Kako se oglašava na mrežama? Fadil Novalić i iz zatvora uspijeva ostati u centru pažnje
14.01.2025. | 21:37Fadil Novalić i iz zatvora uspijeva ostati u centru pažnje BH javnosti.
Iako je već mjesecima iza rešetaka, Novalić ili barem neko ko to radi u njegovo ime, svako malo nam se oglašava na Fejsbuku. Komentariše političke odnose u zemlji, analizira ekonomske politike, “raskriva” međunarodnu zajednicu, dijeli lekcije, moralizuje i ponovo ponavlja refren o sebi kao navodnom mučeniku i žrtvi montiranog procesa.
Prijetnje i samice
Tako je u poslednjoj jadikovci Novalić potvrdio da mu je zabranjeno telefonski komunicirati, može samo preko advokata po ranijoj najavi. To pravo mu je, kako je objavio jedan sarajevski portal, ukinuto zbog stalnih objava na Fejsbuku, a upravo je ovu vijest on potvrdio putem Fejsbuka.
U svojoj objavi Novalić tvrdi da su mu ugrožena osnovna ljudska prava.
– Nametnuti režim mi je nelegalno oduzeo zakonski garantovano pravo na telefonske pozive. Ponudili su mi da se nagodim – da se prestanem oglašavati ovde, kako bi mi vratili pravo koje mi ne mogu oduzeti ni po kojem osnovu. Pretili su mi i samicom bez nikakvog obrazloženja. Ovakvo grubo kršenje ljudskih prava je rezervisano za Bošnjake, koje istinski mrze. To imajte na umu – naveo je Novalić.
Onda se uporedio s Ratkom Mladićem.
– Ratko Mladić nije izgubio pravo na pozive kada se iz zatvora javio u TV program uživo i Srbima poručio „ljubi vas deda Ratko“. Ovo su bazična ljudska prava. Ta vrsta pritiska neće uroditi plodom. Od nagodbe nema ništa. Ja ću nastaviti da komuniciram s vama i da razotkrivam štetu koju namećena Trojka čini Federaciji, i nikakve mere me u tome neće sprečiti – naveo je u objavi, piše Avaz.
Dirljiv pokušaj
„Dirljiv“ je Novalićev pokušaj da sebe predstavi kao nevidjenu žrtvu torture i navodnog terora režima, no u ovom slučaju stvari su, ipak, mnogo jednostavnije. Naime, zatvorska kazna ne podrazumeva samo gubitak slobode, nego i brojnih građanskih prava, uključujući i ono na javno oglašavanje. To su zatvorska pravila koja važe za sve osuđenike. Neke izuzetke se mogu napraviti za zatvorenike koji zbog dobrog vladanja uživaju određene pogodnosti, naprimjer, da im se dozvoli da daju intervju za medije ili izdaju knjigu. Međutim, po BH zakonima, korišćenje interneta i oglašavanje putem istog strogo je zabranjeno. Naravno, iz razumljivih sigurnosno-reabilitacijskih razloga.
Zamislimo, u suprotnom, da se Mevlidu Jašaraviću, osuđenom za teroristički napad na Ambasadu SAD, dozvoli da se javno oglašava iz zatvora i širi svoju terorističku agendu? Ili ubicama osuđenim na maksimalne zatvorske kazne? Ili ratnim zločincima osuđenim za genocid i druge najgore vrste zločina.
Dakle, jasno je da je zabrana korišćenja i oglašavanja na društvenim mrežama neophodni dio zatvorske kazne.
No, možda SDA-ovi bivši i sadašnji funkcioneri misle da se zakoni i pravila ne odnose na njih i da je država njihovo vlasništvo, te da mogu činiti što im se prohtije.
Novalić je osuđen u predmetu “Respiratori”, a na mrežama je i trag i o brojnim neprocesuiranim aferama – od sumnji u korupciju u vezi s namjenskom industrijom i Novalićevim privatnim firmama preko zatvaranja „Fabrike duvana Sarajevo“ do uništavanja „Cimosa“ u Srebrenici.
Ko objavljuje statuse?
Jedna od većih misterija je ko i kako, zapravo, piše i objavljuje Novalićeve statuse na Fejsbuku. Prema informacijama koje posjeduje „Dnevni avaz“, riječ je o jednoj poznatoj sarajevskoj novinarki bliskoj SDA. Novalić joj putem telefona izdiktira svoje ideje ili ih napiše na papirić, nakon čega ona to prenese u Fejsbuk statuse.