Košarac: Nije bilo potrebe za donošenje bilo kakve zajedničke izjave
19.07.2023. | 22:20Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac izjavio je da na sastanku Savjeta za stabilizaciju i pridruživanje BiH i EU u Briselu nije bilo potrebe za donošenje bilo kakve zajedničke izjave, naročito u kojoj će Republika Srpska biti okvalifikovana kao krivac za određene procese.
Košarac smatra da su se institucije Republike Srpske na krajnje odgovoran način referisale na pitanje evropskih integracija.
“SNSD je predložio operativni plan, koji je vrlo jasan od nekih 13 tačaka, sa vrlo jasnim rokovima za implementaciju, dok je neobjašnjiva činjenica da nema nikakvog doprinosa niti bilo kakvog prijedloga operativnog plana od političkih subjekata sa sjedištem u Sarajevu”, rekao je Košarac za RTRS.
Umjesto toga, dodao je, politički subjekti iz Sarajeva su po ustaljenoj matrici, bez ikakvih dokaza i kredibilnih stavova, došli da kritikuju političko rukovodstvo Republike Srpske.
Košarac je rekao da je zbog takvih stavova, koji su nažalost preneseni i na predstavnike evropskih institucija, postojala potreba da dođe do zajedničke izjave.
“Bilo kakav zajednička izjava, gdje se Republika Srpska dovodi u negativan kontekst je neprihvatljiva i naše stajalište je bilo poptpuno opravdano da nema potrebe za donošenjem bilo kakve zajedničke izjave, pogotovo u kojoj će se Srpska okvalifikovati kao krivac za određene procese”, istakao je Košarac.
On je naveo da su Republika Srpska, njeno političko rukovodsto i predsjednik Milorad Dodik, pokazali na koji način se može ući u proces deeskalacije onih odnosa koji su proizvedeni i motivisani od jednog dijela međunarodne zajednice i bošnjačke političke javnosti.
“Brisel je upoznat da je Srpska dostavila plan za deeskalaciju krize u BiH i očekujem da će u narednim danima biti organizovan zajednički sastanak o tom pitanju i mislim da bi bilo očekivano da partneri iz Federacije BiH i stranke iz Sarajeva dostave svoj prijedlog operativnog plana”, rekao je Košarac.
Na pitanje da li u Briselu postoji spremnost da se razgovara o Zakonu o Ustavnom sudu BiH i da u njemu ne bude stranih sudija, on je napomenuo da je to pitanje definisano kroz 14 prioriteta.
“S druge strane, naš stav je da stranci u Ustavnom sudu ne mogu da rade iz više razloga sa kojima je javnost već upoznata. U Briselu razumiju tu poruku, ali prije svega, to pitanje treba da stavimo u BiH na dnevni red”, smatra Košarac.
On je napomenuo da je to pitanje jedno od 14 prioriteta i da u tom smislu treba na domaćem planu donijeti zakon, te napomenuo da je ukazao i da je neophodno zatvoriti kancelariju OHR-a.
Prema njegovim riječima, na sastnku u Briselu je bila uobičajena radna atmosfera, sa različitim političkim stavovima
“Disonantnost postoji i to je razumljivo. Nismo odustali od stavova Republike Srpske, tražili smo pojašnjenje određenih stavova nekih evropskih zvaničnika o političkim procesima u BiH, apostrofirajući činjenicu da dobijaju netačne i neargumentovane informacije”, rekao je Košarac.
On je napomenuo da je jasno rečeno da je Republika Srpska za potpuno poštivanje i primjenu Dejtonskog mirovnog sporazuma, te da Srpska afirmiše ustavnu BiH i traži da kretanja u Bih budu na temelju dogovora dva entiteta i tri konstitutivna naroda u domaćim institucijama i uz što manje miješanje stranaca u te političke prilike
“Očigledno različite vrste prevoda, rekao bih sarajevskih prevoda, dovode u situaciju evropske zvaničnike da su u zabludi o nekim pitanjima”, rekao je Košarac.