Prema većini analiza i anketa koje su rađene, gotovo nijedan (grado)načelnik nije ispunio više od 50 odsto predizbornih obećanja i onoga za šta se zalagao u kampanji. Zašto onda ponovo obećavaju toliko toga? Zato što treba pridobiti građane, pa makar obećanje bilo i 100.000 novih radnih mjesta, kao što je jednom prilikom obećao lider SDA, Bakir Izetbegović.
Aerodrom
Još se sjećamo obećanja koje je bivša predsjednica Hrvatske, Kolinda Grabar Kitarović, dala rekavši da će Hrvati raditi poslove preko interneta i zarađivati 8.000 dolara. Na društvenim mrežama se ova izjava i dalje komentariše. Međutim, ni u BiH ne nedostaje ideja i obećanja. Kada su u pitanju predizborna obećanja u ovoj kampanji za lokalne izbore, do sada smo čuli puno toga.
Antić: Igranka se nastavila
Zbog svega toga, politički analizičar Velitar Antić ima utisak da se predizborna obećanja ni ove godine ne razlikuju od prethodnih izbora.
“To više liči na skup lijepih želja nego na neke realno moguće sprovodive projekte. Mnogo veći problem je što se čitava predizborna kampanja zasniva na temama koje se ne rješavaju na lokalnom nivou. Naime, izbori koji su pred nama su lokalni i od ključnog značaja su teme koje bi se odnosile na lokalne probleme”, smatra Antić. Ocjenjuje da se većina predizborne kampanje ogleda u borbi stranaka oko tema koje su na nivou Republike Srpske i Bosne i Hercegovine, a ne lokala.
“Takođe, mislim da su i sami građani svjesni da predizborna obećanja političkih partija neće biti ispunjena i da političke partije predlažu projekte za koje i same znaju da ih ne mogu ostvariti. Tako da se, sve u svemu, igranka nastavlja u potpuno istom ritmu na koji smo i do sada navikli”, kaže Antić.
Pavlović: Budžeti su preopterećeni
Da će obećanja teško biti ispunjena saglasan je i ekonomista Zoran Pavlović, dodavši da je budžet opština već preopterećen vraćanjem kredita.
“Predizborna obećanja su nešto što će teško biti sprovesti, iz dva razloga. Prvo, prezaduženi smo i budžeti su opterećeni vraćanjem kredita, a drugo je to što nemamo razerve. Ako nešto obećavate, morate znati iz čega ćete to da finansirate, tako da iza mnogih obećanja ne stoji ekonomska pozicija. Kraj korone i kraj svega što nismo uradili, kako da nam bude bolje”, upitao je Pavlović. Kako su se obećanja u prethodnom mandatu poštovala pokazale su brojne analize.
Prema analizama Istinomjera, čiji su novinari pratili ispunjenje obećanja u nekoliko lokalnih zajednica u BiH u prethodne četiri godine, niko nije ispunio sve što je obećao. Od ukupno 735 obećanja, datih od strane izabranih načelnika i gradonačelnika, u kategoriji ispunjenih našlo se njih 329 ili 44 odsto, što je procenat koji je gotovo identičan onom nakon završetka prethodnog mandata 2016. godine.
Fokusirati se na konkretno
Sociolog Vedran Francuz smatra da bi kandidati, umesto što obećaju 100 stvari, trebalo da se fokusiraju na tri do pet konkretnih obećanja.
“To bi trebalo konkretizovati, jer veći bi efekat bio ostati na tih nekoliko obećanja i njih realizovati, nego ići u ovakvu manipulaciju s biračkim tijelom. S druge strane, mi znamo samo za ona obećanja koja pojedinci ili stranke predstavljaju u kampanji, a šta oni obećavaju pojedincima ili nekim grupama, tome više ne možemo ući u kraj”, smatra Francuz.
Dodaje da sankcije za lažna obećanja nema, te da kandidati, dok god ne budu kažnjeni za svoje laži, neće prestati to da rade.
“Mislim da je to fenomen demokratskog društva. Svjedoci smo da se građani dovode u zablude kako bi partije došle do što više simpatizera i glasača”, rekao je Francuz.