Kazne zbog majice sa natpisom “Republika Srpska”: Šta se krije iza ovog poteza Hrvatske
13.01.2025. | 08:48Natpis “Republika Srpska” na majici nije i ne može predstavljati prekršaj ni krivično djelo, ali je činjenica da u Hrvatskoj ne prestaje, već očigledno jača antisrpska politika iako je riječ o državi koja stoji iza Dejtonskog mirovnog sporazuma koji je ovjerio postojanje Srpske na međunarodnom planu i u okviru BiH.
Poručili su to sagovornici “Glasa Srpske” nakon što su hrvatski mediji objavili da su tamošnji nadležni kaznili dvojicu muškaraca u Ogulinu zbog majice na kojoj je pisalo “Republika Srpska” i jednog zbog kokarde.
Sve se desilo na području Ogulina u vrijeme obilježavanja Božića po julijanskom kalendaru. Kako saznaje “Jutarnji list”, prvi muškarac kažnjen je zbog nošenja kokarde, a dvojica zbog majice na kojoj je pisalo “Republika Srpska”. Jedan je nosio majicu, a drugi ga je slikao i to objavio na “Fejsbuku”.
Policijska uprava karlovačka je, naime, potvrdila da je, između ostalog, nad muškarcima starosti 24 i 30 godina na području Ogulina sprovedeno kriminalističko istraživanje za počinjeni prekršaj iz člana 13. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira, koji se, međutim, odnosi na tuču, svađu, viku, jer je jedan od njih nosio majicu kojom se remeti javni red i mir, a drugi jer je to snimio i učinio dostupnim javnosti objavom na društvenoj mreži, čime je takođe remetio javni red i mir.
– Uz optužni prijedlog dovedeni su na nadležni sud koji ih je presudom proglasio krivima i kaznio novčanom kaznom u iznosu od 1.100 evra svakog, uz oduzimanje majice – navedeno je u policijskoj objavi, prenijeli su mediji.
Spoljni član Odbora za evropske integracije i regionalnu saradnju u Narodnoj skupštini Republike Srpske Milan Zečević smatra da u ovom slučaju nije u pitanju konkretno obilježje ni simbol sam po sebi, već prosto opredijeljenost jednog segmenta nacionalne politike koja je oduvijek iskazivala antisrpske elemente i, shodno tome, drakonskim pristupom pokazuje primjer za svako buduće isticanje i pominjanje Republike Srpske.
– A gotovo na svakoj pijaci širom Srpske možete u regularnoj prodaji pronaći rekvizite, suvenire i poklone sa zastavom i Hrvatske i ostalih komšijskih država, i nikome ne pada na pamet niti da osuđuje moralno, a kamoli da kažnjava ni prodavce, a zasigurno ne kupce – rekao je Zečević.
Iako je, kaže, Hrvatska potpisnica Dejtonskog mirovnog sporazuma kojim je uspostavljen međunarodni pravni okvir koji je de fakto priznao Republiku Srpsku, ovakvi postupci jedne od država potpisnica su kontradiktorni sami po sebi.
– Naročito sada, kada je BiH dobila status pregovarača, a gdje je Hrvatska prva granica prema EU, ovakve stvari ne bi trebalo uopšte da se dešavaju, jer ne pokazuju istrajan impuls na polju evropskih integracija, kao i nekoordinisanost integracionog pristupa među članicama EU prema Republici Srpskoj – poručio je Zečević za “Glas Srpske”.
Član Komisije za spoljne poslove u Parlamentu BiH Milan Petković (US) kaže da u ovom slučaju dolazi do kršenja prava građana bez obzira na to u kojem su postupku kažnjeni, a pozvao ih je da traže sudsko odlučivanje pa i da po pravdu idu i do Strazbura ako treba.
– Imamo na djelu pritisak tamošnjeg Ministarstva unutrašnjih poslova, odnosno Vlade Hrvatske koja i na ovaj način želi da ospori prava srpske nacionalne manjine, što je prisutno decenijama. Srbi se moraju oduprijeti i sačuvati nacionalni identitet bez obzira na to što su raseljeni i protjerani iz Hrvatske – zaključio je Petković koji je i član parlamentarne grupe za susjedne zemlje.
U Hrvatskoj je, naime, prije nekoliko mjeseci izrečena kazna i zbog pokazivanja tri prsta tokom vožnje, a kažnjena je osoba iz Srbije.
Među 15 Srba koje je prethodnih godina pravosuđe u Hrvatskoj kaznilo na zatvorske i novčane kazne zbog izvođenja patriotskih pjesama i objavljivanja fotografija na društvenim mrežama i “Jutjubu” su i dvojica članova srpske pjevačke grupe “Jandrino jato”. Oni su osuđeni na novčane kazne zbog toga što su 2022. godine u Mrkonjić Gradu na javnoj priredbi izvodili pjesmu Mile Delije “Jovan Dalmatinac”, kao i zbog pjesme “Marširala kralja Petra garda”. U avgustu prošle godine uhapšen je i advokat Nemanja Berić na graničnom prelazu Bajakovo kada se iz rodnog Knina vraćao u Beograd zato što je na svom “Fejsbuk” profilu objavio snimak na kom se vidi kako u automobilu pjeva pjesmu o Kninu “Do Dinare niđe ne stajem”. On je osuđen na 15 dana zatvora.
Pooštrene kazne
Hrvatska je, naime, 2023. godine usvajanjem izmjena Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira, a na prijedlog MUP-a, znatno pooštrila kazne za većinu prekršaja.
Propisano je da će onaj ko na javnom mjestu izvođenjem, reprodukovanjem pjesama, kompozicija i tekstova ili nošenjem ili isticanjem simbola, slika, crteža remeti javni red i mir, biti kažnjen za prekršaj novčanom kaznom od 700 do 4.000 evra ili kaznom zatvora do 30 dana. Ranija novčana kazna za te prekršaje iznosila je od 20 do 150 evra.