Košarac: Svi u BiH moraju da nauče – Republika Srpska se pita u Sarajevu
22.12.2024. | 10:30Sinergija između institucija Republike Srpske i srpskih predstavnika najveći je benefit Republike Srpske i pokazuje se u institucijama BiH, rekao je u intervjuu Srni zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara Staša Košarac
Košarac, koji je i ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara, rekao je da srpski ministri u Savjetu ministara djeluju prije svega s ciljem afirmacije politike Republike Srpske, pri čemu nema donošenja nijedne odluke koja prethodno nije usaglašena na nivou njenih institucija.
“Uporni smo u nastojanju da obezbijedimo potpunu vidljivost stavova institucija Republike Srpske u procesu kreiranja odluka na nivou Savjeta ministara”, rekao je Košarac.
Smatra da je jedan od najvećih benefita sadašnje strukture u institucijama Republike Srpske i srpskih predstavnika u zajedničkim institucijama na nivou BiH ta sinergija, odnosno jasno definisana politika da svi u BiH moraju naučiti da se Republika Srpska pita u Sarajevu, ma koliko to za njih bilo politički bolno.
“Mi smo uspjeli da se tom sinergijom i zahvaljujući institucijama i politici predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika nametnemo kao relevantan politički faktor, a ne kao što je to nekada bilo da se u Istočnom Sarajevu nije znalo kakve će štetne odluke donijeti Savjet ministara po Republiku Srpsku”, kaže Košarac.
Tada, dodao je, nije postojala sinergija između institucija Srpske i tadašnjih srpskih političkih predstavnika.
“Danas imamo tu snagu i mislim da je to najveći benefit Republike Srpske, koja se pokazuje u institucijama BiH, gdje se jasno vidi naš predan i odgovoran rad”, istakao je Košarac.
POLITIČKA ATMOSFERA U SAVJETU MINISTARA NIJE IDEALNA
Košarac je potvrdio da politička atmosfera u Savjetu ministara nije idealna, jer postoje ozbiljna pitanja o kojima nema saglasnosti, ali imaju i ona koja mogu biti na stolu kako bi se mogla usaglašavati.
To je, navodi, već prepoznato kao model djelovanja srpskih ministara, koji ne dozvoljavaju nikakva djelovanja institucija na nivou BiH koja nisu u skladu sa Ustavom BiH i Dejtonskim sporazumom.
“Mislim da smo na adekvatan način zaštitili ustavnu poziciju Republike Srpske, da na adekvatan način štitimo kapacitet Srpske kroz mehanizam koordinacije, koji se odnosi na evropska pitanja i evropske standarde i integracije. Mislim da je to potpuno jasno”, istakao je Košarac.
Prema njegovim riječima, nijedan akt koji je donio Savjet ministara nije štetan po vitalne interese Republike Srpske, njenih institucija i građana.
REPUBLIKA SRPSKA SUVERENO DONOSI SVOJE ODLUKE
Odgovarajući na pitanje u vezi sa konstantnim nekorektnim odnosom i postupcima OHR-a, Ustavnog suda BiH i pojedinih zapadnih diplomata prema Republici Srpskoj i predsjedniku Dodiku, Košarac je rekao da tu postoje dva koncepta – prvi suvereno odlučivanje domaćih političara na temelju Ustava BiH, bez miješanja stranaca.
To promoviše Republika Srpska i njen predsjednik. “Primarno je pitanje da li postoje hrabrost i snaga političkih partnera iz FBiH da kažu da to oni prihvataju. Republika Srpska ima tu snagu i to i pokazuje. Republika Srpska suvereno donosi svoje odluke i sprovodi svoje politike”, naveo je Košarac.
Drugi koncept se odnosi na one koji su ponizni prema bilo kom strancu koji dođe u BiH i koji im je u pravilu partner, umjesto da to budu predstavnici Srba i Hrvata, odnosno druga dva konstitutivna naroda.
Prema njegovim riječima, političke predstavnike Srpske, za razliku od bošnjačkih političara, uopšte ne interesuje stav stranaca, pogotovo onih nedobronamjernih, poput lažnog visokog predstavnika Kristijana Šmita ili američkog ambasadora u BiH Majkla Marfija, kojima je stalo samo do toga da BiH bude i ostane protektorat.
On smatra da je potpuno licemjerno pričati o evropskom putu BiH, a da u institucijama BiH sjede stranci i da postoji OHR.
UTICAJ STRANACA NA PRILIKE U BiH JE MALIGAN
Koliko se puta od evropskih zvaničnika čulo da nema evropskog puta BiH sa OHR-om, pita Košarac i dodaje “zašto se onda ne zatvori OHR?”.
“Neka neko od tih stranaca legitimiše Šmita. Šta je on danas? Stranac i kamen spoticanja dobrih odnosa u BiH. On je maligan”, istakao je Košarac.
Naglasio je sramnu Šmitovu i Marfijevu ulogu u politički montiranom procesu predsjedniku Dodiku pred Sudom BiH u kome, kako je naveo, nema ni prava, ni pravde, ni pravičnosti.
Prema njegovim riječima, kredibilan stav predstavnika Republike Srpske u pogledu evropske budućnosti BiH jasno je predstavljen javnosti, ali je još otvoreno pitanje zašto u Ustavnom sudu BiH sjede stranci i domaći politički kontaminirani članovi iz SDA, koji su direktna prepreka članstvu BiH u EU, te sprovode perfidnu politiku protiv interesa Srpske.
“Naša politika nije preglasavanje ni u kakvoj instituciji, naša politika je donošenje zakona o Ustavnom sudu BiH u kome će sjediti građani BiH i gdje će se vrlo jasno definisati način izbora sudija i način odlučivanja”, rekao je Košarac.
