Kris Spirou u Banjaluci: “Drago mi je što sam u ovom prelijepom dijelu Srbije”
04.03.2022. | 16:55Ovdje sam da promovišem moju umiješanost u stvaranje istorije, objasnio je Spirou, istaknuti član Demokratske partije Sjedinjenih Američkih Država, tokom govora kojeg je održao povodom promocije svoje knjige „Put u Dejton, u potrazi sa mirom“ u Banskom Dvoru u Banjaluci.
Na početku govora, bivši američki političar grčkog porijekla, koji je bio član delegacije nekadašnje SR Jugoslavije na pregovorima u Dejtonu, i savjetnik tadašnjeg predsjednika Slobodana Miloševića, zahvalio se na toplom gostoprimstvu svim okupljenima, koji su prisustvovali promociji njegove knjige, i dodao kako mu je izuzetno drago što se nalazi u “ovom prelijepom dijelu Srbije”.
Tokom mukotrpnih pregovora Spirou je stalno, snimao, zapisivao i fotografisao svaki Miloševićev potez. Sada je te zapise, autentične analize ali i službene dokumente iz tadašnjeg vremena uvrstio u svoju knjigu, koja predstavlja dokumentarni prikaz toga, sada već istorijskog događaja, te, kako je rekao, pisana istorija ne laže niti skriva istinu.
Za sebe je rekao da je tokom ratnih dešavanja u Bosni i Hercegovini i tokom pregovora u Dejtonu bio lobista za mir, i za poštovanje ljudi iz Srbije, kao i regiona i svih ostalih.
Spirou se u pitanje rješenja sukoba u BiH uključio u aprilu 1994. godine, a prema vlastitom priznanju događaj koji ga je najviše potaknuo na aktivno učešće u ovom procesu bio je susret sa djecom srpske nacionalnosti, čiji su roditelji stradali u ratu, koja su bila smještena u jednom sirotištu u Srbiji. I ja sam kao dječak prošao slično, 1948. godine, tokom građanskog rata u Grčkoj, ispričao je slušaocima gost iz SAD-a.
Za sebe je još rekao da je tokom pregovora bio jedanaesti član srpske delegacije.
Takođe naglasio je da je srpska delegacija, na čelu sa Miloševićem trpila velike pritiske, kako spoljne, tako i unutrašnje. Naveo je i da su pojedine evropske sile nastojale da Srbiju svedu na „upravljivu veličinu“, što je završeno događajima iz 1999. i 2007. godine. Pritisci tokom pregovora su bili toliki da je bilo jasno da ukoliko ne bude sporazuma neće biti ni Srbije, to jeste ako Srbi ne prihvate dogovor mogu da se suoče sa kopnenom invazijom.
Ipak Spirou je naveo da Srbi ne treba da budu nezadovoljni samim sporazumom, jer njegov rezultat je „jedna i po“ Srbija, misleći da Srbiju i Republiku Srpsku. Dalje je istakao da se za Republiku Srpsku vrijedi i mora boriti, ne oružjem već političkim i drugim raspoloživim sredstvima.
„Predlažem razumnu politiku vođenu pitanjem: Kako da sačuvamo ono što imamo?“, zaključio je Spirou.
Srđan Banović, BL portal