Neizvjesna sudbina državljana BiH u Siriji: Borave u kampovima, pritvorima ili zatvorima
10.12.2024. | 20:25Nakon pada režima Bašara el-Asada u Siriji postavlja se pitanje kakva će biti sudbina bh. državljana u toj državi.
Prema novoj informaciji Ambasade Bosne i Hercegovine u Amanu (Jordan), u Siriji se nalazi jedna porodica, bosanskohercegovački državljanin otac troje djece od kojih dvoje imaju bh. državljanstvo i putne isprave Bosne i Hercegovine, dok su najmlađe dijete i supruga državljani Sirije.
“Imenovani su izrazili želju za evakuacijom i oni su trenutno u fokusu djelovanja kriznog tima”, kazao je za “Avaz” načelnik Ured za odnose s javnošću Ministarstva spoljnjih poslova BiH Nebojša Regoje.
Naveo je da, prema informacijama koje je dostavio Međunarodni komitet crvenog krsta u Amanu u aprilu 2024. godine, konkretno u sirijskim izbjegličkim kampovima, zatvorima i pritvorima za maloljetnike se nalazi 91 bh. državljanin.
Direktor Granične policije BiH Mirko Kuprešaković je kazao za “Dnevni avaz” da nakon pada režima do njih nisu došle informacije da se neko vratio u BiH. Iz drugih bezbjednosnih službi nije bilo odgovora na njihove upite.
Državljani BiH, koji se nalaze u kampovima Roj i Al-Hol, ranije su slali otvorena pisma, gdje su tražili od vlasti u BiH da ubrzaju proces repatrijacije, kako bi spasili djecu, kako su naveli, teškog života. Krajem 2019. godine iz Sirije se u Sarajevo vratilo 25 naših državljana, i to je bio posljednji proces repatrijacije.
Pretpostavlja se da je broj naših državljana veći i da nisu svi zatvoreni.
Riječ je o osobama koje su ratovale na strani ISIL-a ili članovima njihovih porodica, a kampovi se nalaze na području koje kontrolišu Kurdi.
Ono što predstavlja pitanje jeste kako će se nova vlast, predvođena HTS-om, odnositi prema Kurdima. Kurdi su ranije bili američki partner u borbi protiv ISIL-a.
Sudbina Kurda
Proturski pobunjenici su u nedjelju zauzeli jedan grad koji su kontrolisali Kurdi, a Turska je pozdravila rušenje Asada isti dan. Od sudbine odnosa HTS-a prema Kurdima, vjerovatno će zavisiti i sudbina bh. državljana.
Vođa HTS-a Mohamed al Džolani je poslao u početku pomirujuće poruke prema Kurdima, iako nisu učestvovali u rušenju Bašara al-Asada, ali to se može uzeti i kao želja za međunarodnim priznanjem, a ne iskrenim namjerama. Šta će se desiti, tek ostaje da se vidi.
Postoji zakon
Poznato je da je određeni broj državljana BiH još od 2011. išao da ratuje u Siriju na stranu ISIL-a. Neki su se vratili u BiH, zbog čega se protiv njih vode sudski procesi zbog ilegalnog boravka na stranim ratištima. Do sudskih procesa je došlo nakon što je u BiH donesen zakon kojim se zabranjuje učešće na stranim ratištima.