Na svakih 500 stanovnika u BiH jedan advokat: “Trenutno se radi najviše na razvodima”
17.12.2024. | 16:23Broj advokata u BiH u posljednjih nekoliko decenija toliko se uvećao da ih danas imamo po jednog na svakih 450 do 500 stanovnika, pokazuju podaci advokatskih komora oba entiteta u BiH.
Prema registru komore, u Banjaluci se profesijom advokata bavi više od 360 pravnika (i oko 75 pripravnika), što je polovina od svih upisanih u Republici Srpskoj, kojih ima 737.
Istovremeno, Banjaluka prema procjenama Zavoda za statistiku ima oko 185.000 stanovnika, pa se na kraju dođe do cifre da na 500 stanovnika dođe jedan advokat.
U Sarajevu se advokaturom bavi gotovo isti broj pravnika sa pravosudnim ispitom koliko ih ima u cijeloj Republici Srpskoj, u gradu 590, a u širem području preko 700.
Ovaj grad prema procjenama ima oko 275.000 stanovnika u užem području grada, pa prostim dijeljenjem dolazimo do toga da na 469 stanovnika dolazi po jedan advokat. U FBiH danas rade ukupno 1.352 advokata, pokazuju podaci njihove Advokatske komore, piše Capital.
Advokat Aleksandar Sajić kaže da je broj advokata drastično povećan u odnosu na prije dvadesetak godina i da je na to uticalo više faktora. Sajić kaže da se situacija dramatično promijenila, kao i njihova profesija.
“Kada bi neki naš kolega zaspao prije 20 godina i probudio se danas, bio bi šokiran brojem advokata u Banjaluci. Advokatura se i kod nas i u svijetu kao profesija strašno promijenila. Od neke tradicionalne profesije i zastupanja klijenata pred sudovima i državnim organima, za šta se tražilo veliko životno iskustvo, znanje i godine, pretvorila se u profesiju koja prati trendove i teži ka specijalizacijama“, kaže Sajić.
Dodaje da postoje advokati, posebno u malim kancelarijama, koji rade sve oblasti, ali da se vidi da su se veće kancelarije specijalizovane samo za dvije ili tri oblasti. Ovo omogućava sticanje daleko većeg stepena znanja i iskustva nego što je slučaj kada se svaštari.
Navala u advokaturu, priča Sajić, krenula je kada su mlade kolege sa ne baš mnogo iskustva postajali advokati nakon što su dobijali otkaze u bankama i osiguravajućim kućama.
Mnogi među njima su prošli svoj razvojni put u advokatskim kancelarijama koje im nisu ponudile dobre uslove da ostanu. Kada su već ušli u to i stekli određena znanja, logično je da idu u tom pravcu.
“Ima li dovoljno posla za sve može se vidjeti po tome da danas nema onoliko ekstremno bogatih advokata koliko ih je bilo prije 30 godina. Dobar dio mladih kolega radi za solidnu platu ali ne zarađuje ogroman novac, ali i to je nekada bolje nego biti pravnik u nekoj javnoj firmi“, kaže Sajić.
Krivičar Aleksandar Jokić kaže da broj advokata diktira gustina stanovnika i stepen razvoja privredne djelatnosti u tom kraju.
“Što je veći grad i gustina stanovnika, to je veći i broj advokata po glavi stanovnika zbog privredne djelatnosti. Da vidite podatke za Beograd još bi se više zaprepastili. Kod nas je veoma mali broj usko specijalizovanih advokata, a i to je krenulo iz privrede. Stranim kompanijama koje rade ovdje trebaju advokati, odnosno pravnici, koji se bave korporativnim pravom“, kaže Jokić.
Takvi advokati i imaju ponajveće prihode, kaže Jokić, a kaže da se manje kancelarije bave svim granama prava boreći se da obezbjede sebi dovoljne prihode da prežive i žive od toga.
“Trenutno se radi najviše na razvodima i veliki dio advokatskog posla otpada na to. Mnogi brakovi se razvode i iz razvoda, podjele imovine, dodjeljivanja starateljstva djece, naplate potraživanja, advokati izvuku mnogo posla, a oni koji se bave time, ne mogu sebi da priušte da odbijaju poslove. Postoji mnogo poslića koji se naplaćuju 200 ili 300 maraka i od njih se skupi neka plata za advokata“, kaže Jokić.