Košarac nakon sjednice Savjeta ministara: Zbog bošnjačkih ministara nije obustavljen izvoz oblovine

20.04.2022. | 14:16

Odluka o zabrani izvoza oblovine danas nije donesena zbog protivljenja bošnjačkih ministara, što je neobjašnjiv potez zbog čega će trpjeti domaći prerađivači, rekao je ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac.

“Potpuno neobjašnjivo danas Savjet ministara glasovima bošnjačkih ministara nije usvojio odluku o privremenoj zabrani izvoza drvnih sortimenata, odnosno oblovine”, rekao je Košarac nakon današnje sjednice Savjeta ministara.

Košarac je naveo da je cilj bio da se uredi da do 31. decembra nema izvoza oblovine s obzirom na činjenicu da poslovna zajednica jednako iz Republike Srpske i Federacije BiH traži od institucija da se zabrani izvoz oblovine.

“Koristeći Zakon o spoljnotrgovinskoj politici, Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa je usaglasilo tekst odluke, dostavilo entitetskim vladama i uz širu konsultaciju takav isti sadržaj odluke dostavljen je svim kantonima u Federaciji BiH /FBiH/. Nijedan kanton nije imao nijednu primbjedbu, sugestiju ni amandman na predmetnu odluku”, pojasnio je Košarac novinarima.

On je istakao da je na današnjem konsultativnom razgovoru sa federalnim ministom poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Šemsudinom Dedićem imao uvjeravanja da će bošnjački ministri glasati za ovu odluke, ali je ta podrška izostala.

“Obrazloženje je bilo da je neophodno iz te odluke izuzeti one koji imaju ugovore, a treba istaći da javna preduzeća `Šume` i u FBiH i u Republici Srpskoj ne izvoze oblovinu, nego to rade neki nakupci. Naša intencija je bila da zaštitimo primarnu proizvodnju i prerađivačke kapacitete i u Republici Srpskoj i u FBiH s tim što bi nedostajuća oblovina ostala u prerađivačkim kapacitetima drvoprerađivača u Republici Srpskoj i FBiH”, naveo je Košarac.

On je istakao da neće da štite nakupce, odnosno one koji kroz spoljno-trgovinski promet obezbjeđuju prihod samo za svoje kompanije koje, kako kaže, možda imaju samo jednu kancelariju.

“Nama je primarni interes bio da zaštitimo upravo naše proizvođače – prerađivače u drvnoj industriji, kako u Republici Srpskoj, tako i u FBiH. Jasan je stav bio Vlade Republike Srpske da u tom kontekstu tražimo da ta sirovina ostaje za prerađivače u drvnoj industriji”, rekao je Košarac.

On je istakao da uloga institucija nije da štite nečije interese i da se poziva na nekakve ugovore za koje se ne može utvrditi da li su validni, te da to nije nadležnost institucija.

“Tu je jako otvoren manipulativni prostor”, ocijenio je Košarac i dodao da je pokušano da se naprave poređenja sa drugim zemljama koje takođe donose privremene mjere zabrane izvoza nekih drugih roba, te zapitao zašto se to u BiH ne može.

Košarac je napomenuo da ne zna kome treba da se dodvorava i da li su u pitanju neki drugi lobiji.

“Ovo je vrlo loša poruka bošnjačkih ministara. Danas kada `Natron` iz Maglaja traži sirovine neka ide pred kabinete boštačkih ministara. Tu je rješenje”, rekao je Košarac i dodao da je poslovna zajednica oba entiteta tražila da se uvede zabrana, bar na određeno vrijeme.

Košarac je zapitao kako je moguće da deset kantona nema nijenu primjedbu na ovu odluku.

“Onda očigledno u FBiH nešto ne štima i ne funkcioniše”, rekao je Košarac.

On smatra da ne treba odustati od ovoga, da treba naći model i da će biti uporni jer ocjenjuje da je to značajna mjera kako bi se zaštitila privreda BiH i odgovorilo interesima poslovne zajednice ove zemlje.

 

Košarac je naglasio da je Savjet ministara danas odobrio finansijska sredstva za dvije aktivnosti koje provodi Pravni tim za Trgovsku goru i da cijeni da će polovinom maja biti završena “mapa kretanja Pravnog tima u slučaju Trgovske gore”.

On je zahvalio kolegama u Savjetu ministara koji su podržali ovu odluku.

“Cijenim da je potrebno obezbijediti dio sredstava iako je Vlada Republike Srpske budžetom predvidjela finansijska sredstva, a imamo obećanje da će to obezbijediti i Vlada FBiH”, rekao je Košarac i dodao da je kretanje u tom pravcu bilo efikasno, te da se obavljaju značajne aktivnosti Pravnog tima zbog čega je trebalo obezbijediti sredstva za eksperte i druge ljude koji rade na tome.