Među prvima su stali na branik otadžbine: Obilježene 32 godine od osnivanja Prve čete vojne policije

28.12.2024. | 17:07

Pripadnici Prve čete vojne policije među prvima su stali na branik otadžbine u borbi za odbranu Doboja, a zatim i za očuvanje srpskog stanovništva na njihovim vjekovnim ognjištima na Ozrenu, rekao je danas predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Radan Ostojić u Doboju, gdje su obiležene 32 godine od osnivanja ove čete.

Ostojić je izjavio da baš na Ozrenu pada u vodu tridesetogodišnji narativ i udari na Republiku Srpsku, da se srpski narod i borci koji su se borili kao pripadnici Vojske Republike Srpske i Ministarstva unutrašnjih poslova Srpske okvalifikuju kao agresori na teritoriji i zemlji gdje srpski narod živi vijekovima.

“Težište izvođenja borbenih zadataka ove jedinice jeste bio i Ozren, tu su pretrpjeli i najveće gubitke u sukobima sa odredom `El mudžahedin`, to jeste sa strancima”, naveo je Ostojić.

On je istakao da se na primjeru Ozrena postavlja pitanje kako to da se ljudi iz arapskih zemalja bore na teritoriji BiH, kakve to ima veze sa njihovim vjekovnim ognjištima, ko je tu, ustvari, bio agresor, a ko žrtva.

“Da li smo mi bili agresori ili smo branili svoju teritoriju na kojoj smo vijekovima živjeli, a bili žrtve onih koji su na raznorazne načine i kanale, uz pomoć međunarodne zajednice, došli iz bijelog svijeta na ove prostore da ubijaju srpski narod i otimaju srpska vjekovna ognjišta”, upitao je Ostojić.

On je rekao da i nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma postoje islamistički centri na ovim prostorima koji obučavaju nove bošnjačke naraštaje za neke nove oružane sukobe.

“Treba upozoriti međunarodni faktor koji je učestvovao na strani muslimana i Hrvatske u toku Odbrambeno-otadžbinskog rata da je riječ o faktoru koji se i kod njih karakteriše kao teroristički, a što je njima dobro poznato da su sa teritorije BiH iz tih centara i te ideologije krenuli mnogi teroristički napadi na tlu Evrope”, pojasnio je Ostojić.

On je poručio da je na Zapadu da odluči koga podržava i da li žele mir ili proizvodnju terorističkih organizacija na tlu BiH.

Predsjednik Udruženja veterana “Prva četa vojne policije” Radoslav Ivković izjavio je da je u borbama za odbranu Podsjelova smrtno stradalo njegovih devet drugara, a 25 je ranjeno.

On je ukazao na to da je jedan ranjeni drugar ubijen krampom, te ukazao na svirepost domaćih muslimanskih i stranih islamista iz “El mudžahedina”, koji je djelovao u sastavu Trećeg korpusa takozvane Armije BiH.

U okviru obilježavanja 32 godine od osnivanja Prve čete vojne policije služen je parastos i položeni vijenci za 20 njenih poginulih pripadnika.

Parastosu je prisustvovala i majka poginulog pripadnika ove jedinice Cvijeta Nacev iz dobojskog naselja Boljanić, koja je rekla da godine ne mogu da izbrišu bol koji i danas osjeća za stradalim sinom.

Ona je izjavila da joj današnje okupljanje mnogo znači i da je zahvalna što su saborci tokom borbi uspjeli da izvuku njegovo tijelo kako bi ga sahranila.

Nekadašnji pripadnik ove čete Dragan Kitanović podsjetio je da je kroz Prvu četu vojne policije prošlo 150 boraca.

On je istakao da su obilježavanjem ove godišnjice podsjetili porodice poginulih saboraca da nisu zaboravljeni njihovi najmilijih koji su živote ugradili u temelje Republike Srpske.

Prva četa vojne policije imala je najviše žrtava na Podsjelovu na Ozrenu 1995. godine tokom borbi sa odredom “El mudžehidin” u okviru priprema takozvane Armije BiH da zauzmu Vozuću, naseljenu srpskim stanovništvom.