Kojić napomenuo: Nema odustajanja dok se Dudaković i drugi ne nađu u zatvoru

10.10.2022. | 13:26

Niko u Republici Srpskoj nema pravo da odustane dok se ratni komandant Petog korpusa takozvane Armije BiH Atif Dudaković i drugi ne nađu u zatvoru zbog ratnih zločina nad Srbima, izjavio je direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Milorad Kojić.

“Bez obzira na nastojanje Bošnjaka da se ovaj slučaj obesmisli, a Dudakoviću omogući da i dalje nosi `oreol heroja`, kao i svesrdne podrške pravosudnih organa na nivou BiH njihovoj nakani, niko u Republici Srpskoj nema pravo na odustane dok se Dudaković i drugi ne nađu u zatvoru”, rekao je Kojić Srni povodom obilježavanja 27 godina od zločina nad Srbima u zapadnoj Krajini.

Prema njegovim riječima, u slučaju “Dudaković”, kao i u velikoj većini drugih koji se vode protiv odgovornih za zločine nad Srbima, riječ je o otvorenoj opstrukciji i odugovlačenju, uz brojna opravdanja koja vrijeđaju zdrav ljudski razum.

On je napomenuo da je Republički centar ponudio da plati troškove testiranja na virus korona svima u procesu protiv Dudakovića, pošto je pandemija bila jedan od razloga što mu je suđenje prekinuto, ali to nije smetalo da se u drugim predmetima sasvim normalno održavaju ročišta.

Kojić je istakao da su muslimansko-hrvatske snage izvršile etničko čišćenje Srba u zapadnoj Krajini kada je iz 13 zapadnokrajiških opština sa vjekovnih ognjišta protjerano najmanje 120.000 ljudi, a njihova imovina uništena i opljačkana.

On smatra da su minorne kazne nekima od počinilaca ovog zločina, te da se odugovlači proces protiv najodgovornijih za brutalne zločine nad srpskim civilima i zarobljenim pripadnicima Vojske Republike Srpske /VRS/ u ljeto i jesen 1995. godine.

Kojić kaže da je, prema podacima iz popisa žrtava Odbrambemo-otadžbinskog rata, od ukupnog broja stradalih, procentualno najviše Srba u BiH ubijeno 1992. godine, a potom 1995.

On je naveo da je u ovom periodu ubijeno 2.214 ljudi, među kojima 753 civila od kojih 19 djece i 294 žene.

“Još se traga za posmrtnim ostacima 228 ljudi, među kojima je i pripadnik VRS zastavnik Rade Rogić koji je zarobljen u blizini Bosanske Krupe 16. septembra 1995. godine”, rekao je Kojić.

On je podsjetio da je zbog brutalnosti zločina Haški tribunal odbio da prikaže video-zapise 505. bužimske brigade na kojima se vide izmasakrirana tijela i spaljena srpska sela.

Kada je riječ o masovnim grobnicama iz ovog perioda, Kojić je podsjetio da je u Mrkonjić Gradu pronađena jedna od najvećih grobnica iz koje je ekshumirano 181 tijelo, dok su u manjim grobnicama na području ove opštine iskopani posmrtni ostaci još 176 ljudi.

“Na lokalitetu Kamen, u opštini Glamoč, ekshumirani su posmrtni ostaci 108 ljudi, na groblju Carevo polje u Jajcu pronađeno je 90 tijela, a na Šušnjaru u Sanskom Mostu 72”, rekao je Kojić.

On je upitao nadležene nije li ovaj niz dokaza dovoljan da počinioci i naredbodavci brutalnih zločina budu procesuirani i da se konačno promijeni ustaljena matrica o žrtvi i zločincu u proteklom ratu.

Kojić ističe da o brutalnim zločinima koji su u to vrijeme počinjeni nad srpskim civilima i zarobljenim pripadnicima VRS nedvosmisleno svjedoče i obdukcioni nalazi žrtava.

“U Mrkonjić Gradu su na posmrtnim ostacima konstatovane povrede kao što su frakture kostiju lobanje i drugih kostiju nanesene udarcima tupih predmeta ili teškim mehaničkim oruđem, otkinute glave ili drugi dijelovi tijela, rane od uboda oštrim mehaničkim oruđem, rane izazvane mecima iz ličnog vatrenog oružja”, naveo je Kojić.

U Mrkonjić Gradu danas se obilježava 27 godina od zločina nad Srbima u zapadnoj Krajini.

Hrvatska vojska sa jedinicama takozvane Armije BiH i Hrvatskog vijeća odbrane napala je u septembru i oktobru 1995. godine 13 zapadnokrajiških opština koje su bile u sastavu Republike Srpske.

Nakon akcije, pronađene su brojne masovne grobnice, od kojih je najveća u Mrkonjić Gradu iz koje je ekshumirano 181 tijelo žrtava.