Kecmanović: Zapadu bio potreban Šmit da krši sve na putu ukidanja Republike Srpske
16.09.2023. | 10:25Dejtonsko rješenje po kome bi u BiH tri naroda u dva entiteta i 10 kantona autonomno rješavala svoje poslove uprkos pritiscima kolektivnog Zapada i zato im je bio neophodan Kristijan Šmit koji će kršiti sve što mu stoji na putu ukidanja Republike Srpske, ocijenio je profesor emeritus Nenad Kecmanović.
“A, pošto mu je /predsjednik Republike Srpske Milorad/ Dodik ispred svih demokratskih izabranih funkcionera, institucija i naroda stavio do znanja da je to crvena linija i da tabla na entitetskoj granici `Dobro došli u Republiku Srpsku` više ne važi i za njega, on je smislio da ga uhapsi preko Ustavnog suda i Tužilaštva BiH, koji se i ne spominju u Dejtonskom sporazumu”, naveo je Kecmanović u autorskom tekstu “Bosanski rat tablama”, objavljenom u “Politici”.
Kecmanović je rekao da nema više kuvanja žabe kojoj su pribjegavali prethodni i u Savjetu bezbjednosti UN regularno izabrani visoki predstavnici, otimajući joj jednu po jednu nadležnost.
Prema njegovim riječima, Šmit je odlučio da Srpskoj otme šume, rijeke, poljoprivredno zemljište – naprosto njenu teritoriju, te bi u tom slučaju onda od Republike ostalo još samo ime koje će onda biti sitnica promijeniti u “manji entitet BiH”.
Kecmanović je istakao da u Predsjedništvu BiH, otkako se Dodik vratio u Banjaluku nema više ni njegove “zapaljive retorike”, koja je davala dramsku dinamiku zajedničkim organima.
“Članovi Predsjedništva BiH Željka Cvijanović i Denis Bećirović rade svako po svome, bez direktnih i bučnih trvenja. Predsjedavajući Predsjedništva BiH Željko Komšić se ućutao jer je bošnjačkim građanistima na vlasti postao višak, hrvatska baza smatra ga izdajnikom, a izmjenom Izbornog zakona najavljuju kraj anomalije da ga biraju Bošnjaci da bi predstavljao Hrvate”, naveo je Kecmanović.
On je ukazao da je, odlaskom Valentina Incka i neuspjelim izborom novog visokog predstavnika praktično ukinut i OHR, pa više nema ko da “zavađa da bi vladao”. “Gotovo pa mirna Bosna!”, napisao je Kecmanović.
Kecmanović je napomenuo da je dejtonsko rješenje po kome bi tri naroda u dva entiteta i 10 kantona autonomno rješavali svoje poslove, uz minimum od svega tri nadležnosti zajedničkih organa, uveliko ostvareno uprkos pritiscima kolektivnog Zapada i antiustavnom političkom inženjeringu.
“Zato im je bio neophodan Kristijan Šmit koji će, počev od svog lažnog statusa visokog predstavnika pa nadalje, kršiti ustav, zakone, međunarodne sporazume i sve ostalo što mu stoji na putu ukidanja Republike Srpske”, rekao je Kecmanović.
On je istakao da je taj sistem da se jedna laž poziva na prethodnu, prastara praksa svake kolonijalne uprave i, u ovom trenutku u BiH, dostiže svoj krešendo.
“Pošto se prije nekoliko dana nije usudio da uđe u Srpsku na dogovoreni sastanak sa opozicijom da ne bi bio uhapšen i ekstradiran, dao je za njega poražavajuću izjavu `da sa njim tamo niko nije htio da razgovara, pa nije imao rašta ni da ide`. I dodao da `entitetske granice ne postoje`”, naveo je Kecmanović.
Kecmanović je istakao da su naprotiv – entitetske granice dodatno osnažene manifestacijama u odbranu Dodika.
Prvu je, kako je podsjetio, 1. septembra zakazao Odbor za zaštitu prava Srba u Federaciji BiH pred zgradom Suda i Tužilaštva BiH – a sarajevska vlast ju je zabranila iz “bezbjednosnih razloga”, dok su Srbi uzvratili sa nizom takvih protesta, ali tačno na entitetskim granicama /Istočno Sarajevo, Doboj, Lopare, Nevesinje…/
“Neko iz opozicije reče: `Pa nije Dodik isto što i Srpska!` I u pravu je, ali je ovog puta i jeste riječ o Republici Srpskoj”, zaključio je Kecmanović.