Jovanovićeva o sadarnji Grčke i Srpske: Intenzivna promocija kulturnih, ekonomskih i privrednih potencijala

30.07.2022. | 11:22

Šef Predstavništva Republike Srpske Jelena Jovanović u Grčkoj rekla je za Srnu da saradnju između dva naroda, odnosno dvije zemlje, ne karakteriše samo privredna razmjena već postoje i drugi vidovi saradnje koji se zasnivaju na dugogodišnjoj zajedničkoj istoriji, tradiciji, religiji…

PRIVREDNA SARADNJA

“Iako danas sa nekim zemljama po pitanju privredne razmjene imamo dobru saradnju, ta saradnja prestaje kada su u pitanju nacionalna pitanja i interesi, kao što je pitanje Kosova i Metohije i Republike Srpske, gde je Grčka jedna od rijetkih zemalja koja nam uvijek otvoreno pruža podršku”, kaže Jovanovićeva.

Ona u intervjuu za Srnu naglašava da, iako su grčko-srpski odnosi tradicinalno dobri, to ne znači da ne treba konstantno raditi da njihovom unapređenju.

Prema njenim riječima, upravo iz tog razloga Predstavništvo Republike Srpske u Grčkoj, uprkos pandemiji virusa korona i rusko-ukrajinskom sukobu koji je opteretio život na globalnom nivou, intezivno radi na promociji kulturnih, ekonomskih i privrednih potencijala Srpske sa akcentom na ustavno-pravni položaj Republike Srpske u BiH.

VIŠKOVIĆEVA POSJETA VEOMA ZNAČAJNA

Ona podsjeća da je predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković u junu doputovao u radnu posjetu Grčkoj gdje je Predstavništvo u saradnji sa ambasadom BiH u Grčkoj organizovalo niz sastanaka sa predstavnicima grčkih institucija, kao i privrednicima, odnosno privrednim udruženjima iz Grčke.

Osim sastanaka sa guvernerom regije Jonskih ostrva Rodi Cagaropulu, sa gradonačelnikom Krfa i gradonačelnikom Soluna, Jovanovićeva je ukazala i na sastanak sa direktorom kompanije “Alumil” Jorgosom Milonasom koji je najavio dalje povećanje investicija i proširenje proizvodnje u pogonima “Alumila” u Republici Srpskoj.

“Izuzetno bitan bio je i sastanak sa izvršnim direktorom Privredne i industrijske komore Soluna, gdje je ocijenjeno da postoji značajan prostor za dalji razvoj i unapređenje ekonomske saradnje između Republike Srpske i Grčke, s posebnim akcentom na saradnju u oblasti turizma, prehrambene industrije i metalskog sektora”, navodi Jovanovićeva.

KULTURNA SARADNJA

Jovanovićeva navodi da je početkom godine, Predstavništvo povodom proslave 30 godina od nastanka Republike Srpske uspješno organizovalo literarni konkurs o temi “Srpska u srcu” za učenike srednjih škola i učenike osmog i devetog razreda osnovnih škola iz Republike Srpske, gdje je na adresu Predstavništva pristiglo sto radova.

“S obzirom da je pobjednik konkursa mogao biti samo jedan, a smatrajući da je konkurs svojim kvalitetom i odzivom ispunio očekivanja, Predstavništvo Republike Srpske u Grčkoj je odlučilo da nagradi sve učesnike objavljivanjem svih radova u prigodnoj publikaciji koja će predstavljati svedočanstvo talenta i vrednosti koje Republika Srpska gaji kao i svojevrsna `lična karta` budućnosti srpskog naroda sa `one strane Drine`”, kaže Jovanovićeva.

UNIVERZITETSAKA SARADNJA

Ona ističe da je ove godine nastavljena uspješna saradnja sa gradom Solunom i da je treću godinu zaredom organizovan besplatan program učenja srpskog jezika i kulture za Grke, gdje Grci osim učenja jezika imaju priliku i da se bolje upoznaju sa Republikom Srpskom i njenim stvaralaštvom.

“Upravo su ovi časovi srpskog jezika bili povod za veliki broj Grka da se odluče da posete naše predjele, ali i da nastave sa izučavanjem našeg jezika i kulture”, kaže Jovanovićeva.