PLAN RASTA KOČE ČETIRI KANTONA I SDA, SRPSKA JE KONSTRUKTIVNA
Govoreći o Planu rasta i kočničarima evropskog puta BiH, Košarac je rekao da ga žalosti priča o novcu iz evropskih fondova i da pri tome misli da je u znatnoj mjeri ili šarena laža ili se proizvodi kao potreba dodatnih socioekonomskih reformi, uz obavezna uslovljavanja.
Svjedoči se, kaže, uslovljavanju evropskih zvaničnika za sprovođenje određenih reformi, pri čemu Sarajevo odmah kapitulira i kaže: “Vi dajte milijarde, a mi ćemo uraditi sve što kažete”.
“Mi oprezno vodimo politiku, cijenimo da treba nastaviti put ka EU, ali isto tako treba definisati politiku koja će zaštititi ustave BiH i Republike Srpske, odnosno ustavnu poziciju Srpske unutar BiH. To je fundamentalno pitanje, pogotovo na evropskom putu, gdje jasno kažemo da nema tog puta bez primjene mehanizma koordinacije”, naveo je Košarac.
Neki sad u BiH, napomenuo je, pokušavaju na temelju neusvajanja Plana rasta da centralizuju određene institucije, što je za srpsku stranu neprihvatljivo.
“Cijenimo da u svakom koraku ka ispunjavanju uslova i Republika Srpska i FBiH i njeni kantoni budu vidljivi u tom procesu”, rekao je Košarac.
On je u svojstvu člana radnog tima za usaglašavanje određenih pitanja u vezi sa Planom rasta pohvalio napore institucija Republike Srpske, Vlade, kabineta premijera, predsjednika Republike i srpskog člana Predsjedništva BiH, koji su predano radili da to pitanje definišu na način da zaštite ustavni kapacitet Srpske.
Ponovio je da je kočničar evropskih integracija BiH FBiH, u konkretnom slučaju četiri kantona pod vladavinom SDA, zbog neusvajanja Plana rasta.
“Republika Srpska je konstruktivna, dala je svoje prijedloge. Republika Srpska je aktivna, ali u konačnici, u odlučivanju, problem je u Federaciji, odnosno problem je u političkom razilaženju između SDA i `trojke`”, rekao je Košarac.
GLAVNI PREGOVARAČ SA EU TREBA DA BUDE SRBIN IZ REPUBLIKE SRPSKE
Kada je riječ o imenovanju glavnog pregovarača između BiH i EU, Košarac je rekao da ne zna zašto bi nekome smetalo da on bude Srbin iz Republike Srpske, jer neke druge važne funkcije na polju evropskih integracija obavljaju predstavnici druga dva konstitutivna naroda u BiH.
“Vjerujem da će odluka o glavnom pregovaraču sa EU biti donesena na osnovu dogovora na političkom nivou partnera na vlasti, koja podrazumijeva i odluku o strukturi pregovaranja. Ne možemo te dvije odluke pojedinačno posmatrati, nego ih treba vezati za paket”, rekao je Košarac.
Nije mogao da kaže ime potencijalnog kandidata za ovu funkciju, jer je taj proces još u toku i u nadležnosti je Savjeta ministara, a ne Predsjedništva BiH, kako to neko želi da predstavi.
Analizirajući rad ministarstva na čijem je čelu, Košarac je naveo prioritetno pitanje realizacije politika koje definišu institucije Republike Srpske i BiH.
Maksimalna pažnja je, kako objašnjava, usmjerena ka obezbjeđenju vidljivosti stavova i principa institucija Srpske, zaštite i očuvanja njenog ustavnog kapaciteta, kao i vitalnih interesa, te ekonomskih i privrednih planova opšteg društvenog razvoja.
Ocijenio je da je ovo ministarstvo upravo promoter dogovora dva entiteta i distrikta Brčko sa zajedničkim institucijama BiH, pri čemu, kako je naveo, u svojstvu ministra nikada nije dozvolio da Savjet ministara donese odluku koja nije usaglašena na tom nivou.
“Mislim da je to ozbiljan kapital, ozbiljan metod”, naglasio je Košarac.
BiH IMA PERSPEKTIVU I U EU, I U OTVORENOM BALKANU, I U BRIKS-u
Košarac je rekao da neće da donosi odluke bez entiteta, jer želi da budu vidljivi, da se pitaju i za sektor energetike i poljoprivrede, zaštite životne sredine, malih i srednjih preduzeća, turizma i drugih nadležnosti ovog ministarstva, koje ima koordinirajuću ulogu.
“Takve i slične ambicije, uključujući i negativan stav političkog Sarajeva zakočili su i realizaciju ideje `Otvorenog Balkana`, na štetu privrednika iz cijele BiH”, napomenuo je Košarac.
On je podsjetio da je usvojena odluka o kvalitetu nafte i naftnih tečnih derivata, što je bio jedan od uslova za završnu fazu pregovaranja o članstvu BiH u Svjetskoj trgovinskoj organizaciji, i to bi trebalo da se desi do polovine naredne godine.
Za BiH bi, smatra, bilo dobro da osim težnje ka EU, poput Srbije, jača i veze sa Kinom, kontaktira sa BRIKS-om, kao i sa nekim drugim međunarodnim platformama koje mogu da donesu benefit.
Međutim, za razliku od Republike Srpske, koja ima ambicije da se pojavi i otvori na regionalnom, evropskom i svjetskom tržištu, Košarac kaže da je FBiH veoma skeptična, neodlučna, čak i opstruktivna u nekim primjerima.
Košarac je na kraju svim građanima Republike Srpske, FBiH i Brčko distrikta uputio čestitke za božićne i novogodišnje praznike, sa željom da ih provedu u veselju, sa mnogo zdravlja, porodične sreće i uspjeha u radu.