Negativan niz: Ovo ministarstvo “odbranilo titulu” jednog od najlošijih u Vladi Srpske

23.04.2023. | 08:21

Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske ponovo nije dobilo pozitivno mišljenje revizora čime je odbranilo „titulu“ jednog od najlošijih ministarstava u Vladi Srpske.

Glavna služba za reviziju javnog sektora RS je, naime, u izvještaju o provedenoj finansijskoj reviziji za prošlu godinu dala ovom ministarstvu, na čijem čelu je bio Duško Milunović, mišljenje sa rezervom za finansijske izvještaje, ali i za usklađenost poslovanja sa zakonom.

Ovim je nastavljen negativan niz loših ocjena koje revizori daju ovom ministarstvu.

Mobilni telefoni

Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite je, naime, posljednji put pozitivnu ocjenu revizora dobilo 2011. godine, i to samo za usklađenost sa zakonima. Ovaj put, u izvještaju za prošlu godinu, revizori su utvrdili da je ministarstvo nastavilo da krši Zakon o javnim nabavkama, ali i Zakon o radu, iako je upravo oblast rada jedna od njegovih nadležnosti.

Zakon o radu je prekršen zaključivanjem ugovora o djelu za poslove koji predstavljaju redovnu, osnovnu djelatnost ministarstva. Revizori su utvrdili da je osam osoba angažovano za poslove za koje su zaposleni u ministarstvu već plaćeni.

Nepravilnosti su otkrivene i kada su u pitanju troškovi mobilnih telefona i reprezentacija.

“U svrhu regulisanja troškova mobilnih telefona i troškova reprezentacije ministar je 4. juna 2021. godine donio rješenje o odobravanju naknade za korištenje mobilnih telefona i troškove reprezentacije. Tačka 3 navedenog rješenja u dijelu koji se odnosi na iznos priznatih troškova za korištenje mobilnih telefona šefu kabineta, pomoćnicima ministra, službeniku za protokolarne aktivnosti ministarstva, drugim korisnicima iz reda zaposlenih za koje je ministar utvrdio neophodnost korištenja mobilnih telefona VPN mreže za određeni period, nije u skladu sa Smjernicom Vlade RS o priznavanju troškova mobilnih telefona”, navodi se u izvještaju.

Izbjegavanje javnih nabavki

Revizori su upozorili i na kršenje Zakona o javnim nabavkama koje se ponavlja iz godine u godinu. U izvještaju se navodi da je dio nabavki u vrijednosti od 361.205 KM izvršen bez provođenja procedura javnih nabavki, od čega se 318.022 KM odnosi na nabavku usluga obilježavanja značajnih istorijskih događaja, a 43.183 KM na nabavku goriva.

Revizori upozoravaju da je nabavka goriva vršena i nakon što su prethodno zaključenim ugovorom isporučene ugovorene količine, bez provedenih novih procedura javne nabavke, što nije u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama.

“Takođe, kod nabavke različitih aplikacija za vođenje evidencija za potrebe Resora boračko-invalidske zaštite, provedena su tri direktna sporazuma u iznosu od 20.872 KM, čime je izvršeno dijeljenje nabavki, što nije u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama”, stoji u izvještaju. Revizori su utvrdili nepravilnosti i u dijeljenju budžetskih sredstava udruženjima i fondacijama.

Srpskainfo je još u februaru ove godine pisala da je bivši ministar Milunović, inače kadar Socijalističke partije, prošle godine podijelio čak 443.000 KM prikupljenih po osnovu igara na sreću na razna sportska i lovačka udruženja, pritom potpuno ignorišući zahtjeve boračkih organizacija za rješavanje njihovih najosnovnijih potreba.

Mimo pravilnika

U izvještaju revizora navodi se da su sredstva granta udruženjima i fondacijama za sufinansiranje programa i projekata, kao i sredstva granta udruženjima od javnog interesa odobrena korisnicima čije prijave ne sadrže neophodne priloge, odnosno dokaze propisane Pravilnikom o kriterijumima i postupku za dodjelu sredstava granta udruženjima od javnog interesa, ostalim udruženjima i fondacijama.

“Isto tako, dodjela sredstava granta po osnovu raspodjele sredstava od igara na sreću, koja su dodijeljena putem javnog poziva nije vršena u skladu sa Pravilnikom o posebnim kriterijumima i postupku za raspodjelu sredstva od igara od sreću, jer korisnici kojima su odobrena sredstva granta uz prijavu nisu dostavili dio dokaza propisanih navedenim članom”, navodi se u izvještaju. Dodaje se da su rashodi po osnovu bruto naknada članovima komisija i radnih grupa precijenjeni u iznosu od 67.639 KM, jer su u okviru rashoda za bruto naknade članovima komisija i radnih grupa evidentirani rashodi iz ranijeg perioda, što nije u skladu sa Pravilnikom o računovodstvu, računovodstvenim politikama i računovodstvenim procjenama za budžetske korisnike.

“Ostali rashodi obračunskog karaktera precijenjeni su u iznosu od 18.045.638 KM, a potcijenjeni su tekući rashodi koji se odnose na doznake za godišnji borački dodatak u iznosu od 7.857.874 KM, doznake za odlikovane borce u iznosu od 4.225.309 KM, otpremnine po članu 152. Zakona o radu u iznosu od 2.410.233 KM i jednokratne pomoći boračkim kategorijama u iznosu od 3.552.222 KM. Navedeni rashodi nisu iskazani u skladu sa članom 100. Pravilnika o budžetskim klasifikacijama, sadržini računa i primjeni kontnog plana za budžetske korisnike jer isti predstavljaju tekuće rashode koji zahtijevaju odliv novčanih sredstava i ne predstavljaju rashode obračunskog karaktera”, stoji u izvještaju.

PREPORUKE SE NE SPROVODE

U izvještaju za 2021. godinu ministarstvo je, takođe, dobilo mišljenje sa rezervom, a od deset preporuka koje su tada dali revizori, provedene su samo četiri.

Među preporukama koje nisu sprovedene našle su se četiri date za usklađenost, a odnosile su se na zasnivanje radnog odnosa sa savjetnicima ministra i zaključivanje ugovora o djelu, usklađivanje rješenja o odobravanju naknade za korišćenje mobilnih telefona sa smjernicom Vlade Republike Srpske, provođenje javnih nabavki u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama i dostava Nacrta kadrovskog plana Ministarstvu finansija Republike Srpske zajedno sa zahtjevom za budžetska sredstva, piše Srpskainfo.