Nešić i Vulićeva saglasni: BHRT je antisrpski i antidejtonski emiter
09.03.2022. | 16:10Situacija na BHRT-u katastrofalna, riječ je o televiziji koja nije samo antisrpski već je i antidejtonski emiter, ocijenili su danas predsjedavajući Komisije za saobraćaj i komunikacije Predstavničkog doma parlamenta BiH Nenad Nešić, član Komisije Sanja Vulić i direktor BH Radija Pejka Medić.
“Riječ je o javnom emiteru koji bi trebalo da predstavlja sve građane BiH, a radi se o mediju koji pripada isključivo jednom narodu ili možda jednoj političkoj partiji – SDA”, rekao je Nešić novinarima.
On je naveo da je predsjednik Upravnog odbora BHRT Rajko Radovanović došao na ovo mjesto da “uništava srpski narod” u BHRT, te apelovao da bude smijenjen.
“Uništava tako da je od 930 zaposlenih u BHRT samo 25 predstavnika srpskog naroda. Uspio je da podijeli Srbe, na podobne, one koji priznaju dan nezavisnosti, koji priznaju dan državnosti, iako nemamo zajednički utvrđene praznike”, istakao je Nešić.
Prema njegovim riječima, Radovanović ne poštuje zaključke Komisije za koje su glasali Bošnjaci, Hrvati i Srbi da se prilikom zapošljavanja na BHRT treba voditi računa o popisu iz 1991. godine, već je na sceni “progon srpskih kadrova na BHRT-u”.
Nešić je istakao da ovako više ne može, da 1. mart nije državni praznik, a za BHRT je rekao “ili će biti zajednički emiter ili ne treba da postoji”.
“Otkako je na čelo informativnog odjeljenja došla predstavnik srpskog naroda, imamo osnivanje specijalnog odjeljenja gdje se neke političke emisije izuzimaju iz nadležnosti glavnog urednika i uređuju u dogovoru sa generalnim direktorom i predsjednikom Upravnog odbora”, istakao je Nešić.
On je tvrdi da “Radovanović sa Belminom Karamehmedovićem provodi politiku SDA, da u tajnosti priprema konkurs za direktora BH Radija”.
Član Komisije Sanja Vulić smatra da je bruka i sramota ovo što se desilo sa srpskim kadrovima. “Ako se neko naziva javnim servisom, onda treba da baštini i radi u svjetlu tri naroda i dva entiteta, a ne da predstavlja samo jedan narod, što radi uređivačka politika BHRT-a”, istakla je Vulićeva.
Vulićeva je napomenula da je predložila zaključak Predstavničkom domu i pozvala sve klubove iz svih stranaka i oba entiteta da se sagleda stanje u ovoj medijskoj kući, ali da kolege iz FBiH to nisu podržale “jer im nije interes da bude javni servis svih građana, nego jednonacionalni”.
Ona je ocijenila da je najveći problem BHRT-a to što godinama ne baštini dejtonsku BiH, tri naroda i dva entiteta ne predstavlja u pravom svjetlu već ima neku “svoju uređivačku politiku samo njima znanu i po mentoru samo njima znanim nalogodavcima”.
Zakon o praznicima ne postoji, podsjetila je, 1. mart je nepostojeći praznik, a u Federaciji BiH je predstavljen kao praznik nezavisnosti.
“BHRT predstavlja tu neku nezavisnost. Ne znam da li mi slavimo to što je srpska krv prolivena ili slavimo to što tjeraju i to malo Srba što je ostalo u BHRT-u i koju poruku su htjeli taj dan da pošalju”, upitala je Vulićeva.
Ona je ocijenila da je to sramota. “Mnogo je korektinije i ljudskije da se kaže mi ne želimo Srbe u bilo kojim zajedničkim i institucijama FBiH. Mislim da je mnogo poštenije, časnije, nego da se na ovaj način Srbi ponižavaju i omalovažavaju”, istakla je Vulićeva.
Direktor BH Radija Pejka Medić je rekla da urednici srpske nacionalnosti ne učestvuju u programima kojim se obilježavaju pojedini događaji.
Ona je navela da je od dolaska na to mjesto insistrala na poštovanju statuta, da je njen stav bio da novinari ne mogu biti višak, kao i da je bila protiv otkaza, čemu ostaje dosljedna.
Medićeva je napomenula da je devet novinara Srba dobilo otkaz, a da joj kao kao članu Poslovodnog odbora nije zvanično dostavljen spisak, iako su otkazi na snazi od 1. marta, te istakla da za sve te ljude postoje sistematizovana radna mjesta i da ne mogu biti višak u BHRT-u.
“Ako želimo da budemo javni servis onda međusobno moramo da se uvažavamo i poštujemo i da poštujemo ono što nam pripada svima po Ustavu zemlje u kojoj živimo”, rekla je Medićeva.
Medićeva je napomenula da kao jedan od tri direktora BHRT-a čini Poslovodni odbor BHRT-a i apelovala je da se sve odluke donose na tom odboru, koji se za četiri i po godine sastao pet puta.
“Imajući u vidu datume oko kojih se često sporimo, i vlast i novinari i svi građani BiH, to nije korektno. Očekujem da se vratimo samo u okvire zvaničnih dokumenata i akata BHRT i da radimo u interesu svih građana BiH”, rekla je Medićeva.