Karan poručio da postoji opasnost od terorizma: U BiH još djeluju paradžemati

19.10.2024. | 10:57

Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan rekao je da u BiH uvijek postoji opasnost od terorizma, te da je činjenica da su teroristički napadi u Evropi i svijetu imali poveznicu s BiH, navodeći da je rizik veći s obzirom na krupna politička pitanja i sukobljavanja na političkom nivou gdje pojedini vide priliku i za obračun drugim sredstvima.

“Uvijek prijeti opasnost, pogotovo u BiH, gdje dolazi do krupnih političkih sukobljavanja oko statusa BiH i statusa Republike Srpske. Mnogi pronalaze sebe da bi oni to riješili na svoj način, ekstreman i nasilan”, rekao je Karan u podkastu Srne.

Ministar Karan je pojasnio da opasnost potiče iz vehabijskih zajednica koje djeluju na prostoru Federacije BiH, i u okviru paradžemata koji nisu prošlost, kako se to pokušava prikazati, istakavši da je riječ o radikalnim politikama koje prednost daju nasilju kao sredstvu za ostvarivanje ciljeva.

“Gotovo da posljednjih godina nemate ozbiljnog terorističkog akta u svijetu koji nema neku poveznicu sa BiH, u smislu logistike, izvršioca ili oružja. Imate na kraju krajeva one koji su bili u terorističkim organizacijama, `Islamskoj državi` i koji su danas ovdje. Imate i veliki broj onih koji su procesuirani zbog odlaska na ratišta i članstva u terorističkim organizacijama. To ne možete zanemariti”, istakao je Karan.

On je ukazao da i dalje djeluju paradžemati, te da su vehabijski pokreti i dalje aktivni.

“Ta politika i ideologija nije dobra. Ona iz radikalizma i terorozima može dovesti do ostvarenja svojih ideja nasilnim putem. Danas kada gledate ove svjetske sukobe, oni počinju terorističkim aktom”, istakao je Karan.

Prema njegovim riječima, danas su se pomiješali oblici ratovanja da je teško napraviti jasnu granicu, a s tog aspekta BiH je trusno područje.

“Svi moraju da shvate, sve agencije za provođenje zakona, pogotovo obavještajni sektor, da je to naš zajednički posao. Onaj ko misli da će sada neki njihovi elementi da ih iskoriste u političke svrhe, ideološke ili kakve god, grdno će se prevariti. To će stvoriti opštu nestabilnost i mi moramo svi biti svjesni da je to opasnost za sve nas podjednako”, naglasio je Karan.

Ministar Karan je istakao da je MUP Republike Srpske, posebno od posljednjeg terorističkog napada u Zvorniku, ojačao i to u organizacionom smislu.

“Promijenili smo pravilnik o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta i uveli posebnu Upravu za borbu protiv terorizma i ekstremizma. Naša Uprava djeluje u sjedištu i po svim policijskim upravama. Od tada se intenzivno bavimo tim pitanjima u obaveštajnom, operativnom i u represivnom smislu”, naglasio je ministar Karan.

On je izrazio žaljenje zbog gubitka obavještajnog sektora u Republici Srpskoj, jer je to bio način da se očuva bezbjednost, te naglašava da Obavještajno-bezbjednosna agencija na nivou BiH ne odgovara ulozi i zadatku.

“Veliki je žal meni i lično i profesionalno što smo izgubili obaveštajni sektor. Žalosno je da imate danas na nivou BiH obavještajni sektor koji nama ne dostavlja te informacije. To je jedna vrlo opasna stvar”, ukazao je Karan.

On je istakao da svi u BiH ne gledaju isto na opasnost od terorizma i podsjeća da su strukture u obavještajnom sektoru označile pisce i profesore kao prijetnju bezbjednosti, kao što je bio slučaj sa Zaharom Prilepinom i Milošem Kovićem.

Govoreći o unutrašnjoj organizaciji MUP-a Srpske, ministar Karan kaže da se spremno ušlo u smjenu generacija, s obzirom na činjenicu da je značajan broj ratnog kadra otišao u penziju, i naveo da je zadovoljan osnivanjem i radom Srednje škole unutrašnjih poslova u kojoj se trenutno školuje 400 budućih policijskih službenika.

“Ti mladi ljudi ustaju sa zastavom, himnom Republike Srpske, žive i liježu skupa, ostvaruju socijalizaciju i prijateljstva koja će pamtiti cijeli život. U Zalužanima je grad policajaca. To je lijepo i vidjeti. Treba svako da vidi mladost na jednom mjestu”, sa ponosom je istakao Karan.

On je pojasnio da se posebno radi na etičkom, moralnom i disciplinskom integritetu policijskih službenika, te naveo da je zadovoljan kada vidi da postoji patriotski duh kod budućih policajaca.

“Oni kada izađu iz te škole, oni nose tu vrstu kvaliteta. Naravno, pred njima je tek praksa i život. Moraju shvatiti da je ustavni poredak nešto za što su oni spremni da daju i svoj život. Da je život građana Republike Srpske i njihova bezbijednost takođe njihov prioritet. Smatram da je to naš budući kadar, budući ministri, budući načelnici policijskih uprava”, rekao je Karan.

O težini posla policijskih službenika, istakao je ministar, najbolje govori podatak da godišnje obezbjeđuju 6.000 skupova i podsjetio da je samo u predizbornom periodu organizovano 500 javnih skupova.

“Trebaće nam sigurno par godina da u potpunosti popunimo broj pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova. Mi sada, ovog časa, imamo neke policijske stanice gdje je naš najstariji policajac star 25 godina tako da imamo potpuno podmlađen sastav policije”, istakao je Karan.