NATO: Učešće u MAP-u ne znači članstvo

20.12.2024. | 22:07

Nakon što je Savjet ministara poslalo Program reformi za 2023. godinu, Klix je poslao upit NATO-u o postojećem statusu odnosa između BiH i Sjevernoatlantskog saveza kroz značaj provođenja Programa reformi.

Iz NATO-a su za Klix poručili da ohrabruju institucije BiH na dalju saradnju sa savezom, ocjenjujući dobrom praksom usvajanje, ali i provođenje Programa reformi.

– Program reformi predstavlja osnovni okvir saradnje između Bosne i Hercegovine, nakon poziva NATO-a Bosni i Hercegovini da pristupi Akcionom planu za članstvo 2010. godine. Učešće u MAP-u ne podrazumijeva bilo kakvu odluku o budućem članstvu. Program reformi je sveobuhvatan spisak reformskih aktivnosti koje zemlja partner namjerava provesti kako bi poboljšala svoje usklađivanje sa standardima NATO-a – odgovorili su iz saveza.

Iz NATO-a su naveli kako Program reformi predstavlja rad na aktivnostima koje su podijeljene u pet oblasti: politička i ekonomska pitanja, reforme odbrane i vojske, upravljanje resursima, bezbjednost te pravna pitanja.

Dok Program reformi prati godišnji ciklus, većina aktivnosti su višegodišnje i njihov napredak se kontinuirano prati i ocjenjuje.

Kao dio procesa procjene, BiH je predstavljen niz preporuka o tome gdje treba usredotočiti dalje napore, kao što su modernizacija odbrane i ulaganja, vladavina prava i demokratske reforme.

– NATO je opredijeljen da svoju saradnju sa BiH unaprijedi, kroz praktičnu saradnju i politički dijalog. Zato pozdravljamo usvajanje Programa reformi 2023. i radujemo se što ćemo uskoro dobiti Program reformi za 2024. godinu. S tim u vezi, pohvaljujemo rad Komisije za saradnju sa NATO-om i ostajemo spremni, kroz svakodnevne aktivnosti NATO štaba Sarajevo i novoosnovane Ćelije za podršku političkom angažmanu, pružiti svu potrebnu podršku i pomoć – dodali su iz saveza.

U međuvremenu, NATO se obavezao sarađivati ​​s BiH kroz široku lepezu drugih partnerskih alata, pomažući zemlji da unaprijedi reforme u različitim oblastima, uključujući i kroz Paket za izgradnju odbrambenih kapaciteta.

S druge strane, politički dijalog se nastavlja i kroz, između ostalog, organizaciju sastanaka na visokom nivou između zvaničnika NATO-a i BiH, piše Klix.

Oznake: Alijansa, BiH, Članstvo, MAP, NATO