Kalabić povodom 103 godine od smrti Gavrila Principa: Zapadu ni danas ne odgovara mir
28.04.2021. | 09:19Političkim krugovima na Zapadu, kako u vrijeme austrougarske okupacije i aneksije BiH tako i danas, ne odgovaraju mir, vjerska tolerancija i nacionalne slobode u BiH, rekao je Srni književnik i istoriograf Radovan Kalabić povodom 103 godine od smrti Gavrila Principa.
“Kako će se tradicionalne `palikuće` pojavljivati ne samo u BiH, već i na celom Balkanu u ulozi `milosrdnih vatrogasaca`, ako nema sukoba na ovim prostorima?”, upitao je Kalabić.
On je napomenuo da se činjenica da su članovi organizacije “Mlada Bosna” bili raznih nacija, a ne samo Srbi, tendenciozno potiskuje iz više političkih, ali i vjerskih razloga.
“Slobodarski pucnji Gavrila Principa u Sarajevu na Vidovdan 1914. godine nisu pogađali samo austrougarsku okupacionu i aneksionu politiku, već i asimilatorsku religiju katoličkog klerikalizma oličenu u vrhbosanskom nadbiskupu Josipu Stadleru”, smatra Kalabić.
On je naveo da Stadler, “kao svojevrsni preteča nadbiskupa Stepinca”, nije djelovao samo protiv pravoslavne i islamske vjerske zajednice, već i “protiv franjevaca, koje je namjeravao da udalji iz svih župa u BiH”.
Kalabić je istakao da je istorijski prethodnik visokih predstavnika EU u BiH bio okupacioni upravnik BiH, austrougarski ministar finansija Benjamin Kalaj, čije je političko djelovanje imalo za cilj nacionalno satiranje i duhovno zatiranje Srba u BiH, brisanje srpskog imena, ćirilice i srpskih simbola.
“Za vreme upravljanja BiH on je pokrenuo list `Bošnjak` i uveo termin `bosanski jezik`. Sve se to nadogradilo na već postojeći Vojni zakon iz 1881. o proširenju vojne obaveze služenja u vojsci Austrougarske, što je bio povod da se već sledeće godine Srbi iz Hercegovine dignu na ustanak”, naveo je Kalabić.
On je dodao da su, ipak, znatno izmijenjene međunarodne okolnosti u kojima visoki predstavnik u BiH nastoji da mijenja Dejtonski mirovni sporazum na štetu Srba, a po uzoru na kršenje odredaba Berlinskog kongresa iz 1878. godine.
“Ako uočavamo neke sličnosti u njegovim i u sadašnjim postupcima EU, onda bismo ih mogli sagledati kao blede i geopolitički impotentne replike Kalaja i Austrougarske. Takav domet će imati i pokušaji nametanja odluka visokog predstavnika, kao i nastojanja da se obespravi Republika Srpska”, zaključio je Kalabić.
Gavrilo Princip preminuo je u austrougarskom zatvoru Terezinu 28. aprila 1918. godine, gdje je bio na robiji jer je 28. juna 1914. izvršio atentat na Franca Ferdinanda, prestolonasljednika Austrougarske.
Prethodno je 1908. godine Austrougarska objavila aneksiju BiH, čime je prekršena odluka Berlinskog kongresa prema kojoj Austrougarska dobija pravo da zavede red u BiH, a nikako da je pripoji.