taj posao zahtijeva puno posvećenosti. Akcenat na reforme, prije svega, treba da stave partije koje su u poziciji da ih sprovode i kod njih mora biti više odlučnosti i energije. Sve to opet zahtijeva stabilnu političku situaciju koju nismo imali u prethodnom periodu – rekao je “Glasu Srpske” izvršni direktor Udruženja ekonomista RS SWOT Saša Grabovac.
Navodi i da krupnije korake o pitanju sređivanja stanja u javnim preduzećima možemo očekivati tek nakon izbora.
– Potrebno je ozbiljnije pristupiti tom poslu u idućoj godini, jer bi sprovođenje reformi u sektoru javnih preduzeća imalo veliki uticaj na privredu Srpske – poručio je Grabovac.
Imenovanja
Saša Grabovac ističe da je način izbora direktora u javnim preduzećima prema političkoj opredijeljenosti i podjeli funkcija takođe gorući problem.
– Zbog toga jedna od ključnih stvari u reformi tog sektora treba da bude i stavljanje akcenta na imenovanje. Ako već na ključne pozicije dovode ljude prema stranačkoj podjeli fotelja, neka iz tih stranaka na rukovodeća mjesta imenuju one najbolje i najsposobnije – kazao je Grabovac.