Najvažniji akt tokom tri decenije doživio mnogo izmjena: Ustav Srpske garant opstanka
26.02.2022. | 07:49Ustav Republike Srpske je tokom protekle tri decenije preživio mnogo izmjena, ponajviše uz prijetnje silom i iz pera visokih predstavnika, ali je uprkos svemu tome uspio da ispuni svoj cilj, a to je zaštita Srba s ove strane Drine.
Poručili su to sagovornici “Glasa Srpske”, pravni stručnjaci i političari, a povodom navršetka punih 30 godina od usvajanja Ustava Srpske koji je “rođen” 28. februara 1992. godine pod imenom Ustav Srpske Republike BiH.
Najveći pečat u Ustavu Srpske ostavili su pravni ekspert Radomir Lukić i pokojni akademik Gašo Mijanović. Napisan je u teško vrijeme, ali u rekordnom roku.
– Ustav je donesen kao pokušaj da se spreči katastrofalno prerano priznanje BiH, odnosno priznanje državne samostalnosti, bez unutrašnje saglasnosti i sloge među njenim konstitutivnim narodima. Nažalost, nije uspeo da postigne taj prvi cilj, ali jeste drugi – da zasnuje državnopravnu jedinicu koja će biti jemstvo i garant opstanka Srba na ovom prostoru – istakao je Lukić za “Glas Srpske”.
Gledajući sa današnje distance, kaže, može se reći jasno da je taj potez bio ispravan jer je Ustav ispunio drugu ulogu u potpunosti.
– Bio je temelj, kičma i način na koji je funkcionisala Republika Srpska svih ovih godina – kategoričan je Lukić.
Nove izmjene Ustava su moguće, kaže, samo pod pretpostavkom da se dogodi nešto fundamentalno u BiH ili da Srpska, legitimno i legalno, odluči da ima drugačiji status u BiH za slučaj da uvidi da ne može očuvati svoj identitet, funkciju i nadležnost, odnosno kao reakcija na pokušaje da ona bude ugašena i postane ljuštura sa imenom i prezimenom koja će vremenom i nestati.
Predsjednik Narodne skupštine RS Nedeljko Čubrilović rekao je da je prvi Ustav donesen prije tragičnih sukoba u BiH, što jasno svjedoči o tome da je Republika Srpska nastala u miru, a da je odbranjena u ratu.
– Postoji prostor i potreba za izmjenama Ustava u određenim segmentima, ali svi zajedno moramo zaštititi suštinske ustavne principe na kojima počiva Srpska od brojnih napada i nasrtaja iza kojih se krije politička želja za degradiranjem Republike – rekao je Čubrilović “Glasu Srpske”.
Naglasio je da je za RS i Narodnu skupštinu Ustav osnov na kojem su izgrađeni institucionalni sistem, vladavina prava i parlamentarizam u skladu sa najvišim principima savremenog demokratskog društva.
Bivši predsjednik Narodne skupštine RS Dragan Kalinić naveo je da je donošenje Ustava Srpske Republike BiH jedan od najznačajnijih događaja te da se po važnosti i istorijskim posljedicama može izjednačiti sa formiranjem Skupštine srpskog naroda i proglašenjem RS. Ustav RS, prema kojem je još glavni grad Sarajevo, ima 140 članova, te više od 100 amandmana. Najviše izmjena je bilo od 2002. od strane Volfganga Petriča, a odluke je nametao i Pedi Ešdaun.
Proces
Prijedlog da se pristupi promjeni Ustava Srpske, kako piše u tom aktu, mogu podnijeti predsjednik Republike, Vlada i najmanje 30 poslanika. O pristupu promjeni Ustava odlučuje Narodna skupština većinom glasova, a konačnu riječ daju Skupština i Vijeće naroda. Promjena Ustava usvojena je ako za nju glasaju najmanje dvije trećine od ukupnog broja poslanika i većina članova Vijeća naroda iz svakog konstitutivnog naroda i ostalih. Ako promjena ne bude usvojena, prijedlog za promjenu u vezi sa istim pitanjem ne može biti ponovljen prije isteka tri mjeseca od dana kada je prijedlog odbijen.