SPORTSKE AKTVINOSTI

Ona navodi da je u Solunu u maju održan Međunarodni turnir u tekvondou koji se smatra najjačim klupskim turnirom u svijetu u veziji ITF – Internacionalne tekvando federacije.

Jovanovićeva kaže da je na turniru učestvovalo više od 1.000 takmičara iz 100 klubova iz cijelog svijeta, te da su ove godine na ovom prestižnom turniru, uz podršku Predstavništva Republike Srpske u Grčkoj učestvovali i članovi taevondo kluba “Srpski Soko” iz Zvornika, kao i član taekvondo kluba “Falkon” iz Bijeljine, koji su se okitili sa tri medalje.

“Bitno je napomenuti i protokol o saradnji koji je i ove godine potpisan sa predstavnicima `Siti koledža` gde je studentima iz Republike Srpske obezbijeđeno 15 stipendija, Univerzitetu “Of jork Jurop kampus” koje pokrivaju 50 odsto školarine, tačnije pet stipendija za osnovne studija, pet za master studije i pet MBA (Master of biznis administrešn) za upise u školsku 2022/2023”, navodi Jovanovićeva.

PLANOVI ZA BUDUĆU SARADNJU

Osvrćući se na drugu polovinu godine, Jovanovićeva ističe da je Predstavništvo zajedno sa Ambasadom BiH u Atini i u saradnji sa Investiciono-razvojnom bankom Republike Srpske, obezbijedilo predstavljanje investicionih potencijala Republike Srpske na Međunarodnom sajmu u Solunu koji će se ove godine održati od 10. do 18. septembra.

Ona kaže da je ovo najveći međunarodni sajam u ovom dijelu Evrope, a koliko je bitan govori i činjenica da ga svake godine svečano otvara premijer Grčke.

“Ove godine, Republika Srpska će imati štand na ovom sajmu gde će biti obezbeđeno predstavljanje investicionih mogućnosti kapitalnih projekata Srpske privrednicima i organizacijama iz Grčke ali i investitorima drugih zemalja”, pojašnjava je Jovanovićeva.

Jovanovićeva kaže da će Predstavništvo i ove godine u saradnji sa Turističkom organizacijom Republike Srpske obezbijediti predstavljanje Republike Srpske na sajmu turizma “Filoksenija” u Solunu, gdje će se grčkoj javnosti predstaviti turistički potencijali Srpske, a gdje je 2019. godine uz prisustvo ministra turizma Grčke potpisan memorandum o saradnji između Turističke organizacije grada Soluna i Turističke organizacije Republike Srpske.

Prema njenim riječima, u narednom periodu Predstavništvo ima u planu da podrži dolazak taekavondo sportista iz Srpske na kamp, odnosno pripreme sa grčkom reprezentacijom za svjetsko i evropsko prvenstvo.

“Predstavništvo će u saradnji sa Nacionalnim kapodistrijskim univerzitetom u Atini i u saradnji sa Turističkom organizacijom Republike Srpske organizovati studijsku posetu Republici Srpskoj studenatima koji uče srpski jezik i kulturu na Nacionalnom i kapodistrijskom Univerzitetu u Atini”, navodi Jovanovićeva.

Ona dodaje da će tokom boravka studenti posjetiti Banjaluku, Višegrad, Trebinje… s ciljem da se bolje upoznaju sa Republikom Srpskom i našom kulturom, ali i da im približimo naš ustavni poredak.

PREDAVANJA O RATNIM ZLOČINIMA NAD SRBIMA

Sa početkom nove školske godine odnosno semestra, prema riječima Jovanovićeve, cilj Predstavništva je da u saradnji sa Republičkim centrom za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica organizuje niz predavanja, odnosno naučnu konferenciju gdje će biti predstavljen izvještaj Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja Srba u Sarajevu od 1991. do 1995. godine.

“Cilj je da se obezbijedi da izveštaji i činjenice dopru do što većeg broja pojedinaca iz akademske zajednice, medija, javnosti i političkih predstavnika u Republici Grčkoj”, zaključula je Jovanovićeva.