Nikako do jedinstva: Posebna sjednica napravila novi jaz između vlasti i opozicije Srpske
03.02.2022. | 08:21Posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske na kojoj se raspravljalo o političko-ekonomskoj situaciji u BiH i zaključci doneseni na njoj otvorili su novi jaz između vladajućih i opozicionih stranaka u Srpskoj.
Politikolog Ljubinko Jović kaže da je nepovratno izgubljeno političko jedinstvo u Srpskoj postignuto 30. jula prošle godine na posebnoj sjednici republičkog parlamenta održanoj nakon što je posljednji visoki predstavnik Valentin Incko nametnuo izmjene Krivičnog zakona BiH o zabrani negiranja genocida. Jović podsjeća da su lideri svih stranaka iz Srpske na toj sjednici posljednji put manifestovali jedinstvo.
“Iako su u nekoliko navrata poslije toga iznosili potpuno različite stavove o brojnim pitanjima, vlast i opozicija su imali isti stav kada je riječ o “Inckovom zakonu”. Čini mi se da više nije tako i da je poslije ove posebne sjednice bilo kakva priča o srpskom jedinstvu iluzija. Razmijenjeno je previše teških riječi, tako da sumnjam da je moguće da se srpske stranke dogovore o bilo čemu, pa čak i o najkrupnijim pitanjima. Srpsko jedinstvo je misaona imenica, a znamo ko to priželjkuje”, kaže Jović za “Glas“.
U prilog njegovoj tvrdnji idu jučerašnje izjave u kojima predstavnici vladajućih stranaka pozdravljaju skupštinske zaključke donesene na sjednici u utorak, dok ih iz opozicije nazivaju kapitulacijom, a posebno sporan im je deseti zaključak koji kaže “Narodna skupština smatra da je u skladu sa zaključcima sa 20. posebne sjednice, koja je održana 30. jula prošle godine, da predstavnici Srpske u Parlamentu, Savjetu ministara i Predsjedništvu BiH mogu da prisustvuju sjednicama, ali na način da u svom odlučivanju uvažavaju stavove i odluke Narodne skupštine, Vlade i predsjednika Republike Srpske”.
Savjetnik predsjednika Narodne skupštine Radomir Nešković smatra da je posebna sjednica imala pozitivan efekat i da bi bilo dobro da se na ostalim nivoima vlasti u BiH razgovara na ovaj način.
“Cilj sjednice bio je da se otvore razgovori, jer se jedino tako može doći do rješenja i izlaska iz trenutne situacije u BiH, koja stvara sve veću podijeljenost i sukobe. Mislim da bi i ostali parlamenti trebalo da pokrenu ovakvu aktivnost, otvorenu diskusiju o svim pitanjima, da se razmotre razne opcije kako bi se došlo do rješenja. Drugog načina za političko usaglašavanje u BiH nema”, rekao je Nešković.
Na istom tragu je i izjava zamjenika predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamenta BiH i potpredsjednika SNSD-a Nebojše Radmanovića koji je poručio da će poslanici ove stranke učestvovati u radu današnje sjednice.
“Ponašaćemo se u skladu sa zaključcima Narodne skupštine, kao što smo to i do sada radili”, poručio je Radmanović.
S druge strane, lider SDS-a Mirko Šarović smatra da posebna sjednica nije donijela napredak u rješavanju teških pitanja u BiH.
“Sjednica je trebalo da posluži vlasti da se otvore vrata i verifikuje povratak vlasti u zajedničke institucije, a SNSD se vraća u institucije BiH i to jasno stoji u zaključcima”, ocijenio je Šarović.
Lider PDP-a Branislav Borenović izjavio je da je lider SNSD-a Milorad Dodik ponovo ponizio i sebe i Narodnu skupštinu RS, ocjenjujući da su Dodik i SNSD legalizovali “Inckov zakon”.
Nedosljedno
Predsjednik DNS-a Nenad Nešić ocijenio je da su zaključci NSRS puni kontradiktornosti i nedosljednosti.
“U prvom zaključku kažu da je “Inckov zakon” još na snazi, a sa tim i zaključci koji kažu da nema uslova za odlučivanje u institucijama BiH, a onda u desetom kažu da poslanici, ministri i član Predsjedništva BiH pri odlučivanju treba da uvažavaju zaključke Narodne skupštine, Vlade RS i predsjednika RS. Pa zar nismo rekli da nema odluka dok se van snage ne stavi nametnuti ‘Inckov zakon'”, pita Nešić.