Kako ćemo svi zajedno preživjeti narednu godinu: Do kada će političari biti važniji od problema građana?
03.01.2025. | 07:27BiH su, nažalost, i u 2024. godini pogodile brojne tragedije i velike nedaće sa kojima se suočilo i još se suočava ovdašnje stanovništvo.
Dovoljno je samo podsjetiti na katastrofalne poplave u Federaciji BiH ili na ubistva u školi i policijskoj stanici.
Nadalje, pad inflacije, suprotno očekivanom, oborio je dodatno životni standard, zato što su roba i usluge (čitaj hrana i osnovne namirnice) redovno poskupljivale.
Energetski sistem u oba entiteta je pred potpunim kolapsom, a građani i privreda će u novu godinu ući sa čestitkom u vidu poskupljenja struje.
Po ko zna koji put snijeg u decembru je iznenadio nadležne, a tužno je konstatovati da su građani pojedinih lokalnih zajednica proveli veći dio ljeta u 21. vijeku bez vode.
Poskupjeli su i lijekovi, građevinski materijal, kupiti stan postalo je poput misaone imenice bez enormnog zaduženja, a, uzgred rečeno, građani BiH se iz dana u dan zadužuju praktično kako bi preživjeli mjesec.
Zdravstveni radnici i ostali radno sposobni žele napustiti ili su već napustili državu, a džaba im i protesti ili upozorenja da “ovako više ne može”.
No, za sve probleme u BiH postoji jedno rješenje – politika.
Sve ovo što smo u prethodnih nekoliko redova nabrojali, nažalost, zaboravi se za svega nekoliko dana. Kako? Jednostavno.
Gdje postoji problem – samo zovite političara – da uz prigodnu fotografiju kaže kako postoji taj problem i da ga treba riješiti. A narod, kao da nije naučio da obećanje da će se sve riješiti i da će biti bolje, traje taman onoliko koliko je političarima potrebno da u svojim limuzinama sa zatamnjenim staklima zamaknu za prvu krivinu.
Političari su ti koji imaju odgovor na sve i koji će forsirati neku temu sve dok to njima odgovara. Kada vide da za tim više nema potrebe, traži se nova žrtva i prilika za prikupljanje još kojeg glasa i veselog osmijeha građana koji im zahvaljuju riječima “da nije tebe, ništa ne bismo imali”, a sve, naravno, uz prigodan video.
A šta tek reći o sjednicama skupština u BiH gdje se svađa svako sa svakim. Oni koji to prate postaju kao hipnotisani i otuđeni od realnosti.
A da li se, na primjer, uopšte zna koliko ljudi u BiH dnevno nema nijedan obrok, zna li se koliko ih živi od svega par maraka, od invalidnine, mizerne penzije?
Tim podacima ne barata sigurno ni najveći broj od hiljada političara u BiH, ali znaju šta da urade i kažu u svoju korist kada im treba vlast ili povećanje plata.
Potpuno je jasno da je uz sve siromaštvo, nezadovoljstvo i svakodnevne probleme politika ta koja je dominantna, oko koje se sve vrti i koja se, priznali to ili ne, pita za sve, a uz saglasnost dobrog dijela građana. Tako je bilo i u 2024. godini.
“Politika možda neće biti najvažnija tema onda kada se ona ne bude direkno mešala u lične živote građana. Onda kada direktori javnih preduzeća ne budu postavljani partijskom linijom, a poslovi se ne budu dobijali na osnovi broja sakupljenih kapilarnih glasova, možda će tada politika biti tema o kojoj nećemo svakodnevno diskutovati, a pritom ništa ne menjati”, ističe Mirko Matić, politikolog.
U razgovoru za “Nezavisne novine” on navodi da smo mi duboko podijeljeno društvo, te da se u takvoj postavci politika zloupotrebljava kako bi se opravdalo nerješavanje realnih problema poput finansijske krize i demografije.
“Nadam se da će u narednoj godini vlast biti efikasnija, a opozicija konstruktivnija, i samo ta kombinacija može da građanima popravi sliku o politici kao profesiji, a onda će sasvim sigurno svima biti interesantnije da prate rast plata, a ne skupštinske rasprave”, naglasio je Matić.
Admir Arnautović, predsjednik Udruženja kluba potrošača srednje Bosne Travnik, kaže da je 2024. protekla u nepisanom pravilu da kad god je izborna godina, političare apsolutno ništa drugo ne interesuje osim osvajanja mandata.
“Skoro da i nismo imali potrošačkih tema na nivou skupština i parlamenata, niti kvalitetnih mjera kako bi se olakšao život penzionera i građana. Istovremeno imamo rekordno visoke budžete i budžetske prihode po osnovu indirektnih poreza, ali niko ne priznaje da su za to zaslužne visoke cijene proizvoda i usluga koje plaćaju građani BiH, a ne investicije ili rast proizvodnje. Kako ćemo svi zajedno preživjeti narednu godinu vjerujem da će više zavisiti od snalažljivosti i truda građana, nego od sistematskih i planskih aktivnosti političara”, ističe Arnautović.
Sociolozi ovu temu objašnjavaju možda i najdirektnije moguće.
“Politika je u Bosni i Hercegovini postala sveprožimajući aparat koji ne rješava, već proizvodi probleme. Dok građani broje nezaposlene, iseljene i obespravljene, političke elite broje mandate i budžetske milijarde”, kaže Mirjana Čeko, sociolog.
Naglašava da je u BiH sve svedeno na manipulaciju…
“Od medijskih senzacija do etničkih podjela, kojima se održava privid kontrole, a zapravo cementira društvena letargija. Gdje je prostor za ekonomiju, obrazovanje ili budućnost, kada je svaki društveni resurs podređen političkoj kalkulaciji? Ovo nije ‘željezni kavez’ birokratije o kojem je govorio Weber. Ovo je sopstveni zatvor kojeg građani sami zaključavaju nečinjenjem”, navela je Čeko za “Nezavisne novine”.