Karan: Pored Ustavnog suda najveći remetilački faktor u BiH su stranci
13.04.2022. | 22:55Profesor ustavnog prava Siniša Karan izjavio je večeras da su stranci, uz Ustavni sud BiH, najveći remetilački faktor u BiH i da je unutrašnji dijalog ključ svih rješenja u BiH.
Karan je istakao da će BiH krenuti u vrijeme stabilizacije onda kada lider SDA Bakir Izetbegović shvati da su njegovi sagovornici lideri SNSD-a Milorad Dodik i HDZ-a BiH Dragan Čović.
On je naveo da BiH ruše, prije svega, međunarodna zajednica koja je izašla iz svog mandata, te OHR koji jeste dejtonska tvorevina, ali je potpuno izašao iz svog mandata do te mjere da su ta kancelarija i svi visoki predstavnici postali negacija svega, a prije svega BiH.
“Ne poznajem danas, a ni u nekoj ranijoj istoriji ovakvu vrstu protektorata. Teorija je ne poznaje. Imate čovjeka kojeg osporava i međunarodna zajednica, dakle jednog običnog građanina koji vlada vašom državom i koji je upotrijebio i zloupotrijebio sve intrumente legalnih organa vlasti”, naveo je Karan, koji je i sekretar Vlade Republike Srpske.
On je rekao da je Republika Srpska snažna i da je njena snaga uvijek bila u narodu i političkom rukovodstvu, kao i da BiH nije unitarna država već izrazito federalna država sa specifičnim federalnim elementima.
Karan je istakao da je Republika Srpska nastala na bazi jedinstva i da se ne smije dozvoliti da se gubi zbog nepostojanja jedinstva.
“Jedinstvo je riječ koju ponavljamo već 27 godina nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma. Često nam je nedostajalo”, rekao je Karan za RTRS, podsjetivši kako se 1997. godine zbog nejedinstva došlo u situaciju da se Srpska “podijeli na dva fronta”.
Karan je naveo da bi politika trebala slušati narod koji je za jedinstvo i da su zato dobri izbori da se kazne oni koji ne slušaju narod.
Odgovarajući na pitanje da li će se BiH raspasti, Karan je odgovorio da to zavisi od onih koji ruše Ustav, a to su desktruktivni dio međunarodne zajednice kao što je Velika Britanija, skupa sa OHR-om i domaćim snagama – Ustavnim sudom BiH i bošnjačkom političkom elitom.
“Oni svi nisu nikada prihvatili Republiku Srpsku kao stvarnost, kao činjenicu i kao pola države, i to je najveći problem u BiH”, rekao je Karan.
Karan je ponovio da je za Republiku Srpsku ništava odluka koju je donio Kristijan Šmit o obustavljanju Zakona o imovini Srpske i da ta odluka ne bi smjela proizvesti pravno dejstvo.
“On /Šmit/ time što donosi zakon, ruši izborni sistem, politička izborna prava, političku volju, ruši demokratiju i parlamentarizam. Sve ruši tom svojom odlukom”, rekao je Karan, dodajući da je “od kako je svijeta i vijeka” onaj ko posjeduje i koristi imovinu njen vlasnik.
Karan je istakao da je unutrašnji dijalog u BiH ključ svih rješenja i da će biti napretka kada politički lideri iz Federacije BiH kažu “punim ustima Republika Srpska”, a ne kako sada kažu samo “RS”.
On je rekao da Velika Britanija nije uvela sankcije Miloradu Dodiku i Željki Cvijanović, nego srpskom članu Predsjedništva BiH i predsjedniku Republike Srpske i da svi oni koji skriveno ili neskriveno podržavaju te sankcije, nemaju otpora prema tome ili se prećutno smješkaju u sebi – kažu sankcije su Dodiku i Cvijanovićevoj, što je perfidni smisao sankcija.
“Nisu oni obavljali djelatnosti kao građani, nego kao predsjednik Republike i svih građana Srpske koji je dužan da predstavlja njeno jedinstvo. Srpski član Predsjedništva BiH predstavlja entitet – Republiku Srpsku u tijelu koje se zove šef države”, rekao je Karan i naveo da su ovo sankcije za sve građane Srpske i entitet Republiku Srpsku.