Kojić: Pravosudne institucije ne reaguju na zločine počinjene nad Srbima

26.03.2022. | 20:22

Direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Milorad Kojić istakao je da su se nad srpskim stanovništvom u BiH u proteklom ratu dogodili strašni zločini na koje pravosudne institucije u BiH nisu adekvatno odgovorile, odnosno da su zločinci procesuirani u minimalnoj mjeri ili nisu nikako.

Kojić je naglasio da je zločin nad civilima u Sijekovcu kod Broda bio na prepad i brutalan, a da je presuda donesena samo za jednog zločinca i to u vidu desetogodišnje kazne.

On je dodao da se takvih zločina srpski narod treba sjećati iz razloga da se ne bi dogodilo isto, ali i da se ne zaborave žrtve.

“Na početku rada pravosuđa, naivno smo očekivali da će na jednak način biti tretirani zločini nad svim narodima, ali imamo nakaradnu praksu u kojoj se procesuiraju i Srbi koji nisu učestvovali u nekim događajima, na osnovu lažnih svjedoka, dok zločini nad Srbima nisu tretirani i pored brojnih svjedoka i dokaza”, rekao je Kojić za ATV.

On je podsjetio da su u Sijekovcu 1992. godine, prije početka rata u BiH, regularne snage Hrvatske izvršile agresiju na Republiku Srpsku, a to su ponovile i 1995. godine sa muslimanskim jedinicama u zapadnokrajiškim opštinama.

Govoreći o NATO agresiji na Republiku Srpsku, Kojić je rekao da je povod bombardovanja bila podvala muslimana i stavljanje na teret Srbima događaj na Markalama u Sarajevu, što nije istina.

“NATO snage su se prvi put stavile na jednu od zaraćenih strana i na taj način su davali nemjerljivu prednost hrvatsko-muslimanskim snagama za činjenje zločina nad srpskim narodom. To se desilo i 1999. godine u Srbiji. Niko ne snosi odgovornost za to. To je vladavina sile u odnosu na vladavinu međunarodnog prava”, istakao je Kojić.

Komentarišući nedavnu zabranu ulaska državljanima Srbije u BiH, odnosno profesoru Milošu Koviću i advokatu Goranu Petronijeviću, jer navodno predstavljaju opasnost po bezbjednost BiH, Kojić je rekao da je očigledno u Federaciji BiH ukinuta sloboda govora, misli i izražavanja.

“Donošenje takve odluke prema jednom univerzitetskom profesoru predstavlja atak na njegova osnovna ljudska prava, pravo na slobodno izražavanje”, rekao je Kojić i dodao da je Ković neko ko se na osnovu činjenica i dokaza bavi istraživanjima koja javno publikuje.

On je naveo da u BiH ne postoji obavještajna služba ove zemlje, već muslimanska obavještajna služba, te upitao odakle nekome za pravo da samonicijativno donosi takvu odluku bez bilo kakvih činjenica na osnovu kojih bi je potkrijepio.

“Šta znači da je neko opasan po bezbjednost zato što se bavi naučno-istraživačkim radom? To je apsurd. Ali to znači zabranu slobode izražavanja, odnosno pričanja svega onoga što je nametnuto kao stereotip i podvaljeno kao laž i muslimanima u FBiH, ali i Evropi i svijetu o događajima iz devedesetih godina”, naglasio je Kojić.

On je dodao da je ovo način da se održi lažna teza o tim događajima, a to je da su Srbi zločinci, a Bošnjaci žrtve.

Kojić je rekao da je Petronijević patriota koji neće odustati, ali da će biti teško jer će mu o žalbi odlučivati oni koji su i donijeli rješenje o zabrani ulaska u BiH.