Negativan uticaj sankcija SAD-a: Nadležni u Srpskoj zovu UN-ovog izvjestioca

26.11.2024. | 21:33

Bosna i Hercegovina je jedina država koja nije dostavila izvještaj, ni pisani ni usmeni, prema Ujedinjenim nacijama, a koji se tiče negativnog uticaja sankcija SAD na pojedince i institucije u BiH.

Poručio je ovo Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske, koji je na pres-konferenciji sa Draganom Dakićem, njegovim savjetnikom i stručnjakom za međunarodno pravo, poručio da će od nadležnih organa u BiH tražiti da u Sarajevo pozovu specijalnog izvjestioca UN kako bi sačinio izvještaj o negativnom uticaju sankcija SAD, koje predstavljaju najgrublje kršenje ljudskih prava.

Istakli su da su 21. i 22. novembra na Međunarodnoj konferenciji koju je u Ženevi organizovao specijalni izvjestilac UN za negativan uticaj jednostranih prinudnih mjera na ljudska prava sve države podnijele detaljan izvještaj o tim radnjama, ali da je potpuno izostala reakcija BiH, zbog čega je Stevandić najavio da će uputiti dopis svim ministrima i predsjedavajućem u Savjetu ministara BiH i upozoriti ih na neobavljanje funkcije jer su odgovorni za to što je izostala reakcija.

“BiH nije reagovala iako su ovdje sankcije uvedene ljudima koji su ispunjavali svoja ustavna prava i obaveze”, rekao je Stevandić.

On je ukazao na činjenicu da su opšti zaključci konferencije ti da su bilo koje sankcije koje nije izrekao Savjet bezbjednosti UN kršenje međunarodnog prava.

“Posebno nam je drago da je specijalni izvjestilac utvrdio da su sankcije nad nama kršenje ljudskih prava, iako je to prošlo nezapaženo u BiH”, naveo je Stevandić, te poručio da će intervenisati pisanim putem o štetnosti sankcija i to kroz četiri tačke.

“Prva su efekti prema poslovnim subjektima, drugo prema funkcionerima, zatim sajber napadi, te efekti prema bankarskom sektoru”, pojasnio je Stevandić.

Upravo ponašanje bankarskog sektora, prema mišljenju Dragana Dakića, prouzrokovalo je najviše problema, kako poslovnim subjektima, tako i običnim radnicima zbog firmi koje su na crnoj listi.

“Bankarski sektor sprovodi mnogo rigoroznije mjere nego što je to predviđeno kada je neko pod sankcijama. Posebno se to odnosi na lica koja su radnici, jer ne mogu da ostvare svoje potrebe putem banaka. Nema situacije da zbog sankcija osoba u unutrašnjem platnom sistemu bude lišena svog bankovnog računa i svih drugih prava koja iz toga proizlaze, a ovdje se to dešava”, naveo je Dakić.

“BiH je po bar dva osnova suočena sa sankcijama koje su po svojoj težini jedinstvene u svijetu i izvjestilac je bio više nego iznenađen kada je čuo da su sankcionisani oni koji su izvršavali svoja ustavna prava”, poručio je Dakić.

On je pojasnio da poziv specijalnom izvjestiocu mora doći od strane države, te da će to tražiti od Željke Cvijanović, predsjedavajuće Predsjedništva BiH.

“Neće specijalni izvjestilac tek onako po samonahođenju doći u neku državu, već mora da se pozove i očekujemo da će to biti uskoro”, naveo je Dakić.