Kalasova nakon sastanka sa članovima Predsjedništva: Ustav BiH kamen-temeljac mira FOTO

08.04.2025. | 20:06

Visoki predstavnik EU za spoljne poslove i bezbjednosnu politiku Kaja Kalas poručila je danas da politički lideri u BiH moraju raditi na premoštavanju podjela i da je na njima odgovornost za iznalaženje rješenja za izlaz iz trenutne krize koja sprečava zemlju na njenom putu ka EU.

Kalasova je nakon sastanka sa članovima Predsjedništva BiH u Sarajevu rekla novinarima da je Ustav BiH kamen-temeljac mira i da je njegovo poštovanje obavezno.

Ona je istakla da je EU posvećena evropskom putu BiH, isto kao i bezbjednosti i stabilnosti regiona.

Dodala je da aktivnosti Republike Srpske podrivaju rad institucija i pružanje javnih usluga.

“Pozdravljamo činjenicu da državni službenici, policijski službenici i nosioci pravosudnih funkcija nisu podlegli političkim pritiscima da se povuku iz institucija državnog nivoa. Obični građani plaćaju cijene napada na rad policijskih i pravosudnih organa”, rekla je Kalas.

Kalasova je naglasila da će BiH, nakon što sprovede par ostvarivih koraka, moći formalno da otvoriti pregovore za članstvo u EU.

– Nema prečica do članstva u EU, ali su vrata za BiH otvorena – rekla je Kalasova i dodala da mora postojati puno poštivanje vladavine prava, ali i funkcionalne institucije.

Ona je navela da članstvo u EU donosi puno koristi građanima. Prema njenim riječima, što se prije usvoje određene reforme, postepeno će se gasiti međunarodne supervizija.

Kalasova je rekla da je EU posvećena bezbjednosti, stabilnosti i prosperitetu zemlje.

Ona je napomenula da je u bazi Butmir danas posjetila pripadnike EUFOR-a, te podsjetila da je EU prošlog mjeseca povećala broj vojnih snaga u BiH i naglasila da ne smije biti ugrožena bezbjednosna situacija u zemlji.

Cvijanović nakon sastanka: Neizabrani stranac ne može da donosi zakone umjesto domaćih institucija 

Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović rekla je da je visokom predstavniku EU za spoljne poslove i bezbjednosnu politiku Kaji Kalas na današnjem sastanku u Sarajevu prenijela da neizabrani stranac ne može da donosi zakone umjesto domaćih institucija.

Cvijanovićeva je istakla da je upoznala Kalasovu o tome da su bonska ovlaštenja vodila BiH od pogrešne do pogrešne stanice, kao i da samo domaće institucije u duhu demokratije treba da donose odluke i rade svoj posao.

“U skladu sa onom poslovicom koja kaže da kada sjednete u pogrešan voz, sve su stanice pogrešne, tako i bonska ovlaštenja”, rekla je Cvijanovićeva novinarima u Sarajevu nakon sastanka.

FOTO: SRNA

Ona je istakla da EU ne treba da se koristi kao poligon za okršaje.

Cvijanovićeva je zahvalila Kalasovoj na pomoći za posvećenost evropskom putu BiH, te da je evidentno da na tom putu ima spoticanja.

“Vjerujem da ćemo razumnim ponašnjem EU i domaćih vlasti moći da prevazilazimo te probleme”, rekla je Cvijanovićeva.

Ona je istakla da su problemi za pravosuđe u BiH nastali jer je Kristijan Šmit promijenio Krivični zakon BiH.

“Onda nas ubjeđuju da smo mi donijeli taj zakon i da ga trebamo poštovati. Nije tačno, on ga je donio”, rekla je Cvijanovićeva.

Ona je navela da je sastanak bila prilika da Kalasova vidi da postoje različiti pogledi u BiH i kakvi su sve problemi.

FOTO: SRNA

Cvijanović: Kretanje BiH ka EU može biti samo proizvod domaćeg rada

Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović izjavila je da kretanje BiH ka EU može biti samo proizvod domaćeg rada, a nikako nametanja.

“Moja obaveza kao političara koji je izabran na 49 odsto teritorije BiH, koja se zove Republika Srpska, jeste da to kažem”, rekla je Cvijanovićeva novinarima nakon sastanka sa visokim predstavnikom EU za spoljne poslove i bezbjednosnu politiku Kajom Kalas.

Cvijanovićeva je istakla da Republika Srpska prihvata rješenja koja su u duhu demokratije i opredjeljenja da se BiH ka EU kreće jer je to dobrovoljno definisano kao politički cilj.

“Ne prihvatamo kada neko kaže `niste vi uradili, pa je došao stranac da to uradi umjesto vas`. Na putu ka EU trebamo imati sagovornike koji nikoga neće favorizovati, nego će imati jednak pristup prema svima koji žive u okviru BiH. To su stavovi koji su konstanta i ja ih nikada neću promijeniti”, naglasila je Cvijanovićeva.

Ona kaže da je na sastanku ukazala i na to da se u Republici Srpskoj ne dešava ništa čime se ruši teritorijalni integritet BiH, te da niko ne treba da upozorava na to.

“U polovini zemlje, odnosno u Republici Srpskoj, imamo različito viđenje od onoga koje se propagira u drugoj polovini, odnosno Federaciji BiH da li je nešto ili nije rušenje ustavnog poretka”, navela je Cvijanovićeva.

Ona je istakla i da institucije u Republici Srpskoj ne smatraju da rade bilo šta što je na liniji rušenja ustavnog poretka, kao i da govore da stvari trebaju da se rješavaju kroz dijalog.

“Ono što čujem od kolega ovdje u Sarajevu jeste samo `uhapsi,` `pritvori`, `sankcioniši`, `skloni sa vlasti`. Ako je to pristup koji treba da poštujemo i za koji kažemo da vodi ka EU, ja sam rekla svima da se slobodno bave tim evropskim putem”, rekla je Cvijanovićeva, koja je i potpredsjednik SNSD-a.

Ukoliko misle da taj evropski kapacitet nemaju u SNSD-u, kaže Cvijanovićeva, onda treba da nađu gdje god mogu.

Cvijanovićeva je istakla da je njeno opredjeljenje kretanje ka EU koje se mora dešavati na zdravim osnovama, a ne na floskulama i izmišljenim bonskim ovlaštenjima.

“Mora se zasnivati onako kako propisuje evropsko pravo. A to znači da država pokaže svoj demokratski kapacitet, da ispunjava obaveze koje dobrovoljno prihvata i da taj put ne treba da služi za manipulaciju da bi se jedan u BiH obračunavao sa drugima, već da se izgradi partnerstvo koje nismo uspjeli da izgradimo za 30 godina”, rekla je Cvijanovićeva.

Ako neko hoće da propusti priliku da evropski put bude most za pravljenje unutrašnjeg dogovora, kaže Cvijanovićeva, to nisu niti ona niti Republika Srpska.

“Pozivam da se svi vrate u normalne tokove. Zahvalna sam i gospođi Kalas što je danas ovdje sa svojom delegacijom. Mislim da je dobro da se ovdje upozna sa određenim stvarima”, rekla je Cvijanovićeva.

Ona je ukazala da je EU za 25 godina mogla BiH da “napraviti jednu malu prečicu”.