Kostrešević ocijenio: Prijetnja po bezbjednost BiH dolazi iz FBiH
20.11.2024. | 11:18Direktor Policije Republike Srpske Siniša Kostrešević rekao je da je teroristički napad u Bosanskoj Krupi, kada je 14-ogodišnje dijete ubilo policajca, samo još jedna potvrda onog na šta iz Srpske ukazuju godinama – da prijetnja po bezbjednost cijele BiH dolazi iz FBiH.
“Taj dio BiH očigledno nije spreman ili neće da se suoči sa tim”, rekao je Kostrešević.
On je ocijenio da je bezbjednosna situacija u Srpskoj, prema trenutnim pokazateljima, dobra.
“Još od terorističkog napada u Moskvi stepen bezbjednosti je podignut na viši nivo i kod nas. Mi u kontinuitetu sprovodimo te mjere, jer nažalost događaji u svijetu, ali i kod nas pokazuju da ne postoji apsolutna bezbjednost i da nema opuštanja čak ni onda kad možemo da kažemo da stanje bezbjednosti dobro”, rekao je Kostrešević.
On je istakao da je teroristički napad na Policijsku stanicu Zvornik, kada je ubijen policajac Dragan Đurić, a dvojica policajaca povrijeđena, dokaz da ta prijetnja postoji.
“Mi smo svakako mnogo naučili mnogo iz tog događaja i u tom smislu, prije svega u preventivno sprovodimo niz aktivnosti svjesni potencijalnih opasnosti u BiH i van BiH. Nažalost, činjenica da ni teroristički napad u Zvorniku nije dobio svoj epilog u pravom smislu riječi, govori o tome kako se problem terorizma doživljava od jednog dijela BiH”, rekao je Kostrešević.
On je rekao da MUP Republike Srpske ne raspolaže podacima koji bi mogli potvrditi informacije o nekakvim kampovima za obuku u Srpskoj, a nekoliko puta su vršene provjere sa svim službama, pa i OBA BiH, ali nijedna obavještajna agencija ni u BiH ni u regionu nije dala potvrdu takvih saznanja.
“Ukoliko neko zaista raspolaže nekim podacima koji se tiču bezbjednosti u zemlji, bila bi ne samo njihova odgovornost, već i zakonska obaveza da iste podijele sa policijskim agencijama u BiH”, rekao je Kostrešević za portal “Provjereno”.
Kostrešević je rekao da su uspostavljanje saradnje sa Evropolom i Kontakt tačke BiH za saradnju bili odskočna daska za aktivnosti na polju borbe protiv organizovanog kriminala, a samo u posljednje tri sedmice bile su dvije značajne akcije “Vertigo” i “Mozaik 2024”, jedna usmjeren na sprečavanje trgovine narkoticima, krijumčarenje lica i pranje novca, a druga na sprečavanje seksualne zloupotrebe djece na internetu.
On je rekao da policijski službenici iz Srpske imaju intenzivnu i kontinuiranu komunikaciju sa predstavnicima Evropola, što doprinosi rezultatima rada, jer organizovani kriminal nije problem samo Republike Srpske ili BiH, kako to drugi faktori često žele da predstave, već problem svih zemalja.
“Evidentno je da smo jako puno radili na osnovu podataka koje smo dobili kroz `Skaj aplikaciju` od Evropola i da smo tu procesuirali značajne kriminalne grupe, među kojima je bilo policijskih službenika. Evropol je naš partner u ovim aktivnostima. Prije nekoliko dana naši predstavnici su boravili u Hagu gdje su se sastali sa rukovodiocima operativnih jedinica Evropola i razmatrali analitičke ekspertize određenih istraga i dalje korake u tom pravcu”, rekao je Kostrešević.
Govoreći o predstojećim praznicima, Kostrešević je rekao da je to još jedan izazov za policiju, jer dok drugi slave, policija radi.
“Činjenica je da u tom periodu imamo pojačano prisustvo naših državljana koji žive u inostranstvu, više stranih turista, više proslava, te u skladu sa tim preduzimamo i niz što preventivnih, što represivnih mjera. Od kontrola pirotehnike i u saobraćaju, pojačanog prisustva na gradskim trgovima gdje se okupljaju građani, do intenzivne saradnje sa inspekcijskih i drugim organima. Svakako da je tu ključna i saradnja sa građanima, jer ono što mi često ponavljamo, odgovornost za bezbjednost nije samo na policiji, već na svima nama”, rekao je Kostrešević.
Kostrešević je čestitao slavu MUP-a – Sveti Arhangel Mihailo svim pripadnicima Ministarstva i onima koji slave Aranđelovdan, poželivši da je složno i u miru slave i u predstojećim godinama.
“Slava MUP-a – Sveti Arhangel Mihailo je naš praznik koji nas uvijek vraća i podsjeća na važnost njegovanja tradicije i vezu sa našim precima i zato bih još jednom želio da istaknem značaj svih naših kolega, pripadnika Ministarstva koji su život dali u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, ali i onih koji su stradali obavljajući svoje dužnosti u u ovim poslijeratnim godinama”, rekao je Kostrešević.
Kostrešević je istakao da je za deset mjeseci ove godine MUP Republike Srpske nadležnim tužilaštvima podnio 4.607 izvještaja protiv 5.154 fizičkih i pravnih lica, zbog osnova sumnje da su počinila 5.588 krivičnih djela.
“Smanjen je ukupan broj krivičnih djela za 4,1 odsto u odnosu na isti period 2023. godine, a povećan je koeficijent ukupne rasvijetljenosti krivičnih djela, kao i koeficijent rasvijetljenosti po nepoznatom počiniocu. Imovinska krivična djela su smanjena za 15,3 odsto. Od težih imovinskih krivičnih djela, smanjen je broj teških krađa za 16 odsto, razbojništva za 25,9 odsto i krivičnih djela u vezi sa otuđenjem vozila za 23,1 odsto. S druge strane, broj otkrivenih krivičnog djela privrednog kriminaliteta /493/ je veći za 8,4 odsto, kao i broj sprovedenih finansijskih istraga /34/ za 21,4 odsto”, rekao je Kostrešević.
Pričinjena materijalna šteta, dodao je on, nastala izvršenjem krivičnih djela privrednog kriminaliteta iznosi oko 112,1 miliona KM, a stečena protivpravna imovinska korist oko 114 miliona KM ili više za oko 93,6 miliona KM.