Kupuje se objekat: Za smještaj diplomata iz BiH u Njujorku i Skoplju 8,5 miliona KM
14.11.2024. | 11:45BiH planira da utroši sedam miliona maraka za trajno rješavanje smještaja diplomata u Njujorku, dok je za iste svrhe u Skoplju planirano 1,5 miliona KM.
Ministarstvo inostranih poslova BiH skrojilo je prijedlog odluke za rješavanje trajnog smještaja zaposlenih u Stalnoj misiji BiH pri UN u Njujorku. U toj odluci navedeno je da je za višegodišnji kapitalni projekat, odnosno kupovinu, adaptaciju i opremanje objekta do 500 kvadratnih metara za potrebe smještaja Stalne misije BiH u Njujorku potrebno izdvojiti sedam miliona KM.
U razlozima za donošenje ove odluke MIP je naveo da je potrebno trajno rješavanje pitanja smještaja Diplomatsko-konzularnog predstavništva (DKP) te da bi se kupovinom vlastitog objekta postigle značajne uštede na troškovima zakupa.
– Ulaganjem u nekretnine u Njujorku osigurava se očuvanje vrijednosti uloženih sredstava, ali i određeni godišnji prinos. Za zemlje koje imaju raspoloživa sredstva (budžetske suficite) ili koje mogu postići niske stope troškova finansiranja (manje od 3,5 odsto ), odluka o kupnji objekta za DKP u Njujorku je pametan izbor – navedeno je u obrazloženju odluke.
MIP za zakupe prostora za potrebe smještaja Stalne misije BiH pri UN u Njujorku na mjesečnom nivou izdvaja 37.455.25 KM, odnosno godišnje 449.451 KM.
Prema njihovim prognozama investiranje u vlastitu nekretninu će se isplatiti za oko 15 godina i sve to pod uslovom da cijena zakupa ostane ista, a što nije slučaj, jer se tokom godina, navode, pokazalo da kirija godišnje raste minimalno za pet odsto, piše Glas Srpske.
MIP planira da riješi i pitanje smještaja DKP-a u Sjevernoj Makedoniji, odnosno u Skoplju, a za te namjene, odnosno za kupovinu, adaptaciju i opremanje objekta do 500 kvadratnih metara namjerava da utroši 1,50 miliona. Ovaj projekat, kao i onaj u Njujorku, resor na čijem je čelu Elmedin Konaković, planira da realizuje do kraja 2026. godine.
U MIP-u podsjećaju da za potrebe smještaja Ambasade BiH u Skoplju na mjesečnom nivou izdvajaju 5.867, odnosno godišnje 70.410 maraka.
– Kupovinom vlastitog objekta postigle bi se značajne uštede na troškovima zakupa, ali i trajno riješilo pitanje smještaja DKP u Sjevernoj Makedoniji. Investiranje u vlastitu nekretninu će se isplatiti za 20 godina i sve to pod uslovom da cijena zakupa ostane ista, a što nije slučaj, jer se pokazalo da cijena kirije godišnje raste minimalno za tri odsto – stoji u obrazloženju odluke MIP-a za kupovinu objekta za smještaj DKP-a u Skoplju.
Prethodno je MIP objelodanio da planira da riješi i pitanje trajnog smještaja DKP-a u Rimu i Vatikanu te da je za te namjene potrebno izdvojiti pet miliona KM.
I revizori su do sada u više navrata ukazivali nadležnima na nivou BiH, a ponajviše MIP-u, da ne preduzimaju značajnije korake kada je riječ o rezanju troškova za iznajmljivanje objekata u diplomatsko-konzularnim predstavništvima BiH širom svijeta. U više navrata ukazali su da iznajmljivanje objekata za smještaj diplomata dugoročno više košta nego da bude obezbijeđen novac za trajno rješavanje tog pitanja.
Vlasništvo
BiH ima oko 60 DKP-ova, odnosno ambasada, misija i konzulata u svijetu, a većina objekata nije u vlasništvu BiH, nego ih iznajmljuje. Ranije analize stanja su pokazale da više od polovine jedinica u vlasništvu BiH nije useljeno i to mahom one koji su naslijeđene sukcesijom imovine bivše SFRJ.