Kalabuhov: Rusija – zemlja pobjeda

11.06.2022. | 09:47

Ambasador Ruske Federacije u BiH Igor Kalabuhov u čestitki sunarodnicima i dragim prijateljima koji vole ovu zemlju povodom 12. juna – Dana Rusije, istakao je da se i danas u BiH – zajedno sa savremenom Rusijom – bore protiv falsifikovanja istorije, sjećaju se zajedničke borbe protiv fašističke prijetnje, čime međusobna saradnja raste i razvija se.

Kalabuhov je podsjetio da je 9. maja 1945. godine /8. maja po evropskom vremenu/ u Berlinu potpisan akt o bezuslovnoj kapitulaciji NJemačke i njenih oružanih snaga, čime je najteže vrijeme Velikog otadžbinskog rata 1941 – 1945. godine završeno – stavljena je tačka na glad, patnju, razaranje, između ostalog, i evropskih naroda.

On je u kolumni, objavljenoj u “Glasu Srpske”, naveo da je doprinos Sovjetske armije porazu fašizma neprocjenjiv, žrtve među stanovništvom SSSR-a i nevolje podnesene radi oslobođenja svih zemalja Evrope nemaju presedana.

“Na sreću, u BiH nikada nisu dovodili u pitanje ulogu Sovjetskog Saveza u pobjedi nad nacizmom, i dalje se sa pažnjom i poštovanjem odnose prema podvigu naših vojnika. I danas se ovdje – zajedno sa savremenom Rusijom – bore protiv falsifikovanja istorije, sjećaju se naše zajedničke borbe protiv fašističke prijetnje. Na taj način naša saradnja raste i razvija se, što nas i te kako raduje”, naglasio je Kalabuhov.

On je dodao da je Dan Rusije odličan povod da se sunarodnici i prijatelji okupe na osnovu prave ljubavi prema Rusiji, ukazujući da je ovo dan patriotizma i vjere u bezgranične mogućnosti i blistave perspektive Rusije, dan sjećanja i ponosa na pobjede koje su izvojevali kroz rusku vjekovnu istoriju.

Kalabuhov se prisjetio najupečatljivijih uspjeha Rusije, koji i danas služe kao čvrsta osnova za rast i razvoj ove zemlje, poput bitke na Čudskom jezeru kada je 5. aprila 1242. godine Novgorodski knez Aleksandar Nevski pobijedio njemačke vitezove Livonskog reda, koji su krenuli u pohod na Rusiju.

“Ova pobjeda je bila od velikog značaja za dalji razvoj ruskih zemalja – spriječen je gubitak pristupa Finskom zalivu i osvajanje Rusije od strane krstaša. Danas je Bitka na ledu jedna od najpoznatijih bitaka u istoriji Rusije”, naveo je Kalabuhov.

On je dodao da je 1725. godine ustanovljen Orden svetog Aleksandra Nevskog, koji je kasnije dodijeljen poznatim ruskim komandantima vojske i mornarice, te podsjetio da je Nevski formulisao maksimu ruskog pogleda na svijet koja je i danas aktuelna – “Nije Bog u snazi, već u istini”.

Kalabuhov je napomenuo da je 4. maja 1738. godine osnovana “Sopstvena plesna škola NJenog Veličanstva Ane Joanovne” – danas Akademija ruskog baleta “A. J. Vaganova”.

On je ukazao da ruska baletska tradicija nije prošla nezapaženo ni u BiH, a posebno se ukorijenila u vrijeme takozvane “bijele emigracije” početkom 20. vijeka, kada je na Balkan stigao značajan broj predstavnika ruske aristokratije, među kojima su bili istaknuti koreografi i baletski pozorišni umjetnici.

Ruski ambasador je podsjetio da je 6. juna 1799. godine u Moskvi rođen Aleksandar Sergejevič Puškin – čovjek čije je ime proslavilo ruski jezik i književnost u cijelom svijetu, koji je postao osnivač modernog ruskog književnog jezika i čije književno nasljeđe objedinjuje ljude različitih uzrasta, vjera i nacionalnosti.

“Zanimljivo je da je Puškin spona između ruskog i srpskog naroda. Prema nekim izvorima, trgovac, a kasnije i diplomata u službi ruskog cara Petra Velikog, Sava Vladislavić Raguzinski, tokom jednog od svojih putovanja doveo je u Rusiju Arapa Ibragima, pretka Puškina. Ko zna – možda je upravo tako jedan diplomata srpskog porijekla zadužio civilizaciju”, naveo je Kalabuhov.

On je dodao da je 25. decembra 1812. godine objavljen manifest cara Aleksandra Prvog kojim je najavljen pobjedonosni završetak Otadžbinskog rata 1812. godine i protjerivanje Napoleonove vojske iz Ruske imperije, a potpisan je i manifest kojim je odobren početak izgradnje Saborne crkve Hrista Spasitelja u Moskvi u čast pobjedi.

Ruski ambasador je u kolumni podsjetio i na prvi let čovjeka u svemir koji se dogodio 12. aprila 1961. godine kada je Jurij Gagarin osvojio orbitu oko Zemlje.

“Let oko orbite, koji je trajao jedan sat i 48 minuta, promijenio je uobičajeni način života cijele planete. On je označio početak nove ere u istoriji ljudskog istraživanja svemira”, rekao je Kalabuhov.

On je naglasio da su ruski naučnici 11. avgusta 2020. godine registrovali prvu u svijetu vakcinu protiv virusa korona koji izaziva bolest “kovid 19” – “sputnjik V”, te da je lijek razvijen u najkraćem mogućem roku jer je prva grupa volontera vakcinisana 30. marta, samo 19 dana nakon što je Svjetska zdravstvena organizacija proglasila pandemiju.

Kalabuhov je napomenuo da poklapanje naziva vakcine sa prvim vještačkim satelitom Zemlje nije slučajno jer su na ovaj način tvorci vakcine željeli da istaknu neprevaziđenost ruske nauke.

“Sva navedena dostignuća naroda koji naseljavaju Rusiju leže na površini, sva su dobro poznata i Rusima i svjetskoj zajednici. Ali, naravno, iza jake Rusije kakvu danas poznajemo stoji mnogo više manje očiglednih, ali ništa manje značajnih pobjeda. Ovo je naša istorija i naša sudbina – da pobjeđujemo. Siguran sam da će nam budućnost pružiti još mnogo prilika da to ponovo vidimo”, zaključio je Kalabuhov.

 

 

Oznake: Igor Kalabuhov