Milunović: Mjesečnu naknadu dobija 98.000 boraca

09.03.2022. | 22:28

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Duško Milunović rekao je večeras da su povećana primanja boračkih kategorija u Srpskoj, a 98.000 demobilisanih boraca dobija mjesečnu novčanu naknadu.

“Način kategorizacije za zonu borbenih dejstava utvrđen je 1993. godine, a sačinili su je tada najznačajniji stručnjaci. Kada govorimo o broju boraca bilo ih je više od 214.000 što je vidljivo i iz dokumenata VRS”, rekao je Milunović na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske o stanju u oblasti boračko-invalidske zaštite.

On je istakao da postoji registar boraca, što je dostavljeno nevladinim oganizacijama proisteklim iz odbrambeno-otadžbinskog rata, a postoji mogućnost i njegove revizije.

“Važna je izrada socijalne karte, jer postoje borci koji su socijalno ugroženi. I loklane zajednice moraju izraditi socijalnu kartu nakon čega ćemo imati uvid za sve kojima je neophodna pomoć”, kaže Milunović.

On je napomenuo da je značajna uloga boračkih udruženja, jer imaju potpuni uvid u položaj svojih članova.

BORAČKI DODATAK DA NE BUDE MANJI OD PET KM PO MJESECU UČEŠĆA U RATU

Poslanici opozicije u Narodnoj skupštini Republike Srpske predložili su večeras zaključke kojim se zadužuje Vlada Srpske da u roku od 60 dana donese uredbu o boračkom dodatku koji ne smije biti manji od pet KM po mjesecu učešća u zoni borbenih dejstava.

Narodna skupština Republike Srpske zadužuje Vladu Srpske da u roku od 60 dana osnovicu za obračun ličnih i porodičnih invalidnina poveća na 80 odsto od prosječne neto plate.

Zadužuje se Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite da izvrši pravičnu kategorizaciju po pripadnosti oružanim snagama, na način da razdvoji borce koji su učestvovali u direktnim borbama od onih koji nisu.

Narodna skupština zadužuje Vladu da izmjeni Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju kako bi se omogućio odlazak u penziju demobilisanim borcima sa 58 godina života.

Zadužuje se Vlada Srpske da hitno nađe rješenje za zapošljavanje djece poginulih boraca i stambeno zbrinjavanje nezbrinutih porodica.

Vlada Srpske treba bez odlaganja da pristupi izmjenama i dopunama svih zakona i podzakona kako bi bio poboljšan položaj boračkih kategorija, njihovih porodica, te pripadnika MUP-a i nekadašnje Vojske Republike Srpske Krajine.

Narodna skupština zadužuje Vladu Srpske da u izradi najboljih rješenja aktivno uključi predstavnike svih boračkih organizacija i udruženja.

Zaključke su predložili klubovi poslanika SDS, PDP, DNS, poslanička grupa SPS-a i samostalni poslanici Krsto Jandrić i Budimir Balaban.

SA RADNOM GRUPOM ANALIZIRATI PRIJEDLOGE BORAČKIH KATEGORIJA

Poslanici vladajuće većine u Narodnoj skupštini Republike Srpske predložili su večeras zaključke kojima se zadužuje Vlada da sa radnom grupom analizira prijedloge boračkih organizacija, saveza i udruženja i predloži rješenje za poboljšanje statusa boračkih kategorija.

Potrebno je da se poboljšanje odnosi isključivo na stvarne borce, a ne za one koji to nisu i pod sumnjivim okolnostima su stekli status.

Predlaže se da u radnu grupu budu uvrštena sva zainteresovana udruženja proistekla iz odbrambeno-otadžbinskog rata koja imaju trećinu registrovanih odbora u lokalnim zajednicama.

Narodna skupština traži od Vlade Srpske da sprovede aktivnosti na utvrđivanju broja socijalno ugroženih boraca starijih od 60 godina, te da ih materijalno obezbijedi, računajući i socijalno najugroženije borce mlađe od 60 godina za koje je već ažurirana socijalna karta.

Od Vlade Republike Srpske se traži da izvrši uplatu doprinosa za penzijsko-invalidsko osiguranje za borce starije od 65 godina, koji time mogu ispuniti uslov za ostvarivanje prava na penziju.

Traži se od Vlade Republike Srpske da Akcionim planom zapošljavanja u Republici Srpskoj za ovu godinu obezbijedi sredstva za samozapošljavanje demobilisanih boraca po programu Zavoda za zapošljavanje, a pod istim uslovima kao i u pethodnoj godini.

Narodna skupština traži od Vlade i da obezbijedi sredstva u budžetu ili da kreditnim sredstvima završi stambeno zbrinjavanje ratnih vojnih invalida i porodica poginulih boraca koji ispunjavaju uslove, a u prioritetu obezbijedi nepovratna novčana sredstva za stambeno zbrinjavanje.

Traži se od Vlade Republike Srpske da svim borcima Vojske Republike Srpske, koji su okrivljeni za ratne zločine pred Haškim tribunalom ili drugim sudovima pred kojima im se sudilo i proveli su vrijeme u zatvorima tokom istrage, čekajući na suđenje i presude i koji su pravosnažno oslobođeni odgovornosti za ratne zločine po svim osnovama, omogući uplatu doprinosa za penzioni staž za vrijeme provedeno u istražnom zatvoru, kako bi kompletirali svoj radni, odnosno penzioni staž.

Ove zaključke predložili su klubovi poslanika SNSD-a, SP-a, Demosa, Ujedinjene Srpske, Narodne partije Srpske.