Krajišnik u Skupštini: Dug Srpske na kraju 2022. 44,64 odsto BDP-a
19.07.2023. | 14:58Ukupan dug Republike Srpske je na nivou 44,64 odsto ostvarenog BDP-a, što je u skladu sa ograničenjima propisanim Zakonom o zaduživanju, dugu i garancijama Srpske, navedeno je u izvještaju o sprovođenju Zakona o fiskalnoj odgovornosti za 2022. godinu, koji je u parlamentu Srpske predstavio predsjednik Fiskalnog savjeta Milenko Krajišnik.
Krajišnik je naveo da je Zakonom o fiskalnoj odgovornosti u Srpskoj definisano opšte i posebno fiskalno pravilo o dugu i o konsolidovanom budžetskom deficitu.
“U periodu 2016-2019. godine kao posljedica povoljnih makrofiskalnih kretanja, javni dug Srpske kao procenat BDP-a ima opadajući trend. U 2020. godini s obzirom na svjetsku zdravstvenu i ekonomsku krizu, javni dug je bio izložen značajnom rastu, a u posljednje dvije godine javni dug kao procenat BDP-a imao je pad učešća”, istakao je Krajišnik.
U 2022. godini javni dug je nominalno veći za 3,75 odsto, ali zahvaljujući privrednom rastu učešće javnog duga u BDP-u je smanjeno.
Krajišnik je pojasnio da u strukturi javnog duga nije sadržan dug javnih preduzeća i javnih ustanova.
Prema njegovim riječima, Fiskalni savjet predložio je izradu novog programa fiskalne konsolidacije koji će u određenim novonastalim situacijama, kao što su globalna energetska kriza i visok nivo inflacije, obezbijediti fiskalnu stabilnost.
On je naveo da je neophodno strogo kontrolisati javnu potrošnju i voditi računa da se tekući budžetski rashodi pokrivaju isključivo prilivom sredstava koja potiču iz ostvarenih prihoda.
Krajišnik kaže da je u Izvještaju istaknut stav Fiskalnog savjeta da je neophodno voditi računa o daljem procesu zaduživanja, te obezbijediti sprovođenje mjera fiskalne konsolidacije tako da se ne naruši fiskalno pravilo koje se odnosi na dug.
On je naveo da je izvršenje budžeta za prva dva kvartala prošle godine bilo u skladu sa prognoziranim makroekonomskim okvirom.
Krajišnik je naglasio da je tokom prošle godine analiziran Prijedlog zakona o izmjenama zakona o platama, te je Savjet mišljenja da su predložene izmjene zakona o platama opravdane i da su od opšteg interesa, jer doprinose privrednom rastu i poboljšanju ekonomsko-socijalnog položaja zaposlenih u Republici Srpskoj.
Prema njegovim riječima, očekuje se da će donošenje ovih zakona biti podsticaj za dalji rast primanja zaposlenih, posebno zaposlenih kod poslodavaca koji ne pripadaju javnom sektoru.
U izvještaju je navedeno da je analiza ukazala na potrebu uspostavljanja novog seta fiskalnih pravila koja će biti mehanizam za vođenje odgovorne fiskalne politike i instrument poboljšanja fiskalne discipline jedinica lokalne samouprave.
Efekti uvođenja fiskalnih pravila za jedinice lokalne samouprave, prema procjenama Fiskalnog savjeta ogledali bi se u podizanju fiskalne odgovornosti i transparentnosti trošenja finansijskih sredstava, odgovornije fiskalno planiranje i efikasnije upravljanje javnim finansijama jedinica lokalne samouprave, navedeno je u izvještaju o sprovođenju Zakona o fiskalnoj odgovornosti za 2022. godinu.