Mazalica ocijenio: OHR “puca sebi u nogu”
15.10.2023. | 12:34Poslanik SNSD-a u parlamentu Republike Srpske Srđan Mazalica ocijenio je da OHR “puca sebi u nogu” saopštenjem u kojem kaže da su u dosadašnjim imenovanjima visokih predstavnika rezolucije Savjeta bezbjednosti UN bile višak, te upitao ako je tako – zašto su onda tamo svi podnosili izvještaje?
“Posljednje saopštenje OHR-a se poziva na praksu, a praksa imenovanja je prekršena upravo sa Kristijanom Šmitom. Kod njega nije bilo konsenzusa u Upravnom odboru PIK-a /Savjeta za sprovođenje mira/, te nikakve odluke Savjeta bezbjednosti UN”, izjavio je Mazalica Srni.
Mazalica je ukazao da je saopštenje OHR-a puno vrlo “nategnutih” pravnih obrazloženja, čak i akrobacija i vratolomija, a ključne greške odnose se na to da je nonsens da je visoki predstavnik kao “vrhovni tumač” Aneksa 10 civilnog dijela, jer sudija ne može suditi samom sebi, budući da je jasno navedeno da se imenuje u skladu sa rezolucijama Savjeta bezbjednosti UN.
On je podsjetio da se iz tog aneksa vidi da je namjera sporazuma bila da se imenuje samo jedan visoki predstavnik, a ne da on bude prvi u nizu.
“Imenovanje Kristijana Švarc Šilinga ne može poslužiti kao presedan jer se iz pisma tadašnjeg predsjednika Savjeta bezbjednosti UN vidi da su članice ovog tijela upoznate o odluci PIK-a, koja je bila jednoglasna, za razliku od Šmitovog imenovanja, te da su saglasni sa njom. Može se reći da je Savjet bezbjednosti UN kao ključni faktor međunarodnog prava dao saglasnost i za Švarc Šilinga”, pojasnio je Mazalica.
Mazalica smatra da OHR saopštenjem “puca sebi u nogu” kada kaže da su rezolucije Savjeta bezbjednosti UN bile višak.
“Opšte pravilo je da podnosiš izvještaje onom ko te imenuje. Ako u dosadašnjim imenovanjima visokih predstavnika nije bilo potrebe za rezolucijama i odlukama Savjeta bezbjednosti UN, zašto su tamo onda svi visoki predstavnici podnosili izvještaje?”, upitao je Mazalica.
On je podsjetio da je Savjet za sprovođenje mira tijelo koje se uopšte ne navodi u Dejtonskom sporazumu i da ono nije moglo preuzeti nadležnosti date bilo kome u sporazumu, kao što nije moglo da ovlasti visoke predstavnike da donose zakone, mijenjaju ustave i smjenjuju političare.
“Možda se može prihvatiti da je Upravni odbor Savjeta za sprovođenje mira tijelo koje je sebi dalo za pravo da predloži Savjetu bezbjednosti UN sljedeće visoke predstavnike, jer Dejton nije imao namjeru da ih bude više”, rekao je Mazalica.
Mazalica je upitao kako se onda došlo do toga da je on jedini ovlašten, a da su rezolucije Savjeta bezbjednosti UN bile nepotrebne?
“Šmita su, onda, izabrali ambasadori koji predstavljaju zemlje koje u svjetskoj populaciji učestvuju sa 11,6 odsto. Oni ne predstavljaju međunarodnu zajednicu. Visoki predstavnik može predstavljati međunarodnu zajednicu i međunarodno pravo samo ako ga potvrdi Savjet bezbjednosti UN”, ukazao je Mazalica.
On je naglasio da se treba prisjetiti izjave Šmita da “nisu važne procedure, važna je suština” – jer zna da mu procedure ne idu u prilog.
“Saopštenje njegove kancelarije je tim veći bezobrazluk jer znaju da ne stoje dobro sa procedurama, pa nam dokazuju da je crno – bijelo i obrnuto”, zaključio je Mazalica.
Iz OHR-a je saopšteno u vezi sa ligitimitetom Šmita da je “Upravni odbor Savjeta za sprovođenje mira /PIK/ 27. maja 2021. godine zvanično imenovao Šmita za visokog predstavnika za BiH”, te da “izraz podrške Savjeta bezbjednosti UN nije pravno neophodan za stupanje na snagu odluke Upravnog odbora PIK-a o imenovanju novog visokog predstavnika”.
Rusija i Kina, kao stalne članice Savjeta bezbjednosti UN, ne priznaju Šmita za visokog predstavnika u BiH jer njegov mandat nije potvrđen u ovom tijelu UN.
Sud BiH zakazao je za sutra ročište na kojem bi predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i vršilac dužnosti direktora “Službenog glasnika Republike Srpske” Miloš Lukić trebali da se izjasne o krivici po optužnici za nepoštovanje odluka Kristijana Šmita.
Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu protiv Dodika i Lukića za nepoštovanje odluka Kristijana Šmita koga Srpska ne smatra visokim predstavnikom jer njegovo imenovanje nije potvrđeno u Savjetu bezbjednosti UN.